Az N-Pilot® egy olyan hordozható kézi optikai szenzor, mely a növények által visszavert fényt a látható és az infravörös tartományban méri. A növény tápanyag-ellátottsági állapotát a készülék két komponens, a levelek klorofilltartalma és a biomasszatömeg mérésével határozza meg.
Az N-Pilot®-felhasználó táblánként átlagosan 5-10 mérés után, melyek egyenként 20 másodpercet vesznek igénybe, megkapja azt az eredményt, mely kifejezi az adott fajta aktuális nitrogénigényét. Az ajánlás legalább 14.000 növény vizsgálatán alapul. Az N-Pilot®-ot először a referencia zónán kell kalibrálni, mellyel együtt sem tart a mérés 15 percnél hosszabb ideig.
A méréseket követően az eredmény azonnal rendelkezésre áll. A készülék a javaslatot kg N-hatóanyag / hektár egységben adja meg, mely kiszórandó mennyiség „közvetlenül felvehető“ formájú nitrogénre értendő, amilyet pl. a DAN-műtrágyák is tartalmaznak (pl. NAC 27 N).
Az N-Pilot® alkalmazás okostelefonra és tabletre is elérhető (Android és iOS operációs rendszerre). Az N-Pilot® weboldal pedig felhasználóbarát és egyszerű használatot tesz lehetővé. Minden felhasználó rendelkezik egy személyre szabott felhasználói fiókkal, melyen keresztül az eredmények automatikusan továbbíthatóak és későbbi felhasználás céljából online elérhetők. A helymeghatározás funkció lehetővé teszi a felhasználó számára a mérések visszakövetését és a javaslatok eltárolását.
Az N-Pilot® kialakítása lehetővé teszi, hogy a rendelkezésre álló fajták listáját évenként frissíthessük, ezáltal mindig naprakészen, a legújabb fajták esetén is alkalmazhassuk a készüléket. Emellett a mérési technológia lehetővé teszi, hogy a kalászosok mellett más növénykultúrák nitrogén igényét is meghatározhassuk (jelenleg a kalászosok mellett őszi káposztarepcében alkalmazható a készülék, de dolgozunk a kukoricában való használat lehetőségein is).
Mikor használható az N-Pilot®?
A tavasszal kijuttatandó nitrogénmennyiséget - megfelelő csapadékellátottság esetén - három alkalommal célszerű kijuttatni. Általánosan az első két alkalommal kiszórt nitrogén a termés mennyiségét, míg a harmadik (zászlóslevél megjelenésekor-kalászolás kezdetén) fejtrágyázás annak minőségét növeli. Az N-Pilot® használata alkalmazkodik ehhez a kijuttatási technológiához
Az őszi búza esetében a tavaszi fejtrágyázások szerepe megkérdőjelezhetlen. Megfelelő, az adott fajta tápanyagreakcióját és a kitűzött termés és minőség elérésének a figyelembe vételével kell a kijuttatandó nitrogén műtrágya mennyiségét meghatározni. Optimális az lenne, hogy a tavasz során a növény igényének megfelelő mennyiségű műtrágyát legalább három fejtrágyázás során juttassuk ki:
- bokrosodáskor,
- szárbainduláskor,
- zászlóslevél megjelenése, kalászolást megelőzően.
Az N-Pilot® használata alkalmazkodik a kalászosok tavaszi fejtrágyázási gyakorlathoz. Az első fejtrágyázás során a referencia területet kell kialakítani, ezt követően a második, illetve harmadik fejtrágyázás során, közvetlenül a műtrágya kijuttatást megelőzően kell az N-Pilot® méréseket elvégeznünk.
Az N-Pilot®-tal szárbaindulást követően, 1-2 szárcsomós állapottól egészen a zászlóslevél megjelenéséig folyamatosan végezhetünk méréseket. Így a második és a harmadik fejtrágya mennyiségét az N-Pilot javaslata alapján juttathatjuk ki, de abban az esetben is megoldást jelent a készülék használata, ha csak két fejtrágyázást tervezünk, illetve az időjárási körülmények nem teszik indokolttá a harmadik nitrogén fejtrágyázást.
Az N-Pilot®-tal egy mérés mindössze 20 másodpercig tart. Három mérés a referencia területen, és legalább három mérés a területünk fennmaradó részén, így mindössze 15 perc alatt megkapjuk a kiszórandó nitrogén hatóanyag mennyiségét.
Mi az a referencia terület, és miért van rá szükség?
A növények tápanyagellátottsági szintjére rengeteg tényező van hatással: az időjárás, a talaj, az elővetemény, a fajta, a vetés ideje, tőszáma akár táblánként változhat, és eltérő mértékben befolyásolhatja a növények fejlettségi állapotát. A fajták közötti, kísérleti úton vizsgált különbséget ezért pontosítani szükséges, melyet a területünkön beállított referencia zónán elvégzett kalibrációs mérésekkel egyszerűen meg lehet tenni. A megfelelő nitrogénajánlás alapja: a referencia zóna, a helyi adottságok megismeréséhez
Nincs két olyan egyforma tábla, ahol minden körülmény azonos lenne. Talajtípus, elővetemény, őszi alaptrágyázás, időjárás, fajta, fejlettségi állapot, csak a legfontosabbakat említve. Egy a területen létrehozott ún. ,,korlátlan" nitrogén ellátottságú területen végzett kalibrációs mérésekkel az N-Pilot® képes felmérni az adott területre jellemző aktuális körülményeket, ezzel biztosíthatjuk, hogy a lehető legpontosabb nitrogén hatóanyag kijuttatást tudjuk megtenni..
A referencia területnek köszönhetően nincs szükség külső adatbázis használatára, hiszen a kalibrációhoz szükséges adatok közvetlenül a területen megtalálhatóak és mérhetőek. Ezzel biztosíthatjuk azt, hogy az eredményeink a lehető legpontosabban reprezentálják a területünk adottságait, pontos és precíz nitrogén felhasználási javaslatot megtéve.
Hogyan alakítsuk ki a referencia területet?
A táblán kb. 30-40 m hosszan, egy gépalj szélességben kell kb. 50 kg/ha nitrogén hatóanyag többletet kijuttatni a tavaszi első fejtrágyázás során. Ezt megtehetjük vagy a gép sebességének felére csökkentésével, vagy ezen a hosszon visszotolatva, ezt a területet újra megszórva tudjuk kialakítani. Az így kialakított ,,túlműtrágyázott" területen kell 3 kalibrációs mérést elvégeznünk, ezt követően pedig annyi mérést a területen, amivel a területre jellemző nitrogény igényt a legpontosabban meg tudjuk határozni (legalább 3 mérés, területmérettől és táblán belüli heterogenitástól függően több is lehet).