Ágyásos és bakhátas burgonyatermesztés ágazati gépeinek gazdaságossági összehasonlítása

Agro Napló
A burgonyatermelés ágazati géprendszere a szántóföldi termelés és a tárolás, feldolgozás gépeit foglalja magában. Az ágazati géprendszer, kiegészítve a funkcionális géprendszerek gépeivel, határozza meg az egyes termesztéstechnológiákat.

A hazai burgonyatermelés ágazati gépesítésének munkamûveleteiben meghatározó jelentőséggel bírnak a német GRIMME Landmaschinenfabrik GmbH & Co. KG gépei, berendezései, amelyek a burgonyatermelés szántóföldi munkafolyamataihoz komplex géprendszert képeznek, s a tárolási-szellőztetési technológiában a termelőknek széles választási lehetőséget biztosítanak.

A következőkben az országban széles körben elterjedt bakhátas burgonya termesztéstechnológia és az újabban elterjedő félben lévő ágyásos termesztés GRIMME gyártmányú gépeinek ökonómiai összehasonlításáról lesz szó, amelyek lehetőséget biztosítanak a termelőknek gépi és termeléstechnológiájuk kiválasztásához.

A technológiához kapcsolódó gépek ismertetése

A technológiai fejlesztéseknél figyelembe vehető, az FVMMI GM Kht. által vizsgált GRIMME gyártmányú gépek a következők voltak:

az ágyásos termeléstechnológiában:

• Bedforma bakhátkészítő, munkamenetenként 1 + 2 fél bakhát kialakítására;

• Combi Star CS 1500 ágyáskészítő-kőgyûjtő;

• GL 32B, 2-soros, automata burgonyaültető,

illetve a bakhátas termeléstechnológiában:

• VL 20 KLZ, 4-soros, automata burgonyaültető;

• DF 3000, 4-soros, rotációs bakhátápoló-töltögető;

• KS 3000, 4-soros szárzúzó,

illetve a mindkét termeléstechnológiában alkalmazható SE 170-60 burgonyabetakarító gép.

A gépek főbb mûszaki jellemzőit az 1. táblázatban közöljük.


Adatgyûjtés

Az adatgyûjtés a gyártók által kifejlesztett és egyes gazdaságok által már alkalmazott új, hatékony termeléstechnológiák nagyüzemi szántóföldi vizsgálatán alapul. E tapasztalatokat felhasználva határoztuk meg az ökonómia alapadatokat. Olykor, pontos adatszolgáltatás hiányában az FVM Mezőgazdasági Gépesítési Intézet által kidolgozott, a Mezőgazdasági gépek ára és üzemeltetési költsége c. kiadványban fellelhető adatokat vettük figyelembe. A burgonyatermelés ágazati technológiai mûveleteinek gazdaságossági értékelése során a 2004. évi gépárakra, ill. gépüzemeltetési költségekre támaszkodunk.

Normatív gazdaságossági mutatók

Az ágyásos és a bakhátas burgonyatermesztés GRIMME gyártmányú ágazati munkagépeinek és a hozzájuk tartozó erőgépek gazdaságossági alapadatait a 2. táblázatban ismertetjük. Bemutatjuk a munkamûveleteket, az adott mûvelet során alkalmazott munkagép és a hozzá tartozó erőgép típusát, a gépkapcsolat mûszakteljesítményét, a munkagép adott gazdasági évben kalkulált éves kihasználását. Az ökonómiai adatok között a munkagépek és az erőgépek beszerzési árát, mûszakórára jutó használati költségét, valamit a gépkapcsolat használati költségét is feltüntettük.


A 3. táblázatban ismertetjük a 100 ha-os területen végzett burgonyatermelés gépi munkáinak ökonómiai vizsgálati eredményeit. Látható, hogy az egyes munkamûveletekhez kapcsolódóan meghatároztuk a gépkapcsolatok esetében a 100 ha termőterület mûveléséhez szükséges gépi munkaidőt. Ez alapján a gépkapcsolatok közvetlen gépüzemeltetési költsége (amely a mûszakórára jutó gépüzemeltetési közvetlen költség (2. táblázat), s a ledolgozott munkaidő szorzata), valamint a gépkapcsolatok járulékos költsége (tárgyi és forgóeszközök tőkehozadék, gazdasági általános költségek) alapján meghatároztuk az egyes mûveletek 100 ha-os volumenéhez kapcsolódó munkagép- és erőgéphasználatának, s végül a gépkapcsolatok mûveleti költségeinek mértékét. Ezek összegzésével megkapjuk a 100 ha szántóföldi burgonyatermesztés összes költségét, s hektáronkénti fajlagos költségét is.


Munkánk során az ágyásos rendszerû burgonyatermesztésnél a bakhátkészítés, ágyáskialakítás, ültetést követően a betakarítási lehetőségek közül a 2 soros válogató asztalos (1) betakarítógép alkalmazását vizsgáltuk.

A gépsor beruházási költsége az erőgépet tekintve 41 258 E Ft, a munkagépeket illetően pedig 60 499 E Ft. A géphasználati költség hektáronként 117 E Ft.

Az erőgépek esetében a New Holland erőgépcsalád géptípusait választottuk vizsgálatunkhoz. Mindez a magas mûszaki színvonalú, jelentős vonóerőt és motorteljesítményt igénylő munkagépek miatt történt. Természetesen más erőgépgyártók egyéb márkái is szabadon választhatók a vizsgált munkagépsorokhoz. Tekintettel kell lenni arra, hogy a mûszaki színvonal és beszerzési ár arányában a géphasználat költsége is változik.

Ágyásos mûvelés esetén a teljesített mûszakórák száma 100 ha-os vetésterület esetén 732 mûh/év. A egyes mûveletek arányát tekintve megállapítható, hogy a betakarítás a leginkább költségigényes, az összes költség 57%-át felemészti, ezt követi az ágyáskialakítás 25%-kal, majd a bakhátkészítés és ültetés 7–11%-kal.

A bakhátas rendszerû termesztésnél a négysoros ágazati munkagéppel és kétsoros válogató asztalos betakarítógéppel (2) történő termelést vizsgáltuk. A mûveletsor ültetésből, bakhátfeltöltésből, szárzúzásból és betakarításból áll.

A bakhátas termesztésnél az erőgép-beruházási költség 15 498 E Ft. A munkagéppark beszerzési ára pedig 49 039 E Ft. A hektáronkénti géphasználati költség 76 E Ft. A mûveletek arányát illetően az ágyásos termesztéshez hasonlóan a betakarítás a legnagyobb költségviselő (70%), a többi mûvelet csupán 10%-os aránnyal képviselteti magát.

Következtetések, javaslatok

Megállapítható, hogy a géphasználati költségek tekintetében az ágyásos termesztés mûveleti költsége magasabb. Hasonló a helyzet a gépberuházási költségek terén. Itt is az ágyásos mûvelés bizonyul költségesebbnek, hiszen a válogató asztalos, kétsoros betakarítógép alkalmazása esetén a beruházási összeg (1) 101 757 E Ft. A négysoros ágazati munkagéppel és kétsoros válogató asztalos betakarítógéppel (2) történő bakhátas mûvelés gépberuházási költsége

64 537 E Ft, amely az előbbitől kedvezőbb. Fontos megjegyezni, hogy a bakhátas termesztésnél a vizsgált munkagépekhez megfelelően illeszkedő szerényebb mûszaki színvonalat képviselő és kisebb teljesítményû, alacsonyabb géphasználati költségszinttel rendelkező MTZ gépcsalád erőgépeit alkalmaztuk.

A gépi mûszakóra-teljesítés terén szintén a bakhátas mûvelés tûnik kedvezőbbnek, ahol az ágazati gépek ledolgozott mûszakóraszáma 604, ami kevesebb, mint az ágyásos mûvelésnél mért 732 mûszakóra.

Mindezen költséget és mûszakóra-teljesítést érintő eltérések nem minősíthetők egyértelmûen hátrányosnak az öntözés melletti intenzív termesztési rendszerû ágyásos mûvelés részéről, igaz, némileg magasabb beszerzési árú gépsorral, több mûszakórával és drágább géphasználattal valósítható meg a termelés, azonban ez a korszerû termeléstechnológia a növény kedvezőbb élettér-kialakítását (vízháztartás, talajszerkezet) és a gumók számára homogénebb, szabályosabb talajkörnyezetet teremt. Ezáltal nagyobb hozamok érhetők el, jó minőségû termék állítható elő, amelynek kedvezőbb piaci értéke kompenzálja a magasabb ráfordítást.

A mûszaki-technológiai fejlesztő vizsgálatok eredményeit elsősorban az intenzív burgonyatermesztő gazdaságok, egyéni vállalkozók hasznosíthatják, közülük is azok a termelők, amelyek a minőségi termék előállítását célozzák meg; igazodnak egy jó mûszaki hátterû, magas technológiai színvonalhoz, valamint a nyugat-európaiakat megközelítő terméshozamhoz.

A fentiek figyelembevételével az ágyásos burgonyatermesztési technológia szélesebb körû elterjesztése javasolható.

A cikk szerzője: Dr. Fûzy József

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
GRIMME presents two new store loaders

GRIMME presents two new store loaders

For the 2022 season, GRIMME presents the completely newly developed store loaders of the SL 900 and SL 700 series, which combine the highest throughpu...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?