Nyári betakarítású növények tarlójának gyommentesítése

Agro Napló
A jó kondíciójú, optimális tõállományú kalászos gabonák, a repce- és a mustárnövények gyomelnyomó képessége jó, árnyékoló hatásuk miatt a magról kelõ nyomnövények csak a betakarítást követõen kelnek tömegesen. A nyári betakarítású sûrûsoros növények gyomviszonyainak alakulásában három szakaszt különíthetünk el:
  • A tavaszi okszerû gyomirtással a magról kelő egynyári gyomokat kiírtjuk, az évelő kétszikûeket „megregulázzuk” – a föld feletti részeit leperzseljük, lepusztítjuk, vagy törpítjük. Ezzel a kultúrnövény számára lehetővé tesszük a termőterületen a teljes térkihasználást.
  • A kiegyenlített növényállományban a gyomok kelése gátolt, a kikelt gyomok fejlődésükben visszamaradnak, kipusztulnak.
  • A betakarítást követően az első kiadósabb eső hatására a magról kelő kétszikû gyomok (ugari szulákpohánka, vadrepce, tarlótisztesfû, keserûfû félék, parlagfû) tömeges megjelenésével, az évelő kétszikû gyomok (aprószulák, mezei acat) intenzív újrahajtásával kell számolnunk.

A gyomok kelése kevesebb csapadék esetén csak a nyirkosabb talajfoltokban indul meg. A terület gyomborítása, a gyomok fejlettsége heterogén lesz. A betakarítást követő mielőbbi talajmûveléssel (tárcsázás) a felszínig vezető kapillárisokat elroncsoljuk. A talajban visszatartott nedvesség eredményeképpen 2–4 hét alatt a talaj beérik, a további mélyebb talajmûvelések energiaszükséglete lényegesen kisebb lesz és jó minőségû talajmunkát végezhetünk. 10–20 mm lehulló csapadék jól elmunkált aprómorzsás talajon a gyomok egységes kelését eredményezi. Az azonos fajú gyomok közel azonos fenológiai állapota megkönnyíti a gyomok irtását. Amennyiben a területünkön csak magról kelő egy- és kétszikû gyomfertőzés van, úgy a gazdasági szempontok figyelembevételével döntjük el, hogy mechanikai, vagy vegyszeres gyomirtást alkalmazunk. A tábla gyommentességének biztosítása a parlagfûvel fertőzött területeken kötelező. A nyári kelésû gyomok a nappalok hosszának változása miatt neuténiásak (már 10 cm-es fejlettségû gyomokon megjelenik a virágzat és a még sziklevelet is magukon hordozó növénykék életképes magot hozhatnak, illetve a parlagfû tömegesen szórja a pollent). A magról kelő kétszikû gyomok 2–4 leveles fejlettségi állapotban vegyszeresen könnyen írthatóak. A dikamba, MCPA, 2-4 D készítmények gyomirtó hatása parlagfû ellen is kielégítő, míg a glifozátok totális gyomirtó szerként már alsó dózisukban is nagyon jó hatékonysággal irtják az egy- és kétszikû gyomokat egyaránt.

A magról kelő és évelő kétszikû gyomok együttes előfordulásakor az előzőekben felsorolt hatóanyagot tartalmazó készítmények felső dózisát kell alkalmaznunk.

Évelő kétszikû gyomnövényfertőzés esetén célzott kezeléseket alkalmazhatunk a gyomok irtására. Mezei acattal fertőzött gabonaállományokban a viaszérés stádiumában betakarítás előtt legalább 10 nappal engedélyezett glifozát hatóanyagú készítménnyel végezhetjük a tábla gyommentesítését, azonban az alkalmazható dózis és a gyomok fejlettségi állapota miatt ez az eljárás csak a gabona learathatóságát segíti elő. A gyomokat leszárítja, de nem írtja ki. Erős mezei acat fertőzésnél a tarlót a betakarítást követő legrövidebb időn belül le kell „feketíteni” sekély talajmûveléssel, hogy a kihajtó gyomok fejlődése kiegyenlített legyen.

A mezei acat a gyomirtó szerekre a generatív fázis kezdetén a legérzékenyebb, mivel ekkor az asszimiláták tömeges áramlása indul az áttelelő gyökérzet felé, ezzel együtt a kipermetezett vegyszerek szállítása is ekkor a legintenzívebb. A gyomnövény irtására használhatunk hormonhatású (dikamba, MCPA, 2-4 D kétszikû irtószereket, speciális acatirtókat – klopiralid, klopiralid+picloram), valamint totális gyomirtóként a glifozátokat. Az alkalmazott herbicidek felső dózisával adjuvánsok hozzáadásával a gyomot eredményesen írthatjuk, azonban a növény szaporító oldalgyökereinek sérülései miatt a levált gyökérdarabkákból szórványosan hajtások fejlődnek, ezért a következő év tavaszán közepes herbicid dózissal a kezelést meg kell ismételni csökkentett glifozát dózissal. Az eredményes irtást követő években a magról kelő mezei acat növények fokozott herbicid érzékenysége miatt a területen okszerû gyomirtással az acatmentesség fenntartható.

Gyakran felvetődő kérdések célzott mezei acat elleni védekezésnél: mi legyen a glifozátok felső dózisa, hogyan alkalmazzuk, hormonhatású herbicidekkel javíthatjuk-e a glifozátok hatékonyságát. Vizsgálataim szerint 2800–2900 g/ha glifozát hatóanyag nagyon jó hatékonysággal írtja a gyomot. A dózis növelésével a hatékonyság nem javul, a következő év tavaszán előforduló hektáronkénti hajtásszám nem csökkent abban az esetben sem, ha 4800 g/ha glifozátot juttattunk ki. A glifozátok hatékonysága 4 kg/ha ammoniumnitrát hozzáadásával különösen száraz évjáratban javul. A glifozátokhoz minden esetben adjunk nedvesítőt és/vagy ammoniumnitrátot, mivel a mezei acat négy biotípusának a levél viaszossága, szőrözöttsége alapvetően eltérő és a viaszos biotípusról a permetlé lepereg.

A glifozátok hatékonysága a permetlé-koncentráció 1,5% alá történő csökkentésével romlik. A gyakorlat számára gyakran felvetődő kérdés, hogy herbicidek hozzáadásával javul-e a glifozátok hatékonysága. Vizsgálataim szerint MCPA és dikamba hatóanyagú herbicidek hozzáadásával additív, míg 2-4 D herbicidek hozzáadásával szinergista hatás érvényesül, vagyis a glifozátok gyomirtó hatása mérséklődik. A glifozátok dózisa hormonhatású herbicidek hozzáadásával mintegy 30%-kal csökkenthető. Klopiralid hatóanyagú herbicidekkel végzett célzott mezei acat elleni védekezésnél a klopiralid szûk hatásspektruma miatt féladagú glifozát hozzáadásával a terület teljes gyommentességét biztosíthatjuk.

A gyomirtásra használt készítmények megválasztásánál vegyük figyelembe a gyomirtó szerek perzisztenciáját, a talajon keresztüli hatását, az utónövény toleranciáját.

A cikk szerzője: Péter János

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Medallon Premium 2020.

Medallon Premium 2020.

Szántöldjeink évelő gyomokkal erősen fertőzöttek. Mezei acat, fenyércirok kolóniák keserítik meg kultúrnövényeink életét. Tegyünk ellene, hogy visszan...

Medallon Premium 2020.

Medallon Premium 2020.

Szántöldjeink évelő gyomokkal erősen fertőzöttek. Mezei acat, fenyércirok kolóniák keserítik meg kultúrnövényeink életét. Tegyünk ellene, hogy visszan...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?