A cirokfélék helye, szerepe, versenyképessége a növénytermesztésben

Agro Napló
A cirokfélék kiváló szárazságtûrõ-képességük, gyengébb talajokon való jó alkalmazkodóképességük révén perspektivikus növényei a hazai növénytermesztésnek. A hosszú távú meteorológiai elõrejelzések szerint egyre szárazabbá és melegebbé válik klímánk, és fel kell készülnünk a szárazsággal szembeni védekezésre. Sajnos, Magyarországon a szántóföldi növénykultúrákat csak nagyon kis területen öntözik, és e téren lényeges javulás a jövõben sem várható. Így különösen nagy jelentõsége lesz a jobb szárazságtûrõ növényfajoknak, mint például a takarmányciroknak.
A cirok nagy melegigényét és igen jó szárazságtûrő képességét afrikai eredetének köszönheti, ahol már a törzsfejlődés során lételemévé vált a szárazsághoz való alkalmazkodás. Nagy, igen mélyre nyúló bojtos gyökérzetével a talaj mélyebb rétegeibe is lehatol, és szárazság esetén onnan is fel tudja venni a vizet és ásványi elemeket, ahonnan a kukorica már nem képes. A szárazságtól jól védi a növényfajt a szárát és levelét borító viaszréteg, és a kisebb légzőnyílások miatt kevesebb a vízpárologtatása.

A cirokfélék jól alkalmazkodnak a gyengébb talajviszonyokhoz, így azokon a közepes és gyengébb talajadottságú területeken is jövedelmezően termeszthetők, ahol a kukorica termesztése – különösen aszályos években – már nem gazdaságos.

A cirok termőterületének növelését indokolja a kukoricabogár egyre nagyobb mértékû elterjedése hazánkban. Mivel nem kedveli a cirkot, így a korábban monokultúrában termelt kukorica egy része kiváltható szemescirokkal.

Bár a cirok termesztését (vetés, vegyszeres gyomirtás, betakarítás) a kukoricához hasonlóan, az ott alkalmazott munkagépekkel el lehet végezni, mégis vannak kényes pontjai:

A cirokfélék rosszabbul tûrik a hideget, így tavasszal, a kelés és kezdeti fejlődés idején elmaradnak a kukoricától. Fokozottan ügyelnünk kell tehát a cirokfélék vetésekor a jól előkészített, aprómorzsás, kellően tömörített – apró-magvak számára szükséges – vetőágyra, az optimális vetésidő megválasztására, ami mindig a kukorica vetésidő második felére esik (legalább 12 °C talajhőmérséklet). Feltétlenül szükséges a vegyszeres növényvédelem (csak a cirokfélékre engedélyezett vegyszerek használatával) alapkezelésben és ha szükséges felülkezelésben is, ill. sorközmûveléssel, hiszen a lassan, vontatottan fejlődő növényeket a gyomok – különösen hideg tavasz idején – könnyen elnyomhatják.

Mindezeket az előnyöket és hátrányokat összevetve kell mérlegelni a cirokfélék termesztésének esélyeit, lehetőségeit hazánkban.

A takarmánycirok (szemescirok, silócirok, szudánifû) egy kiváló alternatív takarmánynövény, amely különösen száraz, aszályos években nagyobb termésbiztonsággal termeszthető.

A szemescirok a kukoricához hasonló minőségû szemestakarmány, fehérjetartalma nagyobb, mint a minősített kukoricahibrideké. Takarmánykeverékekben, ill. madáreleségként kerül felhasználásra. A silócirok – a silókukoricához hasonlóan – téli szilázs készítésére alkalmas. A szudánifû zöldtakarmányként (legeltetés, zöldszecska) kerül felhasználásra.

A cirok száraz, aszályos években a kukoricát mintegy 30% szárazanyag-terméssel felülmúlja. Ezt saját kísérleti eredményeink is – kötött és homoktalajon egyaránt – igazolják.

• Homoktalajon jövedelmezően, nagyobb termésbiztonsággal termeszthető a takarmánycirok, mint a kukorica. A szemescirok és silócirok 1%-nál nagyobb, a valamivel igénytelenebb szudánifû kevéssel 1% humusztartalom alatt is gazdaságosan termeszthető.

• A közepes talajadottságú – 5 tonna körüli kukoricatermést adó – területekre egy biztonságosabb, jövedelmezőbb alternatívaként ajánljuk a szemescirkot. Kisebb ráfordítási költségével (alacsonyabb vetőmag ár, kisebb mûtrágya igény és szárítási költség), jobb alkalmazkodóképességével – főleg aszályos években – nagyobb termésbiztonsággal termeszthető.

• Bár ideális éghajlati és talajviszonyok között nem bizonyul jobbnak a takarmánycirok a kukoricánál, sőt a kelési-, kezdeti fejlődéskori rosszabb hidegtûrő képessége miatt nehezebben kezelhető, mégis egyre többen érdeklődnek a szemescirok iránt ezeken a területeken is. Ez elsősorban az egyre inkább terjedő kukoricabogár fertőzéssel magyarázható. Már nemcsak amerikai, hazai tapasztalatok is szólnak amellett, hogy a kukoricabogár nem szereti a cirkot. Amíg kukoricát talál a környezetében, addig nem „fanyalodik” rá a cirokra.



A silócirok és szudánifû termesztését a szarvasmarha, ill. juh-tartó gazdaságok figyelmébe ajánljuk.

A silócirok silókukoricával együtt vetve, nagy termésbiztonsággal termeszthető, kiváló minőségû szilázstakarmány készíthető belőle, a két növényfaj előnyös tulajdonságait ötvözve: a kukorica növeli a szilázs tejtermelési energiaértékét, a silócirok fajtánkban lévő cukortartalom (14–17%) optimális erjedési lehetőséget biztosít a szilázsnak. Száraz években, amikor a kukorica levelei leszáradnak, a cirok még zöld, így elegendő klorofillt és karotint tartalmaz.

A kiváló sarjadzó képességû szudánifû – a tenyészidő folyamán kétszer vagy háromszor kaszálva – olyan óriási zöldtömeget ad (100–120 tonna/ha), amelyet egyetlen hazai tömeg-takarmánynövény sem képes. Legeltetésre, zöldszecska készítésre egyaránt kiváló, fehérjehozama a lucernáéval vetekszik. Felhasználható még szenázs, ill. a legvékonyabb szárú fajták szénakészítésére is.

A nagy zöldtermést adó silócirok és szudánifû fajták kiváló biomassza alapanyagok is, a bioenergia termelés kiváló forrásai. A jövő útja a – kifogyóban lévő – fosszilis energiaforrások helyettesítése megújuló energiaforrásokkal. Hazánkban is kiemelten kellene támogatni, fejleszteni ezt az utat, hiszen, nagymértékben kiszolgáltatottak vagyunk a külföldi olaj- és gázellátásnak. Ugyanakkor óriási eladatlan gabonakészleteink vannak raktáron, amelyek további növelése helyett növényi biomasszát lehetne termelni, természetesen csak a megfelelő feldolgozói háttér kialakításával. A szomszédos Ausztriában és Németországban már sok biogáz termelő üzemet építettek, és üzemeltetnek. A jó példát tehát könnyû lenne átvenni, de a drága üzemek felépítéséhez komoly állami támogatásra lenne szükség. Bioalkohol gyártására a szemescirok, a kukoricához hasonlóan, kiváló alapanyag.

A termesztőknek ajánlott takarmánycirok fajtáink saját nemesítésûek, kiváló termőképességûek, biztonságosan beérnek, a hazai, mostohább éghajlati és talajviszonyokhoz jobban alkalmazkodnak, mint a külföldi hibridek.

Fajtaajánlatunk:

Szemescirok: Alföldi 1, a legnagyobb termőképességû középkorai érésû hibrid Magyarországon. GK Zsófia, GK Emese korai érésû, kései vetéssel is beérő, jó termőképességû hibridek.

Silócirok: Róna 1 középérésû, nagy termőképességû, 14–17% cukortartalmú, lédús szárú hibrid. Az SzeTc 465 kukoricával együttvetve sikeresen termeszthető (2 sor kukorica, két sor cirok, vagy azonos sorban egymásra vetve). Így növelhető a szilázstermés biztonsága és javítható a minősége.

Szudánifû: Akklimat, a legvékonyabb szárú a hazai minősített szudánifû fajták között, jó termő- és alkalmazkodóképességû. GK Csaba, kiváló termőképességû (100–120 t/ha zöldtermés) hibrid.

A cirok ma egy versenyképes alternatív takarmánynövény hazánkban és kiváló biomassza forrása lesz a jövő bioenergia termelésének.
Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
AM: A cirok igazi alternatíva lehet

AM: A cirok igazi alternatíva lehet

A kukorica részleges kiváltására lehet alkalmas a szemescirok takarmánynövényként, hiszen rosszabb termőterületeken is kedvező hozamokra képes – hangz...

A szemescirok a jövő növénye

A szemescirok a jövő növénye

A szemescirok vetésterülete évek óta növekszik hazánkban. A cirokfélék előnye, hogy a gyengébb adottságú területeken is sikerrel termeszthetőek. Aszál...

BMR (Brown Mid Rib) típusú silócirok

BMR (Brown Mid Rib) típusú silócirok

Az új típusú silócirok hibridekkel pár év alatt megváltoztattuk az általános növénytermesztési és állattenyésztési véleményt, hogy a cirok csak seprűn...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?