Azt tudjuk, hogy a gabonapiaci árak nem Magyarországon dőlnek el. A gazdák és a kereskedők a Matif vagy a CME piacát figyelik az ártárgyalásokon, ahol euróban és dollárban zajlik a kereskedés. De ilyen hektikus devizapiaci mozgások esetén nem elég a termény euróban vagy dollárban kifejezett értékét figyelni és a határidős gabonapiaci mozgásokat lereagálni, koncentrálni kell a devizák mozgására is, különben veszteséget szenvedhetünk el.
Nézzünk egy példát:
Takarmánykeverő üzem szóját vásárol nagy tételben. A beszerzéseket dollárban rögzíti egy évre előre, viszont a hazai piacon értékesít, így bevételei forintban keletkeznek. Amennyiben a tavaly márciusban megkötött szerződéskor érvényes 222 forintos árfolyammal kalkulált a cég és nem fedezte le a kitettségét, akkor súlyos árat fizetett a kockázatvállalásáért, mivel a pénzügyi teljesítés idején az árfolyam 278 forinton áll! Ez egy 500.000 dolláros tétel esetén forintban kifejezve 28 millió forint veszteség.
Hogyan védhetjük ki a hasonló baleseteket? A legegyszerűbb módja, ha a szerződéskötés pillanatában megvesszük az adott mennyiségű dollárt. De a legritkább esetben bír a vállalkozás ekkora likviditással, jó eséllyel a szükséges összeg csak a teljesítés időpontjában áll rendelkezésre. Hogyan küszöbölhetjük ki mégis az egyéves kockázatunkat? A jövőbeni dollárvásárlás árfolyamát rögzítenünk kell már a beszerzési szerződés megkötésekor. Ez a gyakorlatban egy határidős dollárvételi ügylet vagy más néven forward megkötését jelenti a bankunknál.
Mi kell ehhez a gyakorlatban? Nem elég csupán egy bankszámlaszerződéssel rendelkeznünk az adott pénzintézetnél, hanem Treasury keretszerződést is kell kötnünk. Ez egy egyszeri adminisztrációs művelet, ami után jogosultakká válunk közvetlenül a banki treasury-vel ügyleteket kötni. A fenti példánál maradva: 2014 márciusában 500.000 dollárt vásároltunk egyéves határidőre 225 forintos árfolyam mellett. Hogy miért 225 és nem 222 forint? Mivel a forintkamatok még mindig magasabbak, mint a dollárkamatok és a forint kockázata is magasabb a zöldhasúénál, ezért a jövőbeni dollár az idő előrehaladtával egyre drágább lesz. Jelen esetben egy év 3 forintot jelent.
Mi kell még? Természetesen fedezetet kell képeznünk az ügylet mögé. Ez jellemzően a mögöttes ügylet 8 százaléka körüli összeg, azaz a jelen esetben 500.000 × 0,08 = 40.000 dollár.
Természetesen az ilyen határidős forward ügyleteken nem csak nyerni lehet, de egy biztos: minden esetben pontosan tudjuk mennyiért tudjuk átváltani a forintunkat devizára, így a devizapiaci kockázatot kiküszöböltük a vállalkozásunkból.