A többlethozam csak akkor érhető el, ha a növények kora tavasszal időben növekedésnek tudnak indulni. Az NPK mûtrágyák kora tavaszi kiszórása garantálja a növények biztos növekedésnek indulását.
A foszfátkoncentráció növelése a talajban
A növények foszfátfelvétele a talajoldat foszfáttartalmától függ. Közvetlen mûtrágyázási hatás a talajoldatban lévő P-koncentráció növelésével érhető el.
Hogyan növelhető a P-koncentráció a leghatékonyabban, illetve hogyan érhető el a kora tavaszi időpontban történő hasznosulás?
A foszformûtrágyákra általában jellemző folyamat a mûtrágya lekötődése, kevésbé felvehető vagy oldhatatlan vegyületekké történő átalakulása (immobilizáció). Az átalakulás folyamatának sebessége a hatóanyag-vegyülettől és a talaj tulajdonságaitól függ.
Semleges pH-jú talajokon a talajban lejátszódó átalakulás első lépéseként a vízoldható hatóanyagból a vízben nem oldható (CaHPO4) vegyület keletkezik. Ez a vegyület gyenge savakban oldható és a növények számára még felvehető. A talaj elsavanyodása nehezen oldódó foszfátok fokozatos oldódását segíti elő.
A foszfát tehát a növények számára általában nehezen felvehető állapotban található meg a talajban. A jó hasznosulás érdekében a P-trágyázás lehetőleg a növény fejlődésének leginkább P-igényes időszakában történjen, a talaj P-koncentrációjának növelésével.
A talajok foszfortartalma és a foszfor hasznosulása
A talajok foszfortartalma 0,02–0,1% közötti. A növények számára felvehető összes P-tartalom ennek az értéknek 3–5%-a, ezért a rendszeres P-visszapótlásról gondoskodni kell.
A talajokban a foszforvegyületek jelentős mértékû átalakulása jellemző, mindez a kijuttatott mûtrágyák hasznosulását ronthatja. A foszfor erőteljesen kötődhet a talajrészecskékhez, adszorpció, illetve fixáció léphet fel. A növények tápanyagellátásában csak a talajoldatban oldott formában lévő, mobil foszfát játszhat szerepet. Ez a foszfátmennyiség igen alacsony. Egy liter talajoldat általában csak 1 mg foszfátot tartalmaz. Ez azt jelenti, hogy a növények számára egy hektáron 1-2 kg foszfát van felvehető állapotban.
Tekintve, hogy a talajvízben kevés foszfát található oldott állapotban, szükség van a gyors utánpótlásra.
A kötött, növények számára fel nem vehető foszfát átalakulása felvehető foszfáttá számos tényezőtől függ, mint például a talajnedvesség, illetve talajhőmérséklet. Kora tavasszal ezek a folyamatok gyakran igen lassan indulnak be, ezért a különböző kultúráknál foszforhiány léphet fel. Különösen nagy a növények igénye a bokrosodás és a kalászolás közé eső mintegy húsznapos időszakban, amikor a fejlődés igen intenzív.
Vízoldható P-mûtrágyák kora tavaszi kijuttatásakor a növények a foszfor jó részét fel tudják venni, a fennmaradó részt pedig a következő kultúrák hasznosítják.
A kora tavaszi P-mûtrágyázás előnyei
A foszfát nehéz felvehetősége miatt gyakran szakmai viták tárgyát képezi, hogy a kora tavasszal a felszínre kijuttatott foszfát elér-e a növények gyökereihez és felvehető-e egyáltalán a növények számára.
A foszfortrágyázásnál figyelembe kell vennünk a foszforvegyületek rossz oldhatóságát.
A talaj 300–600 kg/ha nagyságrendû könnyen oldható foszforkészletéből mindössze 1–2 kg van oldott formában jelen a talajoldatban. A kedvezőtlen átalakulási folyamatok következtében a mûtrágyák foszforvegyületeinek oldhatósága rohamosan csökken a talajban. Pontosan ezért a talajvizsgálatok alapján még a jól ellátott talajokon is célszerû valamennyi foszfort pótolni, hogy könnyen oldható foszfátok legyenek jelen.
A talaj felszínére kijuttatott foszfát mintegy 5 cm mélyre hatol be a talajba, ahol a hőmérséklet emelkedésével aktívabbá váló gyökérzet számára azonnal felvehető.
Magyarországon a legelterjedtebb a szuperfoszfát használata. A szuperfoszfát szemcséiből először a vízoldható komponensek oldódnak ki, a vízben nem oldódó vegyületek pedig visszamaradnak. A granulált mûtrágya lassabban oldódik és így a kedvezőtlen lekötődési folyamatok lassabban játszódnak le, mint az őrölt szuperfoszfát esetében.
A talajvizsgálatok figyelembevételével külföldön is bőséges foszformûtrágyázás javasolt.
Németországban megfelelő (C) ellátottság esetén is a terméssel kivont foszfor másfélszeresét pótolják fenntartó adagként.
Gyenge ellátottságnál (A) 2,5–3,0, közepes ellátottságnál (B) 2,0–2,5 szorzók alkalmazhatók. Jó ellátottság (B) esetében a termés által elvont mennyiség pótlása szükséges.
A hazai ajánlások tendenciájukban hasonlóak.
Az őszi P-mûtrágyázás kevésbé hatékony, mint a tavaszi, különösen abban az esetben, ha a tápanyag nyersfoszfát formájában került kijuttatásra. Ezekkel a mûtrágyákkal a talajok hosszú távú alapellátása biztosítható, azonnali mûtrágyahatás azonban nem várható.
Összefoglalva
Előnyökkel jár, ha a tervezett P-mûtrágya egy részét könnyen oldható, a növények számára könnyen felvehető formában juttatjuk ki. Hozamtöbbletet eredményez a kizárólag ősszel történő P-mûtrágyázással szemben!
A kora tavaszi mûtrágyázás nagy vízoldékonyságú NP- és NPK-mûtrágyákkal egyéb előnyöket is magában rejt. Hatékony formában tartalmazzák a legfontosabb alaptápanyagokat, (foszfát, káli). A nitrogén nitrát-N és ammónium-N formában található meg. A nitrát a növekedés megindulásakor gyorsan hat, az ammónium pedig hosszabb távon biztosítja a növény tápanyag-ellátottságát!
Linzer Agro Trade Hungary Kft.
Telefon: 1/479-5959 • www.linzeragrotrade.hu
A cikk szerzője: Dudda Roland