November végével befejeződött az őszi támogatási előlegfizetési időszak is. Október közepe óta minden korábbinál több, 11 jogcímen, és nagyobb – kétszázmilliárd forintot meghaladó – összeget utaltak el a gazdálkodóknak. Tavaly összesen 150 milliárd forintnyi előleget fizettek ki decemberig. Amint azt a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal újonnan kinevezett elnöke, Viski József a napokban a Magyar Hírlapnak elmondta, a mostani összeg is tízmilliárdokkal több, mint amit korábban terveztek. Területalapú támogatásra (SAPS) száz helyett 117, zöldítésre 26 helyett 44 milliárdot utaltak el végül. Szintén jelentős többletet jelentett az agrár-környezetgazdálkodási jogcím is, amire, mivel a Vidékfejlesztési Programból finanszírozzák, története során először fizettek – 15 milliárd forintnyi – előleget. Ráadásul ez az idei előlegtervezéskor még nem is szerepelt a kifizetések között. Viski azt is hangsúlyozta, hogy a gazdák idén decemberben újabb harmincmilliárd forintnyi támogatáshoz jutnak, már résztámogatás formájában.
A támogatásigénylési időszak azonban decemberben is folytatódik az MVH-nál. December 23-ig nyújthatják be csekély összegű vissza nem térítendő támogatásra szóló kérelmüket az anyakecsketartók a 26/2014. (XI. 20.) FM rendelet alapján. A kérelmet a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal Piaci Támogatások és Külkereskedelmi Intézkedések Igazgatósága 1476 Budapest, Pf. 407. címre kell elpostázni. A gazdák egyúttal kötelesek az ügyfél-azonosítójaukat a Tenyészet Információs Rendszerbe is bejelenteni. A bejelentés a www.enar.hu honlapról letölthető 2151., vagy 2167. sz. nyomtatványokon kell megtenni.
Kicsit több idejük lesz a támogatási kérelmek benyújtására a sertés- és baromfitartóknak. A 2017-es támogatási évre 2016. december 7. és 2016. december 31. között kell benyújtani a nemzeti forrásból finanszírozott baromfi és a sertés állatjóléti támogatási kérelmeket. A baromfi ágazatban igénybe vehető állatjóléti támogatások feltételeiről szóló 139/2007. (XI. 28.) FVM rendelet, illetve a sertés ágazatban igénybe vehető állatjóléti támogatások feltételeiről szóló 140/2007. (XI. 28.) FVM rendelet alapján a kérelmeket az MVH – ügyfél lakóhelye, illetve székhelye szerint illetékes – megyei kirendeltségéhez kell beadni. Mivel 2016. december 31. munkaszüneti nap, a kérelmeket még 2017. január 2-án is postára lehet adni. A 2017-es támogatási évben csak az jogosult támogatás igénybevételére, aki rendelkezik elfogadott támogatási kérelemmel.
Az alkalmazandó nyomtatványok a baromfi állatjóléti támogatás igénybevételéhez a 155/2015. (XII. 7.) számú MVH Közlemény, a sertés állatjóléti támogatás igénybevételéhez a 154/2015. (XII. 7.) számú MVH Közlemény mellékleteként találhatóak meg a hivatal honlapján. A Tájékoztatók (baromfi, sertés) között a nyomtatványok helyes kitöltését, értelmezését elősegítő segédletek is elérhetőek – hívta fel a figyelmet a kifizető ügynökség. A hiánytalanul kitöltött, aláírt támogatási kérelmeket mindkét intézkedés esetében legkésőbb január 2-án postázni kell, abban az esetben is, ha nem állnak rendelkezésre a támogatási kérelemhez kötelezően csatolandó dokumentumok, tekintettel arra, hogy azok hiánypótlás keretében pótolhatóak, azonban az elkésett kérelmeket az MVH-nak el kell utasítania – hangsúlyozta közleményében a hivatal.
A 2016-2017-es gazdálkodási évben is meghirdette az Európai Bizottság az intervenciós búzafelvásárlást – igaz, mindössze 3 millió tonnás kerettel, melyre a teljes unió területéről lehet felajánlásokat tenni. A rögzített felvásárlási ár továbbra is 101,31 euró tonnánként, a minőségi vizsgálat, valamint a be- és kitárolás költségei pedig még mindig a felajánlót terhelik – ahogyan a tonnánként 20 eurós biztosíték megfizetése is. A legkisebb felajánlható mennyiség 160 tonna. Az intervenció november eleji meghirdetése óta még nem érkezett hír a keret kimerüléséről.
Mindeközben persze ütemesen halad a december végével megszűnő hivatal átszervezése is. Ismeretes, hogy az MVH október közepén került át az agrártárcától a Miniszterelnökség felügyelete alá. Lázár János átalakítási elképzelései szerint pedig az MVH központi szervezete a Magyar Államkincstárba, a megyei kirendeltségek pedig a megyei kormányhivatalokba olvadnak majd be – létszámleépítések nélkül. A megszűnő megyei kirendeltségek vezetői közül azonban már többeket elbocsátottak.
A miniszterelnökségi tervek szerint a jövőben a kormányzati bürokráciacsökkentési program révén egyre több állami kifizetési feladatot maga alá gyűrő államkincstár látja majd el a kifizető ügynökségi feladatokat is. Az agrártámogatások kifizetéséhez persze brüsszeli akkreditáció is szükséges, ám a Miniszterelnökség szerint annak 2017 októberi megszerzéséig feltételes akkreditációval is zökkenőmentesen működtethető az agrártámogatási rendszer. Az uniós előírások szerinti folyamatot a KPMG ellenőrzi akkreditációs szervként, az akkreditációt a Miniszterelnökség adja ki.
-kmk-
A cikk szerzője: Kiss Melinda Katalin