Mint ahogy azt Nagy József , a Meta Kft. ügyvezetője bevezetőjében elmondta, 2003 óta foglalkoznak intenzíven a 880 kocás telep hígtrágya elhelyezési problémájának megoldásán. A vezetőség hamar belátta, hogy a 35 dolgozót foglalkoztató, tisztán a sertéstenyésztésből élő vállalkozásnak akkor van jövője, ha megfelel a környezetvédelmi előírásoknak. A mûszaki megoldás kiválasztásánál különleges figyelmet kellett fordítani arra a „kedvezőtlen” helyzetre, hogy a sertéstelep a Hortobágyi Nemzeti Park területén helyezkedik el.
Folytatva beszédét, Nagy József elmondta, hogy a 2005-ben megindított versenytárgyalások lezárásával a projektet a Stallprofi dupla szigetelésû, szivárgásfigyelővel ellátott trágyatárolási rendszere nyerte el, amely az engedélyezési hatóságoknál is nagy szimpátiát váltott ki.
A szónoki stafétát Streitmann György, a kivitelezést végző Stallprofi Kft. ügyvezetője vette át, aki rávilágított arra, hogy a jó minőségû sertés, vagy marha hígtrágya m3-e 10–12 kg N-P-K-t tartalmaz. Megtudhattuk, hogy egy 500-as tehenészet, vagy 500 kocás sertéstelep kb. 300 ha területet tud hatékonyan trágyázni, megtakarítva ezzel évente akár 8 millió Ft mûtrágya költséget. Az előadó hangsúlyozta, hogy a „Profiknál a hígtrágya profit”, de ehhez átgondolt technológiára van szükség.
Ezt követően a projekt bemutatására került sor. A trágyatározó bélelése két rétegben történt, ún. lágy polietilén fóliával (LDPE). Az alsó 0,8 mm-es biztonsági fólia és a 2 mm-es, trágyával érintkező réteg közé 10 mm-es polipropilén filcet helyeztek el, amely szivárgás esetén az ellenőrző csőhöz vezeti a folyadékot. A 25 éves múltra visszatekintő német Ceno Tec technológia Nyugat-Európában a legrangosabb mûszaki megoldásnak számít a trágyatározás területén. A Ceno Tec által kifejlesztett LDPE fólia kifejezetten elasztikus, ellenáll fagynak, UV-nak, savas és lúgos közegnek. A biztonságos kialakítás miatt a hatóságok nem írják elő megfigyelő kutak építését!
A töltőcsőhálózat szintén a biztonság és a hatóanyag megőrzésének jegyében épült meg. Míg nyáron a tófenéken történik a bepumpálás, addig télen a tófelszínre.
A Stallprofi Kft. kifejezett javaslata a hígtrágya szeparálásmentes bejuttatása a tározóba. Ezzel nem elhanyagolható beruházási és üzemeltetési költséget lehet megtakarítani. A kijuttatás is leegyszerûsödik, mert csak egy gépparkot kell fenntartani. Ezt figyelembe véve Abádszalókon nagy teljesítményû villamos keverőket építettek be, robosztus kiszolgáló stégekre szerelve. A hatásbemutatón a vendégek meggyőződhettek róla, hogy a biogáz üzemekben jól ismert U.T.S. keverőkkel 5–8000 m3 trágyalé néhány perc alatt mozgásba hozható.
A gazdaságos szivattyúzást a Stallprofi mérnökei úgy tervezték meg, hogy a sarkaival összeforgatott 4 tározót, tolózárak segítségével egy közös központi aknába lehessen üríteni. Az ide beépített, hazai forgalmazók között egyedülálló kialakítású U.T.S. szivattyú percenként 5 m3-t fejt át a tartálykocsikba.
A szakmai nap első felét Streitmann György fontos hírrel zárta. A Stallprofi Magyarország Kft. és az U.T.S. Umwelt-Technik-Süd GmbH. megalapította közös vállalatát. Az U.T.S. Hungary Kft. egyesítve a német U.T.S. 15 éves biogázos tapasztalatát és a Stallprofi állattartás és hígtrágya technológiában szerzett jártasságát, mezőgazdasági alapanyagokkal mûködő biogáz üzemeket épít magyarországi megrendelők számára.
Az előadást követően, a helyszíni bejárás során a látogatók hosszasan szemlélték a beruházás kompakt kivitelét, a gépi eszközök meggyőző mûködését. Senkiben nem maradt kétség, a most rendelkezésre álló támogatásokból üzembiztos, kiforrott megoldást kell megvalósítani. A Stallprofi partnerei már biztosak benne, hogy a profiknál a hígtrágya valóban profit.
Stallprofi Magyarország Kft.
Telefon: 28/514-485 • Fax: 28/514-486
Flottakövetés extrákkal: távfelügyelettel és tanácsadással is támogatja a gazdákat az AConnect
Sajtótájékoztatón jelentette be az AGROTEC Magyarország Kft. a legújabb agrárdigitalizációs fejlesztését. A cég ügyvezetője, Illés Zoltán, valamint Fo...