2024. november 22. péntek Cecília

A meggy adja az év első komoly bevételét

Agro Napló
Az Észak-Alföldi TÉSZ szaktanácsot ad tagjainak egész évben. Az integrátori munka része a termesztési technológia főbb elemeinek és a fajtahasználatnak a meghatározása. Míg a TÉSZ tagjai többnyire saját földterületeiken, saját termelési eszközeikkel, korszerű gépekkel gondozzák a meggyültetvényeket, addig a TÉSZ befogadja a megtermelt gyümölcsöt, tárolja és értékesíti a vele kapcsolatban álló feldolgozóüzemnek. Kérdéseinkkel Juhász Sándort, az Észak-Alföldi TÉSZ kertészeti szaktanácsadóját kerestük fel.

Fajtaválasztás


Magyarországon négy meggyfajta adja a termőfelület 90%-át.

A nagyüzemek fő fajtája a Kántorjánosi, Újfehértói fürtös, Érdi bőtermő és a Debreceni bőtermő. Ígéretes fajta a Petri és az Éva, mindkét meggy kézi és gépi szedéssel egyaránt kiváló minőséget terem, a gyümölcsök mérete jó. Én a Debreceni bőtermőt nem tartom jónak, mert általában minden 3-4. évben kiugróan jól terem, ellenben a köztes időszakban kiszámíthatatlan mennyiséget. Összességében állítom, meggyből szinte nem lehet annyi mennyiséget termeszteni, amit ne tudnánk eladni az ipar számára, illetve frisspiaci fogyasztásra.

A meggy igénye


A vízborítást nem bírja, miként a nagyon száraz időjárást sem. Mindig kérdés, öntözzünk, ne öntözzünk? Évente két-három öntözés mellett jól terem a szabolcsi homokon is. Magyarország legtöbb termőterületén jól érzi magát, az igénytelen gyümölcsök közé tartozik. A hagyományos termesztése mellett terjednek az új technológiák, a növekedésszabályozás, talajlevegőztetés stb. A meggy nagy előnye a többi gyümölccsel összevetve, hogy ebből van az első komoly bevétel, s akinek van más gyümölcse, ebből már finanszírozhatja a továbbiakat. A meggynek nagyon jó az élvezeti értéke. Az értékesítést nehezítő körülmény, hogy az utóbbi időkben túlzottan sok rázógépet állítottak üzembe a kertészetekben, illetve, mindenki egy hét alatt akarja leszedni a meggyét. Nem számolnak azzal, hogy Magyarországon nincs akkora konzervüzem, amelyik képes befogadni és feldolgozni a csúcskínálatot. A szüret átgondolt időzítésével, illetve az érésfokozó készítmények szervezettebb használatával, valamint az érésidő széthúzásával egyenletesebbé alakulna a felvásárlás, amelytől sokat javulna a meggytermesztők hangulata.

Ütemezett meggyszüret

Az ipari meggy esetében a feldolgozás szezonja 5,5–6 hét, indokolt lenne a kiterjesztése 7–8 hétre. A meggy tárolva is könnyen romlik, legfeljebb 6–8 napig őrzi meg a minőségét. A szüret ütemezését nehezen fogadják el a gazdák. A szüret időszakában mindig van két olyan hétvége, hogy a feldolgozóüzem korlátozott méretű kapacitása miatt lehetetlen a beszállított gyümölcsöt feldolgozni. Ezért javasoljuk a gazdálkodóknak, a teljes ültetvényüket ne kezeljék érésfokozóval. A kertészek több bevételt remélnek a korai szürettől, ez azonban nem mindig alakul így, például tavaly, a későbbi szüret fizetett jobban. A feldolgozásra váró meggyet hűtésláncban sem lehet 8 napnál tovább tárolni, sajnos a monília terjed a hűtőben is. A táblánál kell megszervezni a folyamatos szüretet. Az Észak-Alföldi TÉSZ égisze alatt az Érdi bőtermő faj szedésével a szentesi kertészetekben kezdődik a szüret általában június 12–13-án. A szezon vége időjárástól függően július 19–25. A TÉSZ által kiszolgált feldolgozóüzemek évente 1000–1400 vagon meggyet dolgoznak fel. Nagy termesztői kört alakítottak ki Szabolcs-Szatmár megyén túl Baján, Mélykúton, Szentesen, az Ipoly-völgyében, a Duna-Tisza közében, Heves és Hajdú megyében.

A termőre fordulás előtti teendők

A szélsőséges helyzeteket, termőhelyi adottságokat kerülni kell, például a terület ne legyen fagyzugos, víznyomás ne alakuljon ki. A talajt fel kell tölteni tápanyagokkal. Homokra csak az öntözhető kertekbe javasolt telepíteni. A meggy jól terem egy kötött, fekete talajon öntözés nélkül is, ma az ültetvények 70 százalékát nem öntözik. Az új meggyesek telepítését sajnos nem segíti elő a pályázati rendszerben előírt 600-as telepítési sűrűség. A 600-as tőszám helyett két kategóriát kellett volna állítani, egyet a gépi szüretelésre, egyet a frisspiaci igényű kézi szüretelésűekre. A gépi szüretelőgépek számára túlzottan sűrű, a fákat nehéz vagy lehetetlen megközelíteni a gépekkel, oda hektáronként legfeljebb 460–500 fa kellene, ellenben egy kézi szedésű táblában emelni kellene a tőszámot, legalább 900-ra, hiszen oda törpésített fákat ültetnek. Nem véletlen, hogy a kötöttségektől tartva legutóbb ősszel, sokan pályázat nélkül telepítettek.

A meggyet a második évtől metszik, beállítják a törzsmagasságot, a koronaformát. Gépi szedéshez általában a váza vagy a kombinált sudaras orsó változat terjedt el. A kézi szedésű meggy esetében az orsó valamelyik változatát követik a kertészek.

Zöldítés, tápanyagellátás

Aki kitalálta a meggy esetében a zöldítést, nem járt még gyümölcsösben! A támogatás feltétele, hogy június 15-ig nem vágható le a sorközök növényzete, ne zavarja meg a fészkelő madarakat, méheket, fialó nyulakat stb. Csakhogy tavasztól június közepéig legkevesebb hét alkalommal kell permetezni a fákat az integrált növényvédelem technológiáját követve. Kérdés, hogyan érhető el, hogy június 15-ig sose virágozzon a permetezés idején valamilyen zöldítő fűféle, virág, illetve a traktor zaja se riassza el a megbúvó állatokat? Mi korábban füvesítettük a sorokat, az aljnövényzetet vágtuk. Idén nem, mert felvállaltuk a zöldítő programot, zúgolódnak is a kertészek a sorokat felvert növényzet miatt. Egy gyümölcsösben a sorközöket illik 3 hetente kaszálni, mulcsozni, a tősorokat évente legalább kétszer gyomirtóval kezelni. 

Szaktanácsadóként az évenként háromszori lombtrágyázást, azon belül a mikroelemmel telített készítményeket ajánlom. Füzesgyarmat környékén jó, illetve nagyon jó a talajok tápellátottsága, emiatt kevés alaptrágyát juttatunk ki a fák alá.

Egyes tápanyagellátók előszeretettel ajánlanak különböző stimuláló és kondíciónövelő készítményeket. Nyolc kísérletre alapozva úgy ítélem meg, lényeges eltérés nincs, szinte egy kaptafát követnek a készítmények. Baj, hogy nagyüzemi tartamkísérlete egyik forgalmazónak sincs. Tagjainknak a szereket beillesztjük a technológiai sorba.

Mi 2-3 bevált szert használunk, ezektől várjuk az eredményt. 2015-ben részt vettünk a Vízőr programban, az Újfehértói fürtös ültetvényben egy milliméter gyümölcsméret-többletet hozott és 10 százalék tömegtöbbletet. Az anyag perzsel, a lombozatot tehát ne érje. Elégedett voltam vele, főleg a homokon javaslom az április végi-május eleji kijuttatását.

Pótlások

A valamilyen okból kipusztult, tönkrement fákat pótolni kell, azonos alanyra oltott azonos fajtával, folyamatosan. Egy ültetvényben 15 százaléknál nagyobb hiány nem lehet. Az első 12 évet pótolom, a várható élethossz utolsó 6 évében már nincs értelme a pótlásnak.

Integrált növényvédelem, metszés

A növényvédelmi előírások alapján 4-féle hatóanyagból választhatunk. A meggy monília és blumeriellás levélfoltosság érzékenysége miatt kihagyhatatlan a virágzási időszakban 2-3 alkalommal végzett tebukonozolos kezelés, különben az egész termés veszélyben lesz. A növényvédelem kiemelt időszaka a szüret utáni 2-3 kezelés is, ezzel a fa erős hajtásokkal, rügyekkel megy a télbe. Késői zöldmetszésnek mondom a korona ritkítását, levegőssé alakítását. Szeptembertől október végére végezni kell a metszéssel. Minden évben metszünk. A nyesedéket összezúzzuk.

Olajos lemosó helyett rezes-kénes kezelést javasolok. Rovarölő szert akkor keverünk a permetszerbe, ha a csapda jelez. Csak olyan rovarölő technológiát szabad követni, amely óvja a méheket. Nagy kihívás a cseresznyelégy elleni védekezés, erre két alkalommal kijuttatott felszívódó szert, végül az érés előtt rövid várakozási idejű kontakt hatású készítményt választunk.

A meggy koronájának magasságát sok tényező, megfontolás befolyásolja, leginkább a permetezőgéppel elérhető magasság. Ha csak tíz centiméter csúcsrészt nem ér el a permetszer, az onnan szüretelt gyümölcs a tárolás, szállítás ideje alatt megfertőzheti, beteggé teheti a teljes mennyiséget.

Ültetvény fiatalítás, az ághasadás megelőzése

A meggy jól tűri a visszavágást. Metszésnél csonkot hagyunk, amelyből hajtások nőnek ki, amit később ritkítunk. A nyáron végzett visszavágás felületének kezelésére nem kell külön ügyelni, ha elvégezzük az időszerű rezes permetezést, azonban a későbbi vágásokat, nagyobb sebeket kezelni kell.

Az ághasadás gyakorisága megfelelő koronaforma kialakítással csökkenthető, például nem egy törzsrészről, hanem legkevesebb 20 centiméter távolsággal indítjuk az ágakat.

–btj–

A cikk szerzője: Bálint Tóth János

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Átlagosnál kisebb meggytermés jöhet

Átlagosnál kisebb meggytermés jöhet

Idén a tavaszi fagyok miatt az átlagnál kevesebb, várhatóan mintegy 45-50 ezer tonna meggy terem – derül ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) körk...

Elmaradt a szőlő-túltermelési válság

Elmaradt a szőlő-túltermelési válság

Tévedtek a szakemberek, elmaradt a szőlő-túltermelési válság, ugyanis a vártnál kevesebb szőlő termett az idén hazánkban és más európai országban is –...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?