A 2010-2011-ben telepített ültetvények már termőre fordultak. Tavaly ősszel az első naturalmás gazdák jelentős termést szüreteltek és tároltak be. A közös piaci fellépés és marketing eredményeként az olcsó lengyel almával telített piac ellenére is kedvező áron értékesítették a Naturalma márkanév alatt sorakozó fajtákat. A Luna fajta még ezekben a hetekben is megtalálható az Interspar üzletek polcain.
A magas 2015-ös őszi terméshozamok ellenére a Naturalma kertekben az idén rekordterméseket várnak, ami nem meglepő, hiszen a rezisztencia, tárolhatóság, és mutatós megjelenés mellett ezeket a fajtákat magas termékenységi mutatókra szelektálták.
Április 15-én meglátogattunk néhány borsodi és szabolcsi ültetvényt, hogy felmérjük az idei terméskilátásokat és ezt meg is mutathassuk az olvasóknak.
Elsőként a Holland Alma Kft. csobádi bemutatókertjét vettük szemügyre, ahol négy éves M9-es alanyú telepítés virágzását láthattuk. Ez az ültetvény tavaly (harmadik éves korára) elérte a 40 t/ha fajlagos hozamot.
Virágzik az M9-es Rozela Csobádon |
Virágzik az M9-es Rozela Csobádon |
A fejlett oltványokból telepített ültetvény hamar elérte a teljes termőfelületet és már 2015-ben vegyszeres gyümölcsritkításra volt szükség. A bőséges első termés ellenére nagyon jó rügyberakódást tapasztaltunk a tél végi metszéskor, erős tehermentesítő metszésre volt szükség. A fajták közül a Red Topaz április 15-én teljes virágzásban volt, a Rozela, Orion, Sirius még a zenit előtt, a Luna fenológiája pedig még csak a virágzás elején járt. De mind az öt fajtán egyértelműen látszik, hogy ismételt és relatív korai termésritkításra van szükség. Az időjárás alakulása és a rendkívüli terhelés miatt az idén a ammónium-tioszulfát mellett a naftil ecetsav/naftil acetamid alapú ritkítószerek játsszák a főszerepet a virág- és gyümölcsritkításban a tavalyi benzil-adenin hatóanyagú szerekkel szemben. A jelenleg minden Naturalma fajtán tapasztalható hatalmas virágtömeg mellett mindenképp szükséges a ritkítás a termőegyensúly fenntartása érdekében.
Az M9 Red Topazok rekordtermést ígérnek |
Takács József MM106-os Sirius fái Laskodon |
A bemutatókert virágmustrája után Kovács Gábor tavaly novemberben telepített M9-es Naturalma ültetvényében fotóztunk Encs határában. A knippfa telepítésnek köszönhetően első éves fák már jelentős virágterhet hordoznak. Már az első évben prognosztizálható az ültetvényben egy 5 t/ha-os fajlagos hozam, amire nem a gazdasági haszon, hanem a generatív folyamatok beindítása miatt van szükség. A fejlett oltványok, a tanácsadás és a tulajdonos gondossága miatt az ültetvény termőfelülete várhatóan egy éves kora végére közel teljes mértékben kialakítható lesz és a tulajdonos befektetése hamar megtérül. Ez az alig több mint kéthektáros telepítés igazi Naturalma ékszerdoboz a hármas főút mellett. A kertben a Naturalma mellett Topend Plusz szilva telepítés is helyet kap. Az ültetvény a tulajdonos és a Holland Alma Kft., valamint az Agrooter Gyökéritató jóvoltából több szakmai nyílt napnak is helyt ad majd az idén nyár folyamán.
Április 15-én délután még több Naturalma ültetvényben is történt virágzás felvételezés. Ez alkalommal sem maradhatott ki Durbák Ferenc nyírlövői ültetvénye, mely egyben a legnagyobb hazai MM106t9a alanyú Naturalma ültetvény is a maga, immár több, mint 60 hektáros felületével. Tavaly őszi ültetvénybejárások és nyílt napok alkalmával több, mint száz termelő látta ezen ültetvény első termését, ami harmadik éves korára elérte a 20 tonna/hektáros határt. A korai nagy termés ellenére ismét szépek a kilátások, holott ebben a kertben nem volt tavaly sem vegyszeres ritkítás, sem öntözés. Az idei virágzásról és terméskilátásokról beszéljenek inkább a képek.
A Durbák Farmnál a tavalyi után ismét nagy termés várható |
Ha az idei Nyílt Napok – Nyitott Kertek programunk keretében szeretnék meglátogatni Naturalma ültetvényeinket regisztráljanak hírlevelünkre a www.hollandalma.hu oldalon és időben eljuttatjuk Önnek e-mailben idei szakmai képzéseink, bemutatóink helyszíneit és időpontjait. Ne felejtsen el regisztrálni hírlevelünkre!