Az ország 13 helyén megbecsült és szakértő gazdálkodók adták nevüket és munkájukat a BactoFil család nagyüzemi körülmények közötti teszteléséhez. A vizsgálatok mellé egy kifinomult, a BactoFil termékek valós tudását megmutatni képes értékelési és statisztikai eljárás párosul.
A „Demo Farm Projekt” bemutatása
AGRO.bio Hungary Kft. 2015-ben megkezdte egy olyan üzemi hálózat kialakítását, amely alkalmas arra, hogy a cég termékeinek teljesítményét vizsgálja, hatékonyságukat igazolja, és az eredményeket a termelők számára bemutassa. 2017-re az ún. demo farmok (azaz bemutató gazdaságok) száma elérte a tizenhármat, ami azt jelenti, hogy mára már országos lefedettséggel és reprezentatív adatmennyiséggel rendelkezünk a legfontosabb szántóföldi kultúrákban (repce, búza, kukorica, napraforgó).
A Demo Farm Projekt fontosabb célkitűzései:
1. A termékek teljesítményének vizsgálata
Az üzemi méretekben és üzemi technológiával beállított kezeléseket hasonlítjuk össze egymással, a kezeletlen kontrollal, illetve igény és lehetőség szerint versenytárs termékekkel. Nagyon fontos, hogy így partnereink saját területükön, a környék termelői pedig saját térségükön belül kapnak valós képet a mikrobiológiai termékek hatékonyságáról.
2. A talajoltás és tarlóbontás hatékonyságának számszerűsítése
A vegetáció során ún. fenometriai (azaz a növény különböző paramétereire vonatkozó) méréseket végzünk, elsősorban a tömeg- és a méretbeli eltéréseket állapítjuk meg. Ezek mellé kerülnek aztán a betakarítási eredmények és az esetleges beltartalmi értékek. A kezelt és a kezeletlen terület növényei közötti különbséget így konkrét számokban tudjuk kifejezni, ami a termelők számára kézzel fogható eredményt jelent.
3. Hiteles üzemi eredmények bemutatása
Az üzemi beállítások nyilvánosak, bármikor és bárki számára egész vegetáció során megtekinthetők. A demo farmok szakemberei, tulajdonosai a biztosítékok arra, hogy a területükön vett minták adatai és a betakarítás eredményei a technológia tényleges tudását, eredményességét igazolják.
4. Kommunikáció
A talajoltás és a tarlóbontás megítélése sokat javult az elmúlt években, de sajnos még sokan szkeptikusan fogadják ezt a technológiát. Az biztos, hogy a jövő a mikrobiológiáé, de ennek megismertetése és a termelők pontos szakmai tájékoztatása óriási felelősség a gyártó és forgalmazó cégek számára. Célunk, hogy ezzel az ún. tényalapú kommunikációval a talaj-mikrobiológiai eljárások elfogadottságát és a termelők bizalmát növelni tudjuk.
Szabó István
AGRO.bio