A gazdaságos szójatermesztés érdekében a gondos fajtaválasztáson, talajelőkészítésen, vetésminőségen, gyomirtáson kívül nagyon lényeges a megfelelő növénykondicionálók, lombtrágyák használata. A szója az átlagosnál is jobban meghálálja a levéltrágyázást.
A SOLVITIS lombtrágyák és a KONDISOL növénykondicionálók már két kezelés után is jelentős, 5–15% termésnövekedést eredményeztek a lombtrágyával nem kezelt vagy a kezelt kontroll táblarészekhez képest az elmúlt 3 év szélsőséges időjárási körülményei között.
2013. és a 2015. szezonban a kevés csapadék, a többszöri hőstressz nem kedvezett a szója számára.
Ennek ellenére mindkét évben 2–4,5 t/ha terméshozamot értek el partnereink a Huminisz- technológiával (tesztek 2015. évből).
A szójatermesztők nagy része kizárólag a korábbi fenofázisok egyikében él a növénykondicionálás eszközével, amikor:
A KONDISOL + SOLVITIS Zn kezelést követő néhány napon belül a növény lényegesen zöldebb, vitálisabb lesz, a hajtásnövekedés elindul. A szójának azonban – többek között a jobb megtermékenyülés érdekében – célszerű még a virágzás elején bórt adni. A SOLVITIS BÓR EXTRA bór-etanol-amin formában, szerves komplexben tartalmazza a bórt 135 g/l mennyiségben.
A KONDISOLBAN található huminsavak és fulvosavak sokrétű, jótékony hatása virágzásban is érvényesül, hiszen sokkal egyöntetűbb lesz állományunk.
Különösen szélsőségesen száraz évjáratokban és vetőmagtermesztésben ne feledkezzünk meg a hüvelyképződés időszakára időzített kezeléssel, amikor a KONDISOL vagy KONDISOL B+S mellett legalább 1 l/ha SOLVITIS Mg-t juttassunk ki (fotoszintézis, intenzívebb együttérés stb.)!
A kondicionálást és mikroelempótlást szükség esetén kiegészíthetjük SOLVITIS NPK (12-7-4), későbbi fenofázisokban SOLVITIS NPK (4-4-11) makroelem-tartalmú lombtrágyákkal.
Egy kezelés (4 l KONDISOL vagy 4 l KONDISOL N + 2 l SOLVITIS) hektárköltsége ca. 5500 Ft/ha.
A gazdaságos szójatermesztés érdekében érdemes a Huminisz-technológiát választani, hiszen még 100 ezer Ft/t felvásárlási áron is legalább 3-4-szeres árbevételtöbblet realizálható a többletráfordításhoz viszonyítva.
A Huminisz-technológia nemcsak a hatása, hanem kiemelkedően magas ár/érték aránya miatt is egyre népszerűbb a kertészeti és szántóföldi termelők körében.
Teszt helyszíne |
HUMINISZ-Technológia |
Huminisz Hozam/ha-költség (terület) |
Versenytárs technológia |
Versenytárs Hozam/ha-költség* (terület) |
Herceghalom/ Agrosystem Zrt. (Pest) (2015) |
1. 4 l/ha Kondisol N + 1 l/ha Solvitis Mg + 1 l/ha Solvitis Zn 2. 4 l/ha Kondisol N + 1 l/ha Solvitis Bór Extra + 1 l/ha Solvitis NPK 4-4-11 |
2,9 t/ha 11 400 Ft/ha (5 ha) |
1. Biostimulátor 0,5 l/ha 2. Biostimulátor 0,5 l/ha |
2,4 t/ha |
Zalaegerszeg/ Kampfl Kft. |
1. 4 l/ha Kondisol + 1 l/ha Solvitis Bór Extra + |
2,2 t/ha 5 800 Ft/ha (30 ha) |
1. Versenytárs növénykondicionáló/ |
1,8 t/ha |
A tesztek kivitelezése táblafelezéses módszerrel történt.
2015. évben egy kísérlet Szabadszentkirály (Baranya megye) melletti homogén szójaállományban (Isidor fajta) került beállításra, 4 ismétlésben, 25 m2-es parcellákon.
A vizsgálat célja az volt, hogy külön elemezzük a Kondisol növénykondicionáló és a Solvitis Bór Extra, valamint a Solvitis Mg lombtrágyáink hatását. A lombkezelések elvégzésére Solvitis (1 l/ha), illetve Kondisol (5 l/ha) készítményekkel két alkalommal 2015. 07. 10-én és 07. 22-én került sor.
Sajnos a beállítások számának felső korlátja miatt a Kondisol + Solvitis szerkombinációk együttes vizsgálatára ebben a kísérletben nem volt lehetőség.
Eredemények összefoglalása:
A termésmennyiség a Kondisol készítménnyel történt kezelések hatására 3%-os termésmennyiség-növekedést mutatott.
Betakarításkor mért nedvességtartalom a Kondisol készítmény esetén 1%-os szignifikancia szinten 8%-kal magasabbnak tünt, ami azt tükrözi, hogy a parcellákon a vegetáció még aktívabbnak mutatkozott a kezeletlen parcellákhoz képest.
Solvitis készítmények esetében nem mutatkozott jelentős eltérés a kezeletlen parcellák szójanövényeinek nedvességtartalmát tekintve.
Ezermagsúly mérésekor a Solvitis Mg és Bór Extra készítmények kétszeri kijuttatás esetén 1%-os szignifikancia szinten 4%-kal növekedést tükröztek a mért eredmények.
A csírázási próba 25-25 magon történt 4 ismétlésben. A feltekert csíráztatópapírok között vizsgált magok a Kondisol esetén 4%-kal; Solvitis B esetén 6,4%-kal; míg Solvitis Mg esetén szignifikánsan 12,2%-kal jobb csírázási %-ot mutattak a kezeletlenhez képest. A csírázóképességben leginkább a vetőmegelőállítás során van jelentősége.
A csírázási próba során megfigyelt beteg és rohadt magok/csírák százalékos aránya jelentősen csökkent a kezelt parcellákon, ami utalhat a vizsgált készítmények növényegészségügyi állapot javítására is.
A HUMINISZ TECHNOLÓGIA lényege, hogy a KONDISOL huminsavas növénykondicionálók és a SOLVITIS lombtrágyák önmagukban is jól mérhető hatása a szinergizmus révén még kifejezetebb, adott esetben többszörös lehet mind a termés mennyisége, minősége, valamint az ellenállóképesség vonatkozásában. Mindezt az elmúlt évek üzemi eredményei visszaigazolják szójában is.
Pais István,
Huminisz Kft.
HUMINISZ Kft.,
8315 Gyenesdiás, Iparosok útja 1889/9. • Tel.: 06-83/540-210; 06-30/47-44-229 • info@huminisz.hu • www.huminisz.hu