Jelentős mennyiségű olyan területet illetve táblákon belüli terület részeket tartanak szántóföldi művelésben a termelők, ahol nem lehet a mai kor által megkívánt hatékonyságot elérni. Ezek a területek elsősorban az úgynevezett gyengébb talajadottságú termőterületeken vannak, mint Zala-, Somogy-, Veszprém-, Borsod-Abaúj-Zemplén-, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg megye. A jobb adottságú Baranya-, Tolna-, és Békés megye egyes részei szintén rossz adottságúak, de összességében messze jobbak, mint az előbb említett megyékben található szántóföldek.
Ezek a területek továbbá ritkán azonosíthatóak tábla szinten, inkább a táblákon belül alkotnak jól elkülöníthető, 1-5 hektáros területeket. Könnyen belátható, hogy minél nagyon arányban művel valaki ilyen gyenge terméseredményeket produkáló foltokat, annál reménytelenebb a fokozott műtrágyaadagok és a befektetett költségek megtérülése. Ezen a problémán az úgynevezett „fapados” technológiák sem segítenek, mert például 5 t/ha-os búza termés alatt csak a termő eszközök felélése árán lehet fenntartani a termelést.
Jó Gazda Program®
Cégünk a Dr. Szabó Agrokémiai Kft., miközben integrációval, termény szárítással, növényvédő szer-, vetőmag- és műtrágya kereskedelemmel foglalkozik, ennek a problémának a megoldását tekinti elsődleges feladatának. Ezért létrehoztuk a Jó Gazda Program®-ot (JGP®), ahol a precíziós mezőgazdaság, az egyedi műtrágya gyártás, a növényvédelem és a genetika teljes repertoárját bevetve dolgozunk ki olyan technológiákat, amelyek 21. századi módszerekkel kezelik ezeket a több évtizede meglévő hibákat. Cégünk nem az eszköz eladási oldalról közelíti meg ezt a problémát, mivel nem feltétlenül a legdrágább eszközök hozzák a legnagyobb hozamot, hanem a partner nyereségessége szempontjából.
Nem sok értelme van például egy vadonatúj traktornak 2.5 cm-es GPS pontossággal, ha egy olyan vetőgépet vontat, ami nem tudja pontosan és differenciáltan vetni a vetőmagot, nincs rajta starter műtrágyaszóró, mikrogranulátum szóró, nem tartja stabilan a vetésmélységet és a tőtávolságot. Véleményünk szerint manapság már elsősorban a munkagép minősége befolyásolja a nyereségességet, nem a traktor teljesítménye. Ezért kínálunk többek között olyan munkagép átszerelő csomagokat, precíziós vezérléseket, amelyekkel egy régi, de jó állapotú eszköz is precíziós lehet.
Hiába van például a kombájnukban hozamtérképező, ha az adatokat senki nem dolgozza fel és nem tudjuk hogyan és miért jött létre az a termés eloszlás, amit összességében lemértünk illetve ha nem lépünk semmit a birtokunkban lévő plusz információkkal. Erre szolgál a Jó Gazda Program® név alatt üzemeltetett helyspecifikus mezőgazdasági szolgáltatás rendszerünk.
A rendszer működése röviden, 3 pontban:
1. Információ gyűjtés: a JGP®-be belépő partnereinknél először az alapadatok, a pontos tábla körvonalak, a vetéstervek, a tábla történeti adatai, stb. begyűjtése történik meg. Multispektrális légifényképek, idősoros műholdfelvételek és hozamtérképek alapján lehatárolt homogén termőzónákon belül kijelöljük a talajmintavételi területeket valamint útvonalakat, pontokat. A konzerv, sok éves műholdképek felhasználásával az a probléma, hogy a genetika és az eszközállomány fejlődésével valamint az időjárás változásával a régi adatok egyre kevésbé alkalmazhatóak a ma jellemző gazdálkodási anomáliák kezelésére. A rendszer a hozamtérképek nélkül is működik, de a hatékonyságot jelentősen növeli, ha birtokunkban vannak a pontos, legalább 5 évre visszamenő táblán belüli hozamadatok.
2. Adatfeldolgozás és kiértékelés, tervezés: Meghatározzuk a táblán belüli céltermés értékeket és ennek megfelelően beállítjuk a homogén termőzónánként kijuttatandó tápanyag szinteket (akár 11 féle tápelemre is) valamint a differenciált tőszámot.
3. Késztermék előállítás: A feldolgozás végén digitálisan előállított kijuttatási térképeket biztosítunk az alap-, starter-, fejtrágyázásokhoz és akár talajjavítási (pl. mész kijuttatási) folyamatokhoz. Továbbá a differenciált vetések megvalósításához vetés térképeket biztosítunk. Programunk jelenleg 12000 hektáron működik.
Az eredményesség több tényezőtől függ. Például, hogy a termelő mennyire szolgáltat tényleges adatokat és, hogy mennyire tartja be a tanácsainkat, megfogadja-e azokat. Ezen kívül fontos megemlíteni, hogy mivel a precíziós gazdálkodás területén Magyarországon jelenleg kevés szakembernek van gyakorlati tapasztalata, érdemes végiggondolni, kivel, milyen formában működnek együtt a gazdálkodók. Tehát a sikeresség a szolgáltatók tapasztalatától, felkészültségétől, diverzifikáltságától és projekt menedzsment szemléletétől, problémamegoldó képességétől is nagymértékben függ. A precíziós gazdálkodásnak a nevében is benne van, hogy sokkal kisebb léptékben kell gondolkodni és gazdálkodni, mint eddig. Az 50-150 hektáros táblák helyett 5-15 hektáros területeket kell kezelni, adminisztrálni és meghatározni a vetéstervet. Ahogy mondani szokták a kőkorszaknak sem azért lett vége, mert kifogyott a kő, hanem mert a rézbalták könnyebbek és hatékonyabbak lettek, mint a kőbalták. A növénytermesztésben is minél hamarabb alkalmazza valaki a precíziós technológiákat, annál jobban állja a versenyt egy csökkenő támogatási szint mellett is.
Sileno® műtrágyák
Ma kb. 11-15 féle elemet használunk a növények táplálására. Ahhoz, hogy az adott növényi kultúra egyedi tápanyag igényeit ki tudjuk elégíteni, mellett e pedig igazodni tudjunk a talaj tápanyag-ellátottsági szintjeihez olyan, talaj- és növényspecifikus műtrágyákra van szükségünk, melyek a talajvizsgálat eredményekhez és növényi igényekhez igazodva egyedileg összeállíthatók és legyárthatók akár tábla szinten is. Bár a piacon ma már nagyon sokféle összetételű műtrágya elérhető, a komplex műtrágyák többsége (kiemelve a 3x15-ös „sablon” műtrágyát) mégsem képes teljesen harmonikus tápanyag-ellátást biztosítani, még előzetes talajvizsgálati eredmények és legalább tábla szintű tápanyag-utánpótlási terv birtokában sem. Gyakorlatilag növényenként illetve makro- és mikroelem-ellátottsági szintenként kellene műtrágyát vásárolnunk akár minden táblára külön-külön, más és más összetétellel, eltérő beszállítóktól, gyártóktól. Mi, a Dr. Szabó Agrokémiai Kft-nél a komplex háttér szolgáltatással támogatott tápanyag-utánpótlásban hiszünk, melynek „csak” egy láncszeme az egyedi műtrágyák készítése, nem pedig a vezér kereskedelmi terméke.
Programunk komplexitása és személyre szabhatósága biztosítja azt a partnereinknek, hogy a megfelelő helyre a megfelelő időpontban a megfelelő dózisban, a megfelelő tápanyag kerülhessen. Az általunk készített Sileno® műtrágya család a precíziós tápanyag-utánpótlási technológia két fokozati szintjén is megfizethető, kiváló minőségű termékekkel áll a gazdálkodók rendelkezésre. Vannak olyan megoldásaink (1. szint) melyekkel táblánkénti illetve növényenkénti szinten tudjuk megoldani a harmonikus tápanyagellátást (pl. egyedi mikroelem bevonatos kevert alap- és starter műtrágyák) és vannak olyan termékeink (2. szint), melyek tökéletesen illeszkednek a mono műtrágyákra alapozott helyspecifikus tápanyag-utánpótlási technológiába (pl. mikroelem bevonatos nitrogén műtrágyák és mikroelem bevonatos mono alapműtrágyák).
Az 1. ábrán egy nebraskai 70 hektáros tábla látható, ahol a növény vas hiányban szenved. Akár már első ránézésre is kivehető, hogy akár 10-20 méterenként is radikálisan megváltozhat a mikroelem tartalom a talajban. Ez az eloszlás tápelemről tápelemre változik. Sajnos egyelőre csak a makro elemek esetén tudjuk ezt növelni precíziós kijuttatással, a többi elemnél valamilyen tábla specifikus mikroelemes keveréket kell használnunk.
Ezt a problémát tudjuk megoldani a Sileno® műtrágya család termékeinek használatával. Természetesen minden termelő szeretné ellenőrizni, hogy az ajánlott technológia, műtrágya hatékony-e, növeli-e a nyereséget. Az üzemi gyakorlatban ezekre a kérdésekre nagyon nehéz objektív választ találni. A termést a talajtulajdonságok, az időjárás, a gépi technológia és annak betartása, a növényvédelem és a választott fajta is befolyásolja, hogy csak a legnyilvánvalóbbakat említsük. Az idén a saját háromismétléses kisparcellás kísérleteink mellet a Zalaszentgrót környékén elvetett fajtasorok eredményeit is összehasonlítottuk a saját fajtasorainkkal, abból a megfontolásból kiindulva, hogy az idegen fajtasorok átlaga az általános gyakorlatnál magasabb szintet tükrözi. Ha ehhez hasonlítjuk a Sileno® műtrágyák fajtánkénti hatását, akkor az üzemi kísérleteknél kevesebb hibalehetőséget tartalmazó képet kaphatunk arról, hogy milyen mértékű a Sileno® műtrágyák előnye.
Dr. Szabó Agrokémiai Kft. – Jó Gazda Program®
8790 Zalaszentgrót, Batthyány u. 36.
Tel: 06 83 360 978 | Mobil: 06 30 523 0798
E-mail: szabo.kornel@jogazdaprogram.hu
www.agrokemiaikft.eu | www.jogazdaprogram.hu