2024. november 4. hétfő Károly

A kukorica és tápanyag - visszapótlása

Agro Napló
A Közép- és Dél-Amerikából származó kukorica a világon a legnagyobb területen termesztett kultúrnövény, hazai vetésterülete hasonlóan a búzához, egymillió hektár feletti.

A világ kukorica-termelésének majdnem felét az USA adja, az EU-ban (amely kb. 8%-ot tesz ki) Franciaország után Románia számít a legnagyobb termelőnek, viszont Magyarország az EU-10-ek közül a legnagyobb kukorica-exportőr. Igaz, a tavalyi szárazság és különösen a júliusi kánikula jelentősen csökkentette a terméshozamokat.



A kukorica számos élelmiszeripari és ipari termék előállításához szükséges, de főként még mindig állati takarmányként használják, igaz, egyre jelentősebb mértékben használják fel, mint nyersanyagot bio-etanol előállításához.

Bár jól alkalmazkodik az eltérő adottságú talajokhoz, nagy és biztos termések eléréséhez termesztésére nagyobbrészt a termékeny, kiegyenlített hő- és vízgazdálkodású középkötött mezőségi-, illetve erdőtalajok és a vízrendezett réti- és öntéstalajok a legmegfelelőbbek. A sekély termőrétegû, rossz vízgazdálkodású, heterogén, valamint a szikes és humuszban szegény, laza talajokon termesztését kerülni kell.

Zavartalan fejlődéséhez az egész tenyészidőszak alatt meleg hőmérsékletet igényel. Monokultúrában is jól termeszthető.

A kukorica víz- és tápanyagigényes növény, a termés mennyiségét az időjárás hatása és a tápanyag mennyisége befolyásolja legnagyobb mértékben. A tápanyagok közül káliumigénye kiemelkedően magas. Az aprított szár- és tarlómaradványokkal jelentős kálium- és szervesanyag-pótlást biztosítunk, amelyet különösen a monokultúrás termesztésnél kell figyelembe venni. A foszfor- és káliumtrágyákat, valamint a nitrogénadag kisebb részét, ha szármaradvány van, az őszi alapmûvelés során alaptrágyaként forgatjuk a talajba.

Ha az őszi alaptrágyázás elmaradt, a Genezis NPK-termékek jó vízoldhatósága lehetővé teszi a kora tavaszi alkalmazást, de a kellő hatékonyság érdekében a talajba legalább 10 cm mélyen kell bedolgozni. Ezt célszerû a nitrogénmûtrágyával együtt végezni.

A korábbi tapasztalatok és a legújabb mérések is tanúsítják, hogy a harmonikus tápanyag-gazdálkodás az időjárás okozta termésingadozást mérsékli és a termésbiztonságot javítja (táblázat).

 


 

 

Javaslatunk tavaszi alaptrágyára: 300–600 kg/ha kalciummal, magnéziummal, kénnel, bórral és cinkkel dúsított Genezis NPK 16:9:14 és Genezis NPK 20:10:10 kén-, cink- és bórkiegészítéssel. Startertrágyázást a közepesnél gyengébb talajokon érdemes alkalmazni, illetve akkor, ha tavasszal nem történt meg a nitrogénmûtrágyázás. Ez esetben Genezis NPK 22:11-et kén-, cink- és bórkiegészítéssel ajánlunk. Adagja 150–200 kg/ha. Fejtrágyázáshoz használjuk Genezis Pétisót 250–300 kg/ha mennyiségben. Hiánytünetek esetén, illetve a stressztûrő képesség növelésére Genezis Mikromixt javasolunk, hektáronként számoljunk 5–10 literrel. Szárazság esetén vagy levélanalízis alapján használjunk Genezis-Pétisolt, illetve Genezis Péti Mix Komplex Plusz lombtrágyát.

A tervezhető termésre számított foszfor- és káliummûtrágyákat 80–100%-ban az őszi alapmunkák során, középkötött, kötött talajokon a nitrogén egy részével, ősszel juttatjuk ki. A foszfor- és káliummaradék mennyisége (0–20%) tavasszal a vetőágyba dolgozva is kiadható. Monokultúrás termesztésnél csak annyi nitrogént célszerû kiadni, amennyi a bedolgozott szár- és tarlómaradványok megfelelő lebontásához szükséges.

A kukoricaszár visszaforgatásával a kijuttatandó kálium-hatóanyag mennyiségét 6–8 kg-mal csökkenteni lehet tonnánként.

A fajlagos tápanyagigény alapján számított foszforadagját 200 ppm felett a jó termőképességû talajokon 50–70%-kal, a közepes termőképességû talajokon 30–60%-kal, a káliumét pedig 250 ppm felett 50–80%, illetve 40–70%-kal lehet csökkenteni.



A feltüntetett dózisok csak tájékoztató jellegûek, a pontos és szakszerû tápanyag-visszapótlás érdekében szükséges a talajvizsgálat és az arra épülő szaktanácsadás.



Nitrogénmûvek Zrt.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Mit kér a búza ősszel?

Mit kér a búza ősszel?

Az őszi búza a kukorica mellett hazánk legfontosabb gabonanövénye. Termesztése különösen szélsőséges időjárási körülmények között komoly odafigyelést,...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?