Az MVH tájékoztatása szerint szeptember második felében újabb frissítést végeztek a MEPAR adatbázisban, s emiatt az egységes kérelem elektronikus beadó felületéhez is csak korlátozottan lehetett hozzáférni. A módosítások eredményeképp a 2016-os egységes kérelemben a gazdák által megadott egyes táblák az eredetileg megjelölt fizikai blokkhoz képest új blokkba kerülnek áthelyezésre, továbbá egyes esetekben a kérelemben megadott tábla több résztáblára válhat szét, melyek különböző azonosítójú blokkokban lesznek megtalálhatóak. A változásokat érdemes később ellenőrizni, hogy az újabb kérelembeadási időszakban ne okozzon meglepetést, hogy milyen blokkszámon is szerepeljen az adott tábla.
A 2015-ös támogatási időszakban a zöldítési támogatás kapcsán tipikus hiba volt a gazdák részéről, hogy elfelejtették kijelölni, vagy a SAPS kérelem alapján szükségesnél kisebb ökológiai fókuszterületet (EFA területet) jelöltek ki. Ismeretes, hogy ez csak a 15 hektárnál nagyobb szántóterületek birtokosai számára kötelező, fókuszterületként azonban nagyon sok minden megjelölhető a parlagtól a tájelemeken – mint a fás sáv, fasor, táblaszegély, vizesárok, gémeskút, szántón magányosan álló fa, kunhalom –, a vízvédelmi sávon, EMVA támogatásból erdősített területeken és rövid vágásfordulójú fás szárú energiaültetvényen át egészen az ökológiai jelentőségű másodvetésig és a nitrogénmegkötő növényekkel beültetett területekig. Az első évben persze túlnyomórészt, 95 százalékban az utóbbi kettő szerepelt a támogatási kérelmeken. A 2016-os kérelemnél annyival volt könnyebb az érintettek dolga, hogy a Meparban már szerepeltek a fasorok, így a szántójukkal szomszédos tájképi elemet már nem kellett külön lemérniük és berajzolniuk azt.
A támogatásigénylést a jövőben megkönnyítendő az MVH szeptemberben közzétette a 2016. évi egységes kérelemben zöldítési támogatást igénylők számára is fontos, a táblákkal szomszédosan elhelyezkedő, úgynevezett rendelkezésre álló ökológiai fókuszterület (EFA) elemek helyrajzi számait tartalmazó adatbázisát. Az MVH honlapjáról letölthető, mintegy 40,5 ezer elemet tartalmazó excel táblában településenként szerepel minden, olyan felhasználható – vagyis jogszerű földhasználattal nem igazolható, ám a szántóterülettel határos terület – EFA elem, amelynek ilyen célú felhasználását a tulajdonosa vagy vagyonkezelője nem tiltott le. Ezek jellemzően fás sávok, fasorok, táblaszegélyek és vizesárkok. Az FM egy tavaszi tájékoztatója szerint egyébként a célterületként elszámolható területnek nem kell támogatható területnek lennie, azonban arra nem árt figyelnie a gazdáknak, hogy amennyiben ilyen rendelkezésre álló területet jelölnek meg EFA elemként, akkor ezzel vállalják annak rendben, gyommentesen tartását is. A lista révén a támogatást kérő gazdák is ellenőrizni tudják, hogy megfelelő területet jelöltek-e be, másrészt a következő támogatásigénylési időszakban már pontosan, és egyértelműen meg tudják majd jelölni, hogy mely területelemmel teljesítik az előírásokat.
Október 15-ig kifizeti a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal a 2015. évi egységes kérelem alapján a 2 ezer eurónál nagyobb összegű közvetlen támogatásból a pénzügyi fegyelemmel kapcsolatos előírás miatt elvont összeget az érintett igénylőknek. A levont összegekből keletkező tagállami befizetésekből hozza létre évente az Európai Unió azt a krízistartalékot, amelynek célja a mezőgazdasági termelést vagy értékesítést érintő súlyos válságok kezelése. Amennyiben a pénzügyi év végéig ez a tartalék nem került felhasználásra, a Bizottság visszatéríti a tagállamok részére.
A 2015. évi magyar támogatási kérelmekkel kapcsolatban összesen 13,72 millió eurónyi tartalék (mintegy 4,2 milliárd forint) gyűlt össze az elvonásokból. Mivel a krízistartalékot az idén nem használták fel, az összeg most a jogosult termelők részére kifizethetővé vált. A visszatérítésre azok a mezőgazdasági termelők jogosultak, akik 2015-ben közvetlen támogatás iránti kérelmet nyújtottak be, közvetlen támogatásaik összege a 2000 eurót meghaladták, valamint 2016. szeptember 21-ig jogerőre emelkedett olyan határozattal rendelkeznek, amely alapján esetükben pénzügyi fegyelemből adódó támogatáscsökkentést alkalmaztak velük szemben. A visszatérítés összegéről az MVH az alkalmazott csökkentés arányában hoz határozatot.
-kmk-
A cikk szerzője: Kiss Melinda Katalin