A kiváló minőségû, gyors és kedvező ár/érték arányú szolgáltatások iránti igényt felismerve folytatta fejlesztéseit hazánk egyik legfiatalabb laboratóriuma, az UIS Ungarn Kft.
A vállalkozás és szerződéses partnerei célja teljes mintavételi, laboranalitikai és szaktanácsadási spektrum biztosítása az ország egész területén a gazdálkodók versenyképességének fokozása érdekében. Munkájukkal növelni kívánják a termelők pályázati esélyeit is a legfrissebb tudásanyag primer tudásforrásoktól a végfelhasználók (gazdaságok) felé történő közvetítése révén.
Az UIS Ungarn Laborvizsgálati és Szolgáltató Kft. Németország második legnagyobb privát laborhálózatának, a Synlab csoportnak a magyarországi képviselője.
Dr. Kalocsai Renátó, a társaság ügyvezetője elmondta, hogy az AKG programok kapcsán az UIS Ungarn Kft laboratóriumába is az addigi kapacitásukat jóval meghaladó talajminta mennyiség érkezett be. A kialakult helyzetre reagálva, partnereik gyorsabb kiszolgálásának biztosítása érdekében ezért jelentős kapacitásfejlesztést hajtottak végre. A beruházás eredményeképp 60 000 talajminta/éves kapacitásukkal az ország egyik legnagyobb talajvizsgáló laboratóriumává váltak. A kapacitás növelése egyben a gyorsaság és gazdaságosság növelését is jelentette. Ez alapján az UIS Ungarn Kft kedvező árai mellett kedvező árai mellett egyedülállóan gyors vállalási határidőkkel dolgozik.
A nagy mértékû fejlesztés során a laboratórium meglévő fejlett mûszerparkja több új berendezéssel is bővült.
Az újonnan vásárolt mûszerek a gyors és kiváló minőségû munka mellett lehetővé tették, hogy a laboratórium a jövőben is rendkívül kedvező áron ajánlja ki szolgáltatásait ügyfelei számára.
Dr. Kalocsai Renátó örömének adott hangot, hogy egyre több gazda ismeri fel a tudatos tápanyag-gazdálkodás kézzel fogható előnyeit és szentel egyre több figyelmet a szakszerû mintavételezésre, valamint a vizsgálati eredmények alapján készített tápanyag-visszapótlási szaktanács betartására.
Sikerként értékelte, hogy a termelők nagy része megértette, hogy a talajvizsgálatok költségei többszörösen megtérülnek.
Amennyiben kiszámítjuk ugyanis, hogy egy átlagos talajvizsgálat mekkora költséget ró a gazdálkodóra, megdöbbentően alacsony, 120–160 Ft/ha/év összeget kapunk, mely mintegy 4–8 kg/ha mûtrágya árának felel meg évente.
A laboratórium ügyvezetője felhívta a figyelmet, hogy annak érdekében, hogy a tudatos tápanyag-gazdálkodás előnyeit a termelők minél korábban élvezhessék, ne hagyják a kötelező talajvizsgálatokat a pályázatok utolsó évére, azokat mindenképpen 2007-re ütemezzék.
Így egyfelől nem egyszerre terheli a gazdálkodókat a laboranalízis költsége, másfelől elkerülhető a laboratóriumi vizsgálatok esetleges ismételt túlzott elhúzódása is.
A laboratórium ügyvezetője újfent utalt rá, hogy a laborvizsgálati eredmények alapján készített szaktanács eredményességének letéteményese a szakszerû mintavétel. A mintavétel hibái a laboratóriumi analízisen és az ebből készült szaktanácson keresztül alapjaiban meghatározzák a gazdálkodás eredményességét. A területet nem kellően reprezentáló mintákból a területet gyengén, vagy nem jellemző laboratóriumi eredmények születnek és az ezen eredmények alapján készült szaktanács nem a valós képet fogja mutatni.
Mintavételre éppen ezért célszerû egy, az erre a célra szakosodott, lehetőleg akkreditált profi szakembert, vagy céget felkérni. Ők professzionális kézi és gépi eszközeikkel szakmai- tudományos hátterükkel akár a modern GPS technikát is felvonultatva minden igényt kielégítő minőségben mintázzák meg a kijelölt területeket.
Amennyiben a gazdálkodók területeiket maguk kívánják megmintázni, tartsák be a talajmintavétel szabályait (MSZ-08-0202-1977), hiszen az itt elkövetett hiba az egész vizsgálati mûvelet összes hibájának több mint 80%-a!
A mintavételre vonatkozó előírások az UIS Ungarn Kft honlapján megtalálhatók (www.uis.hu).
A mezőgazdasági laboratórium kapacitásának növelése mellett az UIS Ungarn Kft további 300 négyzetméteres környezetvédelmi laboratóriumot épített ki az év során.
A cég így a már ismert mezőgazdasági és erdészeti talaj- és növényvizsgálatok, ásványi nitrogén (Nmin) vizsgálatok mellett kedvező árú akkreditált vízvizsgálattal, környezetvédelmi vizsgálatokkal (talaj – növény, víz – levegő), szennyvíziszap-vizsgálattal, valamint a hozzájuk kapcsolódó mintavétellel és szakvéleményezéssel is várja a megrendeléseket.
Az ügyvezető elmondta, hogy a Kft. állattartó telepek, öntőző telepek, trágya-, és hígtrágya telepek, hulladéklerakók, valamint földalatti olajtartályok felülvizsgálatát, környezetvédelmi hatástanulmányok készítését is vállalja.
Az UIS Ungarn Kft természetesen a Synlab-UIS csoport teljes mérési palettáját is a termelők szolgálatába állítja (GMO vizsgálatok, szermaradék vizsgálatok stb.).
A társaság, valamint a Synlab-UIS csoport szolgáltatásai számos egyéb aktuális szakmai információ, cikk, megrendelőlap kíséretében mindenki által elérhetőek és letölthetők a www.uis.hu, www.uis.de, illetve a www.synlab.de honlapokról.