Termelőknél (nagyüzemi és kisüzemi), valamint kutatóintézetekben (kisparcellás) végzett kísérletekben az ország mintegy 50 helyszínén történik értékelés. Az üzemi tesztek terméseredményei áttekinthetők honlapunkon.
Az elmúlt két évben a terméshozam és a termésminőség vizsgálata mellet ún. fenometriai méréseket is végeztünk független, külsős szakember bevonásával. Az értékeléseket a vegetáció során 1-3 alkalommal végeztetjük el, és több mint 20 olyan növényi tulajdonságot vizsgálunk, amelyekre közvetlenül hatnak készítményeink. Vegetációs indexet (ún. SPAD értéket) is mérünk műszeresen.
A klorofill koncentráció és a tápanyag ellátottság helyszíni, gyors és objektív mérésére napjainkban az egyik legelfogadottabb műszer a SPAD mérő. A SPAD érték és a levelek nitrogén, valamint klorofill tartalma és a várható termésmennyiség között szoros összefüggés van. A Huminisz technológiával kezelt cukorrépa SPAD-értéke már 1-2 nappal a kezelést követően (más kultúrákhoz hasonlóan) átlagosan 4-5 értékkel magasabb, mint a hagyományos lombtrágyákkal kezelt vagy a kezeletlen növényeknél. Ennek oka, hogy a huminsavas kezelés hatására a növényben a légzés és a fehérjeszintézis mellett felgyorsulnak az asszimilációs folyamatok.
Az üzemi teszteknek az általunk alkalmazott módszerrel elvégzett értékelése pontosabb képet ad a termékeink hatásáról, mint a betakarítás. Ennek oka, hogy a mérések tárgya a növény és nem a terület. A szakszerűen elvégzett felvételezés és értékelés a termékek növényre való hatását állapítja meg, nem pedig a terület teljesítményét, amit rengeteg tényező befolyásol és módosít.
A kezelések gazdasági értékelésére, a megtérülésre számolunk egy megtérülési mutatót, ami a Huminisz technológia költségét állítja arányba az alkalmazásával elért többlet hozammal, azaz megmutatja, hogy a Huminisz technológia által eredményezett többletbevétel hányszorosa a Huminisz többlet ráfordításának. A számítás módja a következő: a Huminisz technológiával elért hozamtöbbletet (t/ha) szorozzuk a termelő által közölt értékesítési árral (Ft/t), majd az eredményt elosztjuk a Huminisz technológia költségével.
Az esetek többségében az üzemi tesztekben nem kezeletlen, hanem kezelt üzemi kontroll (egy vagy több lombtrágya/biostimulátor versenytárs) szerepel az összehasonlításban, amelyet a gazdálkodó végez el a rendelkezésre álló táblái közül a lehető leghomogénebb területén táblafelezéses módszerrel. Természetesen a Huminisz technológia, illetve a versenytárs termékek ha-költsége ritkán egyezik meg pontosan. Ezért a mutató értelmezésénél a nevezőben célszerű figyelembe venni ezeket az eltéréseket.
A megtérülési mutató szemléltetésére nézzünk egy példát kukoricában:
» Huminisz (Kondisol+Solvitis) 1 x kezelés költsége: 6.000 Ft/ha
» Huminisz hozam: 12 t/ha
» Versenytárs biostimulátor+lombtrágya 1 x kezelés költsége: 8.000 Ft/ha
» Versenytárs biostimulátor+lombtrágya hozam: 11 t/ha
» kukorica termény ár: 44.000 Ft/t
» Huminisz többlethozam: 1 t/ha
» Huminisz többletjövedelem: 44.000 Ft/ha
» Huminisz megtérülési mutató = 44.000 Ft/ha / 6.000 Ft/ha = 6,3
2011. év óta végzett számos üzemi teszt és kísérlet eredményei alapján elmondhatjuk, hogy a szántóföldi tavaszi kultúrák esetében a terméstöbblet átlagosan 10% körül alakul. A megtérülés pedig átlagosan 4-5-szörös.
Ez a kiadvány a Huminisz technológiával tavaszi vetésű kultúrákban beállított üzemi tesztek eredményeit mutatja be és reméljük, hogy hasznos információval szolgál gyakorlati szempontból is a termelők számára. Bízunk abban, hogy a jövőben Önt is azon szakmai partnereink között üdvözölhetjük, akik használni szeretnék a Huminisz Kutatásfejlesztő Kft., huminsavakra épülő technológiáját!
Sikeres Termesztést kívánunk a „Növénykondicionálás és növénytáplálás” jegyében.
Az egyes növénykultúrákban elért teszteredményekért kattintson:
TERÜLETI KÉPVISELŐK ÉS TERÜLETI ÉRTÉKESÍTŐK ELÉRHETŐSÉGE
A Huminisz Kft. csapataGyenesdiás, 2018. január