A táblán belüli technológia megosztás régi gyakorlat
A termesztéstechnológia táblán belüli megosztása régmúltra tekint vissza. Lássuk be, mindig is megosztottuk táblán belül a technológiánkat, alkalmazkodva a tábla adottságaihoz.
- Előfordult-e már, hogy nem az egész táblánkat lazítottuk, csupán a táblaszéleket, forgókat, táblabejárót?
- Előfordult-e már velünk, hogy táblán belül megosztottuk a növényvédelmünket, és nem az egész táblát permeteztük, csupán foltkezelést alkalmaztunk (pl.: mezei acat)?
Az ok, amiért hajlandók vagyunk (alkalmazkodva környezetünk adottságaihoz) táblán belül megosztani, változtatni technológiánkat, az szinte kivétel nélkül a költséghatékonyság.
Miért ne változtathatnánk táblán belül a tőszámot is?!
Ehhez az eszközállományunkat fejleszteni kell, viszont a fejlődés természetes folyamat, hiszen érdemes-e, meg kell-e állítanunk a mezőgazdaság evolúcióját?!
Mi kell a SMART technológiához termelői oldalról?
ELLENŐRZŐ LISTA:
SMART Technológia = precíziós mezőgazdasági gyakorlat + területre szabott DEKALB® hibrid- és tőszámajánlat.
1. RTK jelkorrekció a 2-5 cm-es pontossághoz
A változtatott tőszámmal történő vetéshez elengedhetetlen a pontos azonosíthatóság, valamint a zökkenőmentes kommunikáció. Belátható, hogy a vetésemmel csak akkor lehetek sikeres, ha egészen pontosan oda és annyi vetőmagot vetek ki táblán belül az egyes foltjaimba, amennyit a környezetem lehetővé tesz, illetve az általam választott hibrid igényel. Ehhez RTK jelkorrekcióra (2-5 cm pontosságra) lesz szükségem.
2. Alkalmas vetőgép
Vetőgépünket már szériában is választhatjuk változtatható tőszámra késznek, illetve mi magunk is azzá tehetjük. Erre számtalan cég specializálódott, de ha belegondolunk, a képlet borzasztó egyszerű:
- soronként, vagy oldalanként megszakítani a hajtást, majd a
- vetőtárcsákat soronként egyedileg meghajtani az igényeimnek megfelelően (pl. elektromotor vetőkocsinként).
2. a. Megfelelő kezelőfelület - Monitor
A monitor vagy kezelőfelület elengedhetetlen részét képezi a változtatható tőszámmal történő vetésnek, hiszen ez a kommunikáció alapja. Ezen keresztül adhatunk utasításokat, és fogadunk információkat az elvégzett munkáról. Ide olvassuk be a kijuttatási térképünket is.
2. b. Stabil kommunikáció az eszközeink között
Számos példa van arra, hogy a monitor + vetőgép + erőgép kapcsolat nem zökkenőmentes, esetleg a dokumentáció (térkép alapján történő vetés) nem valósul meg, annak ellenére, hogy az egyes eszközök külön-külön kifogástalanul működnek.
- ISOBUS kapcsolat
- CANBUS kapcsolat
Szezonon kívüli dokumentáció ellenőrzéséhez érdemes kikérnie gépkereskedője, gépgyártója segítségét, hiszen még azonos márkákon/szériákon belül is elfordulnak kommunikációs problémák.
3. DEKALB®SMART Tőszámajánlat
A hibridek sűríthetősége területi adottságonként más és más lehet. A választott hibridünk tőszámoptimumát (táblán belül is) alapvetően 3 dolog határozza meg:
- környezeti adottságok (klíma, talajtextura, elérhető tápanyag, domborzat), valamint
- elérhető terméspotenciál (technológiai szint),
- biológiai alapok (genetikai tőszámreakció).
A fenntartható fejlődéshez mindhárom tényező ismeretére szükségem lesz!
Ebben tud segíteni Önöknek a DEKALB® SMART
Keresse képviselőinket SMART megoldásainkért!
Hajdu Attila - Kökény BenőA cikk szerzője: Hajdu Attila