A Saaten-Union 2005-ben is többet ad!

Agro Napló
A Saaten-Union fajták 2004-ben különösen jó évet tudhattak maguk mögött, hiszen a köztermesztésben egyre nagyobb területen szerephez jutó õszi és tavaszi kalászosaink, kukoricáink és természetesen repcefajtáink és hibridjeink is kimagaslóan jó eredményekkel szolgálták meg a termelõi bizalmat, igazolva azt, hogy szélsõségesen eltérõ idõjárási körülmények között is magas jövedelmezõséget és jövedelembiztonságot jelentenek fajtáink.

Kiválóan szerepeltek azok a fajtajelöltjeink is amelyek 2004-ben, ill. hamarosan állami elismerésben részesülve már 2005 tavaszán elérhetővé válnak. Ezek a sikerek az innovatív nemesítésen túl  többek között annak az Európában szinte egyedülálló, Magyarországot is magában foglaló  szelekciós és adaptációs kísérleti hálózatnak köszönhetőek,  melyek megalapozott információkat biztosítanak új fajtáink teljesítményére és adaptációs képességére vonatkozóan.

Jól tudjuk, hogy nem elég (de igencsak szükséges), hogy fajtáink tulajdonságai megfeleljenek a termelői és feldolgozói igényeknek, azoknak a piaci vetélytársakkal szemben is  versenyképeseknek kell lenniük, ill. kapcsolódnia kell hozzájuk egy olyan „szolgáltatáscsomagnak” is, melyben meghatározó fontosságú a termelővel, feldolgozóval folytatott folyamatos párbeszéd és együttmûködés. Ezen vezérelveknek megfelelve alakítottuk ki  2005 tavaszának fajtakínálatát és bővítettük munkatársi hálózatunkat, most már az egész országot lefedve.


Hibridkukorica



Kínálatunk érdemiekben bővül, hiszen kiemelkedő termőképességû és termésbiztonságú új hibridekkel jelenünk meg azokban a tenyészidőszegmensekben is, ahol eddig nem rendelkeztünk elismert hibridekkel.



Az igen korai csoport új elismerése a rendkívül erőteljes kezdeti fejlődésû, jó szárszilárdságú ZORBA (FAO 280), mely a 2002–2004-es vizsgálati időszakot kimagasló, rel. 111,3%-os  termésteljesítménnyel és az igen korai éréscsoportra jellemzőnél is lényegesen  alacsonyabb (st. fajták –0,26%) betakarításkori szemnedvességgel zárta. Termés- és ökológiai stabilitását kiválóan mutatja, hogy  2002-ben 9,3%-kal, 2003-ban 7,2%-kal, 2004-ben pedig 14,7%-kal múlta felül az összehasonlító fajták termésteljesítményét.



A következő éréscsoportban a SUM 0243 (FAO 340) új hibridünk ért el kimagasló teljesítményt. Az elmúlt három év átlagában 6% terméstöbbletet ért el a st. fajtákkal szemben alacsony betakarításkori szemnedvesség mellett. Kiemelkedően jó  stressztûrő képességét 2003-ban bizonyította, amikor rel. 117% terméseredményt ért el az OMMI fajtaminősítő kísérleteiben.  2004-ben, lényegesen jobb termesztési körülmények között is igazolta a SUM 0243 az új genetikában rejlő  többletpotenciált (rel. 103,6%). Nagyüzemi viszonyok között beállított nagyszámú kísérletben igazolta, hogy  a legismertebb korai hibridek versenyképes alternatívája mind extenzív, mind intenzív körülmények között, nemcsak termőképesség, de a betakarításkori szemnedvesség vonatkozásában is. 



A már korábban elismerésben részesült hibridjeink közül a korai SUM 330 (SIRIUS) (FAO 330) hibridünk 2004-ben a korai éréscsoport legjobb vízleadású hibridjének bizonyult az államilag elismert hibridek kísérleteiben. Betakarításkori szemnedvessége 1,25%-kal a csoportátlag  alatt volt, túlszárnyalva ezzel számos FAO 200-as hibrid vízleadását. Figyelemreméltó, ezen tulajdonsága – kiváló termőképessége mellett – évjáratoktól függetlenül konzekvensen nyomon követhető az elmúlt években: 2002-ben 0,82%-kal, 2003-ban 1,45%-kal volt alacsonyabb betakarításkori szemnedvessége, mint a korai fajták átlaga.



A középérésû ZAMORA (FAO 460) 2004-ben már jelentős vetésterületen, a köztermesztés körülményei között is bizonyította, hogy kimagasló jövedelmezőséget biztosít kiváló termőképességével és az éréscsoportra jellemzőnél kedvezőbb szemnedvességével. Az államilag elismert hibridek kísérleteiben immár három éve bizonyítja termésstabilitását (2002-ben rel. 104,7%, 2003-ban rel. 105,9%, 2004-ben rel. 100,8%), hiszen szélsőségesen eltérő évjáratokban is átlag feletti teljesítményt hozott, az átlagnál kedvezőbb szemnedvesség mellett.



A STARDUR (FAO 330), ill. a SUM 490 (FAO 490) hibridek közös jellemzői , hogy kiválóan alkalmasak  élelmiszer-ipari alapanyag (gríz, liszt) előállítására. Elsősorban a kemény, üveges szemek, az egészséges érési folyamat, az intenzív sárga szín, a kitûnő úszási szám azok a tulajdonságok, amelyek átlagon felül alkalmassá teszik ezen hibrideket az élelmiszercélú feldolgozásra. Míg a STARDUR egy igen korai betakarítást tesz lehetővé, addig a SUM 490 azok számára nyújt új lehetőséget, akik az eddigi ipari kukoricák szántóföldi termőképességével voltak elégedetlenek.



Az ORANJE (URANUS) (FAO 320), mint a korai éréscsoport elején, zöldszáron érő hibrid elsősorban azok érdeklődésére tarthat számot, akik  viszonylag szerényebb költségráfordítás és kedvezőtlenebb termőhelyi adottságok mellett egy korán betakarítható, kalászos előveteményeként is szóba jöhető, stabilan termő, jó alkalmazkodóképességû hibridet keresnek. Korai, hideg talajba történő vethetősége, valamint a tenyészidőszak végéig is erőteljes szára biztosítja a szárítási költségek minimalizálhatóságát, ill. korai betakaríthatóságát.

Tavaszi kalászosok



A Saaten-Union nemesítési programjaiban különösen sikeresek a tavaszi kalászosok. Európa-szerte elismert és termesztésbe vont fajták jelzik annak a nemesítői erőfeszítésnek az eredményeit, amelynek során az agronómiai tulajdonságok fejlesztésén túl a feldolgozóipar által támasztott igények  figyelembevétele is alapvető fontosságú.



Az ANNABELL sörárpa öt éve szerepel az államilag elismert fajták között, teljesítménye minden évben átlag feletti volt. A legbőtermőbb takarmányárpák termésszintjével versenyző ANNABELL évjárattól függetlenül mindig jelentős, közel 10% terméstöbbletet  tudott elérni az eddigi piacos sörárpafajtákkal szemben úgy, hogy azoktól sem fehérjetartalom, sem osztályozottság tekintetében nem maradt el. Az ANNABELL 2004-től felkerült az Albadomu által ajánlott fajták listájára, így a fajta által képviselt agronómiai előnyökön túl már a kül- és belföldi értékesíthetőség biztonsága is az ANNABELL mellett szól. A Biokontroll Hungária Kht. által kezdeményezett, az organikus termesztés viszonyai között végrehajtott kísérletsorozat első évében a tavaszi árpák között az ANNABELL érte el a legmagasabb termést és a legalacsonyabb fehérjetartalmat!



A TRITON tavaszi zab elismerésével éppen akkor kezdődik meg a kimagasló termőképességû és kiváló alkalmazkodó képességû Saaten-Union zabfajták magyarországi köztermesztésbe vonása, amikor a lótenyésztés és lótartás egyre  nagyobb teret nyer hazánkban. Egyedülállóan magas és stabil termőképességét már bizonyította az elmúlt évek szélsőségesen változékony időjárási körülményei között. Az eddig ismert zabfajtákat  mintegy 10%-kal felülmúló  termőképessége kiváló állóképességgel párosul, jelentősen javítva a zabtermesztés jövedelmezőségét.

Fehérjenövények



Étkezési és takarmánycélú szárazborsó-kínálatunk a már évek óta közkedvelt, stabil magas termésszintû GRANA fajta mellett a BARYTON és ANDRILA fajtákkal bővül 2005-ben. Új fajtáinkban a legfontosabb értékmérő tulajdonságok olyan egyedülálló kombinációban jelennek meg, amely eddig nem volt elérhető hazánkban. A BARYTON a 2002–2004-ben elért rel. 106,3%-os termésszint után 2004-ben már az elismert fajták között rel. 110,7%-kal a legnagyobb termést adó fajta lett (4,6 to/ha). Ugyancsak kimagasló az ANDRILA által képviselt teljesítményszint, hiszen a 2002–2004 között elért rel. 106,5% teljesítménye után  2004-ben rel. 104,7%-os eredménnyel  igazolta kiváló termésstabilitását. Mindkét új fajtánk állóképessége kiemelkedően jó a jelenlegi fajták között.



Klasszikus zöldtakarmánycélú hasznosításra ajánlott a FLORIDA borsó, mely kiváló magtermés mellett magas szárazanyag- és alacsony tannintartalmú nagy zöldtömeget ad. Betegségekre nem fogékony, alacsony ezermagtömegének köszönhetően kedvező a vetőmag hektárköltsége.

Összegezve elmondhatjuk, hogy a Saaten-Union 2005 tavaszára ismét TÖBBET AD, hiszen az erősödő vevőkapcsolatok mellett a nagy vetésterületû kultúrák mellett a kisebb jelentőségûnek tartott növényfajok esetében is olyan fajtakínálattal jelenik meg, mely érzékelhető módon emeli az adott faj termesztésének jövedelmezőségét. Részletesebb információkért keressék munkatársainkat, ill. az ismert vetőmag-forgalmazókat.

 


Saaten-Union Hungária Kft.

Dombóvár, Kórház u. 2/a

tel./fax: 74/566-055

www.saaten-union.hu

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!
EZT OLVASTAD MÁR?