Használatának előnyei:
-Nagy hatékonysága miatt már igen kis mennyiségben is hatásos.
-A lombozaton jól tapad
-A növényvédelmi permetezésekkel egy menetben, költségkímélő módon kijuttatható.
-Használatával csökkenthető az estleges aszály okozta terméscsökkenés mértéke is.
-A vegetációs időszakokban, a bórhiány okozta rendellenességek gyorsan megszüntethetők.
-A termés mennyisége nő, minősége, javul.
A REPCE TÁPANYAGFELVÉTELÉNEK LEGKRITIKUSABB SZAKASZA A ZÖLDBIMBÓS ÁLLAPOTTÓL, A VIRÁGZÁSIG TART. Ilyenkor tudjuk a mikroelemeket könnyen egyszerűen pótolni! Többéves bór lombtrágyázási kísérlet bizonyította, hogy a kezelések minden esetben hatékonyak voltak. Jelentősen növelték a termés mennyiségét, javították minőségét. A bór fokozza a másodlagos hajtások képződését és ezeken a hajtásokon a virágrügyek kialakulását, és a megtermékenyülést. A Savabór Extra kijuttatásának időpontja, a hajtásképződéstől a virágzásig terjed. Dózisa 2-4l/ha, egy vagy két alkalommal. Az első kezelést ősszel a vagy kora tavasszal, a másodikat még a virágzás előtt, a növényvédelmi kezelésekkel együtt javasoljuk. Cégünk felkérésére Dr Eőri Teréz a 2000/2001-es, illetve a 2001/2002-es évben beállította kísérleteibe Savabór Extra bórműtrágyánkat, az ő eredményeit szeretnénk közreadni.
A kísérletek két területen folytak, az egyik nagyparcellás, ahol a termésátlagot vizsgálták, a másik kisparcellás, ahol részletesebb elemzést végeztek. A két területen a talajtípus is eltérő volt. Az adott időszakokban (vetéstől aratásig) mindkét évben rendkívül kevés csapadék hullott , ez országos szinten ugyanúgy jelentkezett. A Savabór Extra levéltrágyaként, virágzás előtt egy hónappal került kijuttatásra, szántóföldi permetezőgéppel, a növényvédőszerekkel együtt, 4 l/ha mennyiségben 200 l vízzel. A kontrollparcellákon bór mûtrágyát nem használtak. A kísérlet folyamán a növényállomány egészséges volt. A szárazság hatásán kívül más negatív tényező nem jelentkezett.
A nagyparcellás kísérletekben a termésátlagot vizsgálva 2001-ben 2,77q/ha ( 11,9 % ) növekedés mutatkozott a kontrollhoz képest. 2002-ben 3,7 q/ha ( 16,6 % )
A kisparcellán, a termésátlagokat vizsgálva a termésnövekedés 2001-ben 11.14 %, 2002-ben 15,4 % volt, ami megmutatta, hogy a szárazság ellenére a bórtrágyázás segítette a repce fejlődését.
A növényenkénti becőszám is pozitív eredményű, 2001-ben +14,65%, 2002-ben +17,85%.
A legnagyobb eltérést a becőnkénti magszám növekedés adta 2001-ben 4,45 db maggal,
2002-ben 3,7 db maggal több termékenyült meg becőnként átlagosan,( ami 28,58% illetve
22,16%) a nagy szárazság ellenére a Savabór Extrával kezelt parcellákon.
A szárazság azonban mindkét évben módosította a várható eredményeket, ezt az ezermagtömeg mutatta meg. A kezelt parcellák alacsonyabb értéke a magasabb becőszámból és magszámból eredt, hiszen a kevés csapadék miatt, a kialakult magok nem tudtak nagy tömeget produkálni. A két elmúlt aszályos évben ezek a pozitív eredmények jelentősek, hiszen csupán 4l/ha mennyiségű Savabór Extra hatására jöttek létre.
,,A csupán négy liter kijuttatása környezetkímélő technológiát eredményez”
Grozdits Réka
Termékmenedzser
Péti Nitrokomplex KFT.
Nehezen enyhül az aszály
Bár az elmúlt napokban hosszú idő után már érkezett csapadék hazánk területére, ennek mennyisége azonban csak kis területen érte el a kívánatos szinte...