Mivel a kezelés következménye a víz alacsonyabb pH-ja, többen is úgy választanak hatóanyagot, dó-zist, hogy egyedül e hatást mérik, holott a végcél nem minden esetben a „savanyított” víz.
Az alábbiakban – a teljesség igénye nélkül – szeretném összefoglalni, hogy milyen hatásmechanizmu-sok alapján, mit várhatunk el a szerves savakkal történő kezeléstől, illetve mire érdemes odafigyelni a kivitelezés során.
Hatásmechanizmusok
A szerves savak a következő módokon fejthetik ki hatásukat (lásd 1. ábra):
- Közvetett antimikrobiális hatás: megfelelő dózisban a vízbe juttatva lecsökkentik a pH-t olyan értékre, amely kedvezőtlen a káros mikrobák elszaporodásának szempontjából (pH = 3,5 - 4,2).
- A közvetlen antimikrobiális hatás azon alapszik, hogy a rövid szénláncú, kissé lipofil szerves sa-vak (mint pl. hangyasav) disszociálatlan formában képesek a gram-negatív baktériumok (pl. Salmonella sp, E. coli, Camphylobacter sp.) sejtfalán áthatolni. A sejt belsejében azután a savak protonra és sav anionra disszociálnak. A hidrogén kation csökkenti a pH-értéket a sejt belsejében, amelynek a helyreállítása csak nagy energiaveszteségek által lehetséges; az anion pedig közvetlenül beavatkozik a DNS-szintézisbe.
A kétféle hatás megoszlása függ az adott sav(keverék) típusától, és az adott közeg – esetünkben a víz – eredeti pH-jától.
Alkalmazott dózisok
Az alkalmazott dózis esetében több dolog is mérlegelendő:
- ha viszonylag tömény, tiszta savakat tartalmazó savkészítményt alkalmazunk, akkor – az adott sav típusától, a víz eredeti pH-jától, illetve a vízkeménységtől függően – relatíve kis mennyiség (0,05 – 0,1 %) is elegendő lehet ahhoz, hogy a pH-t számottevően levigyük. Túlzott mértékû „savanyí-tás” nem is célszerû, hiszen akkor már az állatok ivóvíz felvételét is negatívan befolyásolhatjuk, ami adott esetben termelésünk eredményességét is ronthatja.
- Amennyiben pufferolt (ammonizált) savkészítményt használunk, akkor a pH-csökkenés nem any-nyira intenzív, de a baktériumgátló hatás – hatóanyagra vonatkoztatva – általában ugyanolyan mértékû, hiszen e termékek savkoncentrációja nem alacsonyabb, csak nem fejeződik ki annyira kémhatásban. Ammonizált savakkal magasabb dózis is bejuttatható az ivóvízbe és ezzel erősíthető a takarmányba kevert szilárd vagy folyékony szerves savak, illetve a pre- és probiotikumok ho-zamfokozó hatása. Ilyen célok eléréséhez természetesen magasabb, 0,1 – 0,2 % közötti dózisok szükségesek.
A hatóanyagok egy részét ammonizált formában tartalmazó savkészítményekről tudni kell még, hogy kevésbé korrozívak, illetve a bőrrel érintkezve maró és irritatív hatásuk is kisebb.
Ha állatfajok szerint vizsgáljuk a kérdést, akkor elmondható, hogy sertések (különösen malacok) ese-tében eleve kedvező lehet az itatóvíz alacsony pH-ja, a baromfik esetében viszont inkább a közvetlen antibakteriális hatást ajánlatos figyelembe venni. Ezzel azt szeretném még egyszer kihangsúlyozni, hogy nem kizárólag a pH-érték szabja meg a szalmonella-mentesítés sikerességét.
A savkészítmények adagolása
A szerves savak kijuttatásához alapvetően egy vízórával összekötött szivattyú szükséges, amely az előbb már említett dózistartományban képes pontos adagolásra. A szerves savakat nem ajánlatos a gyógyszerekkel és vitaminkészítményekkel egyszerre kijuttatni, ilyen típusú kezeléskor érdemes szü-neteltetni a „savanyítást”. Nagyobb korrozivitású készítmények alkalmazásakor ügyelni kell arra, hogy a vízvezeték rendszer alkalmas legyen a kívánt feladatra (saválló, mûanyag csövek).
A kezelés ellenőrzése
A kezelés elején előfordulhat, hogy azonos dózis mellett ingadozik a kezelt víz pH-ja. Ez azzal lehet összefüggésben, hogy a savkészítmények „kimossák” az ivóvízrendszert, és a felszabadult vízkő illet-ve más szennyeződések befolyásolják a pH-csökkentés mértékét. Később, amikor már tiszta a rend-szer, ez stabilizálódik. A megfelelő dózis beállítása történhet a pH, a higiéniai hatások (pl. szalmonella-fertőzöttség mérése), illetve kontroll ellenében végzett konkrét üzemi kísérletek alapján. Ha sikeresen megállapítottuk a dózist, akkor az adagolást egyrészt a vízórán illetve a szivattyú átfolyásmérőjén keresztül ellenőrizhetjük, de – főként a kémhatáson alapuló kezeléskor – célszerû a pH-t is nyomon követni. Ez történhet úgy, hogy egy kézi pH-mérővel időnként megvizsgáljuk és fel-jegyezzük a kémhatás alakulását, de nagyobb üzemek esetében előnyösebb egy, a rendszerbe beépített és adatgyûjtővel ellátott pH-mérő berendezés applikálása.
Forgalmazott készítményeink
Normál esetben itatóvíz kezelésére Kemisile 2 S (BrilliANT) készítményünket ajánljuk, amely a (kissé ammonizált) hangyasav és propionsav mellett tartalmaz még szorbinsavat. Emellett alkalmazzuk még a NutriSure DW1 készítményt, amelynek fő hatóanyaga tejsav – ezt akkor javasoljuk, ha az előbbi készítmény használata mikrobiológiai vagy fizikai-kémiai okokból korlátokba ütközik.
Felmerülő kérdések esetén vagy szívesen állunk az Ön rendelkezésére.
Karnóth Joris
Business Manager,
Silage & Preservation Technologies
mobil: +36-30-520-3446
e-mail: jkarnoth@noack.hu
Noack, Group of Companies