Mezőgazdaság és agrártársadalom Magyarország megyéiben-Csongrád megye

Agro Napló
Csongrád,
a napfény hazája Csongrád megye az ország legalacsonyabban fekvő területén, az Alföld három eltérő talajadottságú vidékén fekszik. A kedvező éghajlat és talajadottságok magas színvonalú mezőgazdasági termelés kialakulását eredményezte, amely a helyi gazdaság egyik legfőbb erőforrása. 2011-ben a Csongrád megyei gazdaságok a megyében megtermelt GDP-hez mintegy 10%-kal, az országos átlag több mint kétszeresével járultak hozzá.

Természeti adottságok, hírös termények

A Tisza magyarországi szakaszának alsó folyása mentén elterülő Csongrád megye egész területe csaknem tökéletes síkság. Magyarország legnapfényesebb, országos átlag feletti középhőmérsékletű vidéke, amely csapadékban szegény, különösen az északi területein szomjaznak a földek. A növénytermesztés biztonságát, kiszámíthatóságát az aszály mellett a gyakori tavaszi fagyok veszélyeztetik. Az Alföld három eltérő talajadottságú vidékén elhelyezkedő megye nyugati részét gyümölcs- és zöldségtermesztésre alkalmas homoki talajok, a középső részét – a Tisza és a Maros árterében – réti valamint öntéstalajok, míg keleti részét a gabonatermesztésre kiváló mezőségi talajok borítják.

Talajadottságok Csongrád megyében

 

Forrás: Csongrád Megye Területfejlesztési Koncepciója Helyzetfeltárás 2012., 14. oldal

 

Makó és környéke a vöröshagymáról, fokhagymáról, Szeged a fűszerpaprikáról, Szatymaz pedig az őszibarackról vált híressé. A szántóföldjeinek átlagos aranykorona-értéke (26,7) magasabb az országosnál (21,9). A megye felbecsülhetetlen értékű természeti kincse a termálvíz, melyet a zöldség- és virágtermesztésben üvegházak, fóliasátrak fűtésére is használnak.

A szántóterületek átlagos aranykorona-értéke Csongrád megye településein


Kevesebb egyéni gazdaság, átlagosnál magasabb piacra termelés 

A mezőgazdasági összeírások adatai szerint 2000–2010 között, az országos tendenciához hasonlóan, Csongrád megyében is jelentősen visszaesett a gazdaságok száma, ami elsősorban az egyéni gazdaságok tömeges megszűnéséből adódott. 2010-ben a megyében mintegy 32 ezer egyéni gazdaságot számláltak össze, 38%-kal kevesebbet, mint tíz évvel korábban, a csökkenés mértéke azonban elmaradt az országos átlagtól (41%). Ugyanezen időszak alatt a gazdasági szervezetek száma gyakorlatilag nem változott, 2010-ben 329-et tartottak nyilván. Az egyéni gazdaságokban a megyék közül Csongrádban volt a legnagyobb a vegyes gazdálkodást folytatók aránya (37%), csak növénytermesztéssel 40, csak állattartással pedig valamivel több mint 22%-uk foglalkozott. Ugyanakkor a gazdasági szervezetek 51%-a növényt termesztett, 46%-a vegyes gazdálkodást folytatott, és kevesebb, mint 4%-a kizárólag állatot tartott. Az egyéni gazdák többsége nem csak saját fogyasztásra termelt, az országos átlagnál többen (27%) értékesítették a saját fogyasztáson felüli felesleget, 25%-uk pedig elsősorban a piacokra szánta termékeit.

Az agrártársadalom összetétele

Nők a mezőgazdaságban

2010-ben az egyéni gazdálkodók között a férfiak és nők aránya, valamint a korcsoport szerinti megoszlás is az országoshoz hasonlóan alakult. Az összeírás időpontjában Csongrád megyében 100 egyéni gazdálkodó közül 73 volt férfi és 27 nő, de a nők aránya két korcsoport kivételével mindenhol meghaladta az országos átlagot.

A nők aránya az egyéni gazdálkodók között, korcsoportonként, 2010

 

A 40 év alatti fiatal gazdák aránya a férfiaknál valamivel meghaladta a 14, a nőknél pedig megközelítette a 12%-ot, amely lényegében megegyezett az országos átlaggal.

Az egyéni gazdálkodók száma korcsoportok és nemek szerint, 2010

 

Agrárvégzettség – mezőgazdasági gyakorlat

2010-ben az egyéni gazdálkodók csaknem
15%-a rendelkezett valamilyen szintű mezőgazdasági végzettséggel, ezen belül kevesebb, mint 3%-nak volt diplomája, és mintegy 7%-nak középfokú szakmai képzettsége.
A megyében a gazdálkodók többségének csak mezőgazdasági gyakorlati tapasztalata volt (81%), és mindössze 5% gazdálkodott gyakorlati tapasztalat és szakmai képesítés nélkül.

Munka mellett „második gazdaság” – magas hozzájárulás a GDP-hez

Az összeírás idején Csongrád megyében az egyéni gazdálkodók 43%-a főfoglalkozása mellett végzett mezőgazdasági tevékenységet, ami az országban a 2. legmagasabb részarány, ugyanakkor a nyugdíjasként gazdálkodók aránya (46%) a megyében az egyik legalacsonyabb.

Magyarországon 2011-ben az agráriumban megtermelt GDP-hez a megyék közül Csongrád járult hozzá az egyik legnagyobb mértékben, csaknem 7%-kal, ami lakosonként átlagosan 178 ezer forintot jelentett, és a megyei rangsor 5. helyére volt elegendő.

A mezőgazdasági termelés jellemzői

Csongrád megyében a termőterületek 76%-a szántó. 2012-ben a szántóföldön termelt növények közül csaknem 165 ezer hektáron gabonaféléket termesztettek. A búza és a kukorica mellett a talajviszonyok leginkább a napraforgónak kedveznek, 2012-ben a szántók mintegy 60%-át e három növény foglalta el. A megyében takarították be az országos gabona-, illetve napraforgótermés 5-5, a lucernaszéna 8, a cukorrépa 9%-át. Az országban Csongrád megye a 3. legnagyobb burgonyatermesztő, itt termelték az országos mennyiség 11%-át.

Mindemellett az ország második legjelentősebb zöldségtermesztő megyéje, a betakarított termés 16%-a származott erről a vidékről. A zöldségtermés közel 78%-át hétféle zöldség adta: a vöröshagyma, a sárgarépa, a petrezselyemgyökér, a paradicsom, a fejes káposzta, a zöldpaprika és a csemegekukorica. Az őszibarack a megye legjellemzőbb gyümölcse, itt terem az ország baracktermésének közel egyharmada.

Mind a sertés-, mind a baromfiállomány tekintetében Csongrád megye az 5. legnagyobb állattartó. A megye juhállománya ugyan elmaradt a jelentős juhtartó alföldi megyékétől (Hajdú-Bihar, Bács-Kiskun), mégis az országban az 5-6. helyen állt, a szarvasmarha-állomány alapján pedig a középmezőnyben található.

A sertések számának alakulása Csongrád megyében, ezer db

 

Piaci árak

A megyében termelt fontosabb zöldségfélék közül 2011 és 2012 között a paradicsom és a fejes káposzta piaci átlagára emelkedett a legnagyobb mértékben, 80, illetve 36%-kal. 2012-ben a paradicsom kilója átlagosan 351, a fejes káposztáé 144 Ft volt, de még így is mindkettőt az országos áraknál olcsóbban lehetett megvásárolni. Ezzel egy időben a burgonya piaci ára csaknem 20%-kal csökkent, az országos 125 Ft-os kilogrammonkénti árral szemben itt csak 90 Ft-ba került.
Az őszibarack átlagára azonban meghaladta az országosat, a megye piacain 404 Ft-os átlag-
áron lehetett megvenni kilóját, 60%-kal drágábban, mint az előző évben.

KSH Szegedi főosztály


Tájékoztatási osztály


 

 

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
A jövő héten akár hó is hullhat

A jövő héten akár hó is hullhat

Az elmúlt hetekben az Alföldön kissé megtorpant a talajok feltöltődési folyamata, főként nyugaton, északnyugaton hullott csapadék. Most már azonban or...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?