Új és ismertebb, régebbi hibridjeink közös jellemzője a kiváló ár–érték-arány mellett, hogy olyan magasszintû jövedelmezőséget és termésbiztonságot nyújtanak a magyarországi gazdálkodás viszonyai között, hogy termesztésükkel az egyes évjáratokban olykor szélsőségesen változó időjárási körülmények ellenére is elérhető a termőhelyre jellemző maximális jövedelem.
Az igen korai csoport új elismerése a rendkívül erőteljes kezdeti fejlődésû, jó szárszilárdságú ZORBA (FAO 280), mely a 2002–2004-es vizsgálati időszakot kimagasló, rel. 111,3%-os termésteljesítménnyel és az igen korai éréscsoportra jellemzőnél is lényegesen alacsonyabb (st. fajták –0,26%) betakarításkori szemnedvességgel zárta. Termés- és ökológiai stabilitását kiválóan mutatja, hogy 2002-ben 9,3%-kal, 2003-ban 7,2%-kal, 2004-ben pedig 14,7%-kal múlta felül az összehasonlító fajták termésteljesítményét. A korai vetést kiválóan tûri, intenzív körülmények között csúcsok elérésére képes, extenzív viszonyok között pedig stabilan a termőhely átlaga felett terem.
A következő éréscsoportban a SUM 0243 (FAO 340) új hibridünk ért el kimagasló teljesítményt. Az elmúlt három év átlagában 6% terméstöbbletet ért el a st. fajtákkal szemben alacsony betakarításkori szemnedvesség mellett. Kiemelkedően jó stressztûrő-képességét 2003-ban bizonyította, amikor rel. 117% terméseredményt ért el az OMMI fajtaminősítő kísérleteiben. 2004-ben, lényegesen jobb termesztési körülmények között is igazolta a SUM 0243 az új genetikában rejlő többletpotenciált (rel. 103,6%). Nagyüzemi viszonyok között beállított nagyszámú kísérletben igazolta, hogy a legismertebb korai hibridek versenyképes alternatívája mind extenzív, mind intenzív körülmények között. Vékony csutkájának, korán szétnyíló, vékony csuhéleveleinek köszönhetően nemcsak termőképesség, de a betakarításkori szemnedvesség vonatkozásában is állja a versenyt a legjobbakkal. A hibrid generatív jellegû, betakarításakor viszonylag kis mennyiségû szármaradvány marad vissza. Intenzív kezdeti fejlődésû, a korai vetést kiválóan tûri.
A már korábban elismerésben részesült hibridjeink közül a korai SUM 330(SIRIUS) (FAO 330) hibridünk 2004-ben a korai éréscsoport legjobb vízleadású hibridjének bizonyult az államilag elismert hibridek kísérleteiben. Betakarításkori szemnedvessége 1,25%-kal a csoportátlag alatt volt, túlszárnyalva ezzel számos FAO 200-as hibrid vízleadását. Figyelemre méltó, hogy ezen tulajdonsága – kiváló termőképessége mellett – évjáratoktól függetlenül konzekvensen nyomon követhető az elmúlt években: 2002-ben 0,82%-kal, 2003-ban 1,45%-kal volt alacsonyabb betakarításkori szemnedvessége, mint a korai fajták átlaga. Alacsony szárítási költségének, ill. kedvező vetőmagárfekvésének köszönhetően elsősorban az intenzív területeken biztosítja a ha-onként elérhető maximális jövedelmet.
A középérésû ZAMORA (FAO 460) 2004-ben már jelentős vetésterületen, a köztermesztés körülményei között is bizonyította, hogy kimagasló jövedelmezőséget biztosít kiváló termőképességével és az éréscsoportra jellemzőnél kedvezőbb szemnedvességével. Az államilag elismert hibridek kísérleteiben immár három éve bizonyítja termésstabilitását (2002-ben rel. 104,7%, 2003-ban rel. 105,9%, 2004-ben rel. 100,8%), hiszen szélsőségesen eltérő évjáratokban is átlag feletti teljesítményt hozott, az átlagnál kedvezőbb szemnedvesség mellett (2002-ben –0,35%, 2004-ben –0,84% a középérésûek szemnedvességéhez képest). Intenzív és extenzív területekre egyaránt javasoljuk.
A STARDUR (FAO 330), ill. a SUM 490 (FAO 490) hibridek közös jellemzője, hogy kiválóan alkalmasak élelmiszer-ipari alapanyag (gríz, liszt) előállítására is. Elsősorban a kemény, üveges szemek, az egészséges érési folyamat, az intenzív sárga szín, a kitûnő úszási szám azok a tulajdonságok, amelyek átlagon felül alkalmassá teszik ezen hibrideket az élelmiszercélú feldolgozásra. Míg a STARDUR egy igen korai betakarítást tesz lehetővé, addig a SUM 490 azok számára nyújt új lehetőséget, akik az eddigi ipari kukoricák szántóföldi termőképességével voltak elégedetlenek.
Az ORANJE(URANUS) (FAO 320), mint a korai éréscsoport elején, zöldszáron érő hibrid elsősorban azok érdeklődésére tarthat számot, akik viszonylag szerényebb költségráfordítás és kedvezőtlenebb termőhelyi adottságok mellett egy korán betakarítható, kalászos előveteményeként is szóba jöhető, stabilan termő, jó alkalmazkodóképességû hibridet keresnek. Korai, hideg talajba történő vethetősége, valamint a tenyészidőszak végéig is erőteljes szára biztosítja a szárítási költségek minimalizálhatóságát, ill. korai betakaríthatóságát.
További információkért forduljanak az ismert vetőmagforgalmazókhoz, ill. keressék területi képviselőinket!
Saaten-Union Hungária Kft.
Dombóvár, Kórház u. 2/a. • tel./fax: 74/566-055 • mobil: 30/9025-909
e-mail: saaten@t-email.hu • www.saaten-union.hu
Kukoricáink idén is állták a kihívást
A Magyar Kukorica Klub független terméstanúsítása keretében négy helyszínen bizonyították alkalmazkodóképességüket a SAATEN-UNION hibridjei.