Értékes újdonságok a Gabonakutatótól

Agro Napló
A kedvező időjárású 2016-os esztendőben az országos vetésterületen értékadó növényfajok kivétel nélkül csúcstermést adtak. A természeti adottságok ily mértékű kiaknázása arra bizonyíték, hogy Magyarországon a szántóföldi növények termesztéstechnológiája magas szintet ért el. Azonban a kiemelkedő terméshez elengedhetetlen a biológiai háttér, az alkalmazott hibridek használati értéke is. 

Az új, szuperkorai éréscsoportban minősített kukoricahibridjeink koraiságukkal, termésstabilitásukkal és plasztikusságukkal bizonyítanak. A legújabb elismerésű GKT3213-as, a NÉBIH teljesítménykísérleteiben, 25%-kal teljesített jobban a sztenderdeknél. Fővetésben korai virágzásával elkerüli a július-augusztusi hőhullámokkal terhelt időszakot, korán beérik és alacsony szemnedvességgel betakarítható. Erre kiváló példa a GKT 211 hibridünk is, mely a borsó és árpa betakarítása után vetve is biztonságosan silózható még az őszi fagyok előtt és kiemelkedő terméssel segítheti az állattartó gazdaságok takarmánybázisát.

A FAO 300-as, igen erős mezőnyben az elmúlt években bevezetett GKT 372 és GKT 376 hibridjeink mellé érkezett a háromvonalas GKT 384. Mindhárom anyag gyors kezdeti fejlődéssel és kiváló termésekkel bizonyított.

A FAO 400-as éréscsoportban lévő anyagaink különlegessége, hogy kiváló siló paraméterekkel rendelkeznek. 2017-ben jelenik meg kínálatunkban az új silóhibrid, a GK Silostar (GKT 3485) fj., mely a NÉBIH kísérleteiben kitűnt magas összenergia értékeivel, zöldtermése közel 5%-kal haladta meg a sztenderdek átlagát.

Napraforgó nemesítésünk legújabb eredménye, a 2016 decemberében elismert GK Petrus CLP a NÉBIH kísérletek tanúsága szerint mind olajtermésben, mind olajtartalomban kiválóan teljesít. A GK Petrus CLP azonkívül, hogy egy új gyomirtási technológia alkalmazását teszi lehetővé, éréscsoportjában a maga 120 napos tenyész­idejével a legkorábban érő hibrid, ezzel felhasználási területe is széles, akár másodvetésben is sikeresen termeszthető.

 A hazai előállítású, nem génmódosított szójára folyamatos a kereslet. A támogatással kiegészítve, jövedelmezősége a legtöbb területen képes meghaladni a kukoricáét. 2016-ban a szója országos termésátlaga közel 3 t/ha volt, a magas termésszint eléréséhez jelentős mértékben hozzájárultak a Gabonakutató szójafajtái, hiszen minden negyedik hektáron ezeket a fajtákat vetik a termelők. Kínálatunk legismertebb eleme a Pannónia kincse, mely évek óta az ország egyik legnagyobb területen termesztett szójája. Kiváló alkalmazkodóképessége miatt aszályosabb években is sikeresen termeszthető. A Bahia és Aires fajták intenzitása 2016-ban kimagasló terméseket eredményezett.

Virágné Pintér Gabriella

A cikk szerzője: Virágné Pintér Gabriella

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?