Ha burgonya öntözésének megvalósításáról beszélünk, itt is eltérés mutatkozik a nyugat európai és hazai optimális megvalósítás tekintetében. A mobil rendszerrel (csévélődobbal) megvalósított öntözés hűvösebb időjárás esetén adhat ideális megoldást, de a magyar gazdák is kezdik felismerni, hogy a fix felépítmények (körforgó, lineár) használatával tudják a legnagyobb árbevételt elérni.
Ennek okai a következők:
-
kijuttatott mennyiség
A burgonya gyökértömegének nagy része a felső 30 cm-es talajrétegben található. Természetesen a töltögetéses technikának köszönhetően, melyet többnyire alkalmaznak, ez sem teljesen igaz. /A bakhát hatást nem szabad figyelmen kívül hagyni./ Tehát a talaj felső traktusában kell jó vízállapotot biztosítanunk, melyet kisebb mennyiségekkel 8-10 mm tudunk biztosítani.
-
bakhát hatás
A bakhát kialakításának oka, hogy növeljük a gyökérmélységet, viszont öntözés szempontjából inkább kedvezőtlen ez a kialakítás, mert a víz a bakhátak tövénél összefolyhat, ezért odafigyeléssel kell megválasztani a kijuttatandó mennyiséget és a hozzá tartozó intenzitást.
-
öntözési forduló
A csévélődobok teljesítményét figyelembe véve egy megegyező beruházási értékkel rendelkező körforgó teljesítménye magáért beszél. Példaként: 3 db 400 m-es csévélődob ára hozzávetőlegesen megegyezik egy 400 m-es körforgóéval. A körforgóval 50 ha-t is be tudunk öntözni egy nap alatt, míg dobok esetében megegyező vízadag mellett (10 mm) is legalább dupla annyi idő szükséges, a szervizidőről és a magasabb nyomásigényről nem is beszélve.
-
napi munkaórák száma
Az elmúl években tapasztalható nyári hőmérsékletek miatt azt is figyelembe kell vennünk, hogy lecsökkent azoknak az óráknak a száma, amikor az öntözést a növény károsodása vagy nagy stressz okozása nélkül tudnánk végezni. Ennek tudatában az előbb bemutatott példa eredménye még súlyosabban érvényesül.
-
munkaerőigény
Az egyik, ha nem a legnagyobb költsége az öntözésnek a humánerőforrás. A mobil rendszereknél is létezik „távvezérlő” rendszer, de ez össze sem hasonlítható a fix rendszerek automatizáltsági fokával. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy a fix rendszerek ellenőrzése teljesen elhagyható, de állandó felügyelet nem szükségeltetik a helyszínen.
Összességében elmondható, hogy a döntéshozatal szempontjából fontos tényezők közül kiragadva párat, a magyarországi termelők számára a fix telepítésű rendszereket tartjuk ideálisnak a legnagyobb bevétel eléréséhez.
Schober Gyula
AGROTEC Magyarország Kft.
A cikk szerzője: Schober Gyula