Kulcskérdések a szilázskészítésben
A tömegtakarmányok elkészítését néhányan a naptárhoz igazítják, pedig a szárazanyag-tartalom a meghatározó értékmérő a silózás idejének a megállapításához. A fermentáció az elsődleges fázis a szilázs előállítása során és mivel tökéletes fermentáció csak anaerob körülmények között zajlik le, ezért nagyon fontos a megfelelő tömörítés szükségességének a kiemelése, valamint a szilázs elkészítésének a lehető legrövidebb idő alatti kivitelezése (max. 3 nap alatt lezárás). Anaerob körülmények között a tejsavbaktériumok átalakítják a vízben oldódó egyszerû cukrokat tejsavvá és ez biztosítja a tömegtakarmányok anaerob stabilitását.
A szilázs aerob stabilitása akkor kerülhet veszélybe, amikor a depó megbontását követően elkezd melegedni. Az aerob stabilitás ilyenkor drámaian megváltozhat. A szénhidrátokban gazdag szubsztrátok (pl. cirok-, kukoricaszilázsok), illetve az igen jól fermentálódott szilázsok is ideális körülményeket biztosítanak az élesztő- és penészgombák növekedéséhez, még jó silózási technika esetén is. Ilyen esetekben a fermentáció során termelődött ecetsav az, amely a tömegtakarmányok aerob stabilitását biztosítja.
Az energiatartalom limitáló tényező a nagy termelésû háziállatok takarmányozásában. Minden tartósítási eljárás magában rejt bizonyos tápanyag- és energiaveszteséget. A szilázskészítés folyamatában legfontosabb célunk, hogy kiküszöböljük vagy csökkentsük ezeket. Ezért a magas teljesítményû szilázs-oltóanyagoknak speci-
ális összetevőket kell tartalmazniuk, amelyek megóvják a szilázs energiatartalmát. Fontos azonban, hogy a különböző baktériumok használata nem helyettesíti a helyes szilázskészítési technológiát, azaz a silózás során elkövetett hibák nem kompenzálhatók ezzel.
A Biomin® BioStabil hatásmechanizmusa
A termékcsaládban lévő válogatott homofermentatív baktériumok elsősorban tejsavat termelnek (80–90%-ban). A tejsav anaerob stabilitást biztosít, de fontos szerepet játszik az ízletesség kialakításában és energiaforrást is jelent.
A Biomin® BioStabil termékekkel kezelt szilázsok alacsonyabb pH-értéket mutatnak, mint a más készítménnyel kezelt vagy a kezeletlen szilázsok. A termékcsaládban lévő válogatott heterofermentatív baktériumok felelősek az ecetsavtermelésért, amely hatékonyan csökkenti a pH-t. Az ecetsav gátolja az élesztők, penészek és a patogén baktériumok növekedését a szilázs megbontása után is, frissessége, stabilitása hosszabb ideig megmarad.
A készítmény optimális összetételének köszönhetően nemcsak a kiválóan fermentált és stabil szilázs létrehozásában vesz részt, hanem az energiakihozatal is magasabb lesz. A termékekben lévő homo- és heterofermentatív tejsavbaktériumok száma és aránya maximalizálja az energia- és fehérjetartalmat. Az energiatartalom konzerválása biztosítja a jobb állati teljesítményt, ezáltal több profitot eredményez.
A Biomin® BioStabil termékcsalád alkalmazása
A Biomin® BioStabil termékcsalád felhasználható a betakarítás közben vagy a szilázs alapanyag betárolása során is.
Ez a termékcsalád a takarmányok széles skálájának tartósításához használható: fûfélék, gabonafélék, kukorica, lucerna (pillangósok), cirok, szenázsok, nedves szemestermények, egyéb takarmányok. Mivel a silózandó anyagok nagyon különbözőek lehetnek szárazanyag-tartalmuktól, pufferkapacitásuktól (fehérjetartalom) és cukortartalmuktól függően a BIOMIN egy olyan termékcsaládot fejlesztett ki, amely nemcsak egyszerûen megfelel a vásárlói igényeknek, hanem egy „megoldáscsomagot” kínál a különböző tartósítási módszerekhez.
A Biomin® BioStabil termékcsalád 3 terméket kínál a létrehozandó tömegtakarmánytól függően, amelyek az alábbi mikroorganizmusok különböző kombinációját tartalmazzák: Enterococcus faecium, Lactobacillus brevis, Lactobacillus plan-tarum (táblázat).
A Biomin® BioStabil termékcsalád használatával jobb fermentációt érhetünk el, ezáltal hosszan stabil lesz a bontatlan és a megbontott tömegtakarmány (aerob és anaerob stabilitás), valamint magasabb energiatartalmú is lesz, ezért hozamnövekedéssel számolhatunk.