Szólni kell a szomszédoknak a permetezés előtt
Egy jogszabály értelmében a motoros permetezőgépek használatáról előzetesen tájékoztatni kell a szomszédos ingatlanon tartózkodókat. A tájékoztatás módjáról a gazdálkodó dönt, elmulasztása viszont akár pénzbírsággal is járhat.
Komoly környezetvédelmi és egészségügyi problémát jelenthet a növényvédelmi kezelések során a növényvédő szer elsodródása. Kiemelten igaz ez a lakott területek közelében. A kockázat csökkentése érdekében az idei évtől jogszabály kötelezi a gazdálkodókat arra, hogy előzetesen tájékoztassák a szomszédos ingatlanon tartózkodókat, ha motoros permetezőgéppel végeznek növényvédelmi kezelést.
A rendelet szerint lakott területrésznek számít egy település olyan bel- vagy külterülete, amelyen a tulajdonosok az év valamely szakában életvitelszerűen tartózkodnak. Elsősorban tehát a szántóföldek között fekvő tanyákon, a zártkerti területeken vagy a belterületi szántóföldek szomszédságában élők számíthatnak mostantól ilyen tájékoztatásra. Fontos azonban, hogy az előírás a házikert-tulajdonosokra is vonatkozik, amennyiben motoros háti permetezőt használnak.
A tájékoztatás szóban vagy írásban is történhet, erről a gazdálkodó/permetező dönt. Az ellenőrzések során a tájékoztatás meglétét is ellenőrizhetik a hatóság szakemberei. Az a termelő, aki nem tudja bizonyítani, hogy előre tájékoztatta szomszédját a permetezésről, figyelmeztetésben, többszöri elmaradást követően pénzbírságban is részesülhet.
Forrás: nak.hu/NÉBIH
Új pályázat: milliárdos támogatás agrárdiverzifikációra, új vállalkozások indítására
A vidéki térség mezőgazdasági vállalkozásainak jövedelemstabilizálását, valamint a mezőgazdaságon kívüli vállalkozások elindítását szolgálja a Miniszterelnökség 2016. augusztus 25-én megjelent pályázata. A Vidékfejlesztési Program legújabb kiírásának keretösszege 13,85 milliárd forint.
A „Nem mezőgazdasági tevékenységek elindításának támogatása – Mezőgazdasági tevékenységek diverzifikációja, mikrovállalkozások indítása” című pályázati felhívás keretében a mezőgazdasági termelők, illetve magánszemélyek maximum 40.000 eurónak megfelelő forintösszegre nyújthatják be igényüket. Az elnyert támogatást öt éves kötelezettségvállalás mellett, két részletben kaphatják meg az üzleti tervben megfogalmazott célok megvalósítása érdekében.
A kormány a 2014–2020 közötti uniós programozási időszakban a vidéki térség életminőség-javítását, a vidéki munkahelyek megőrzését és újak teremtését prioritásként kezeli. Ennek eredményeképpen a pályázatok értékelése szempontjából kiemelt jelentősége van az üzleti tervben foglaltaknak, illetve annak, hogy az igénylő – többletfoglalkoztatás mellett – tanyás településen, tanyagazdaságban, vagy aprófalvakban kívánja megvalósítani elképzelését.
A most megjelent vidékfejlesztési pályázatra 2016. október 24. és 2018. október 23. között nyújthatják be kérelmüket az érintettek a www.mvh.gov.hu weboldalon. Az első értékelési szakasz 2016. november 24-ig tart. Az értékelési határnapokig benyújtott projektek együttesen kerülnek elbírálásra.
A most megjelent felhívással együtt ez idáig a Vidékfejlesztési Program keretében összesen 36 darab pályázat jelent meg. A rendelkezésre álló mintegy 1300 milliárd forintos keretből a Miniszterelnökség eddig több mint 900 milliárd forintot hirdetett meg.
A Miniszterelnökség felhívja az érintettek figyelmét, hogy a pályázati felhívások részleteiről a www.szechenyi2020.hu weboldalon tájékozódhatnak.
Forrás: Miniszterelnökség
A cikk szerzője: Agro Napló