A cég 140 éve van jelen a mezőgazdasági iparban, és arra törekszik, hogy a technológiai fejlesztések megoldást jelentsenek a gazdák szükségleteire – hangzott el Kazunari Shimokawa, a Kverneland-csoport elnök-vezérigazgató beszédében. Hangsúlyozta, a vállalat attraktív és innovatív megoldásokkal igyekszik hatékony és okos rendszereket kidolgozni, mindezt úgy teszi, hogy támogatja a fenntarthatóbb és jövedelmezőbb gazdálkodást. A technológiai fejlesztésben is élen járnak, többek között a hollandiai agrárképzés egyik legjelesebb képviselőjével, a Wageningeni Egyetemmel is együttműködnek – emelte ki a vezető. A cég nem egy-egy gépet, hanem rendszereket és megoldásokat kínál a gazdáknak, amivel a jövő hatékony termelését tudják megvalósítani, és hozzájárulhatnak a világ növekvő népességének élelmezéséhez – emelte ki.
A gépgyártó cég történelme pontosan 140 éve kezdődött, amikor Ole Gabriel Kverneland 1879-ben a norvégiai Kvernaland faluban megépítette a kovácsműhelyét, amit „O.G. Kvernelands Fabrik”-nak nevezett el, és munkatársaival elkezdtek kaszákat gyártani. 1895-ben kiterjesztették a mezőgazdasági munkagépek gyártását; ekéket, boronákat és sarlókat készítettek. 1972-ben kezdődött el a váltvaforgató eke gyártása és térhódítása, későbbi akvizíciók eredményeképpen léptek be a vállalat életébe és portfóliójába a szálastakarmány gépek, vetőgépek, műtrágyaszórók, bálázók és permetezők. A csoportot 2012-ben vásárolta meg a japán Kubota-konszern, így a világ egyik legnagyobb agrárcégévé váltak. 2018-ban az eladások értéke 504 millió euró volt, ami 7 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Ma a Kverneland-csoport 2482 munkavállalót foglalkoztat világszerte. A Norvégiában, Dániában, Németországban, Franciaországban, Hollandiában, Olaszországban, Oroszországban és Kínában található gyárakban történik a cég termékkínálatának továbbfejlesztése, hogy hatékony gazdálkodási megoldásokkal szolgálják ki a világ mezőgazdasági termelőit.
A cég új fejezetet nyitott a precíziós gazdálkodásban azzal, hogy elsőként a világon ISOBUS-vezérelte megoldásokat nyújt minden szántóföldi talajművelési folyamathoz. Az i-plough sikeres 2015-ös bevezetése után idén bemutatták az első ISOBUS rendszerű kultivátorukat is, a tarlóápolásra és magágyelőkészítésre kifejlesztett Turbo T i-tiller típust. A talajművelés eszközeinek optimális, menet közben történő beállításával kevesebb üzemanyag felhasználásával jobb eredményeket és magasabb terméshozamot lehet elérni.
Az új fejlesztésekkel ráadásul a gépkezelők is sokkal kényelmesebben dolgozhatnak, valamint a gépek tartóssága is jelentősen megnövekszik. A Kverneland teljes szántóföldi portfóliójában alkalmazott intelligens gazdálkodási megoldások közül a gazdák egyéni igényeik alapján választhatják ki azokat a gépeket, amelyekkel a befektetésük maximálisan megtérül majd. A menedzsment előadásai után élesben, munka közben is bemutatták a legújabb technológiai fejlesztéseket, amivel a nagyközönség a novemberi Agritechnica kiállításon találkozhat először.
A gépbemutató 3 újgenerációs függesztett ekével vette kezdetét. A 2300, a 3300 és a 3400 S modelleket mutatták be, amelyekkel lényegesen egyszerűbb a munkahelyzetből közúti közlekedésre történő átállás. A forgáspont a traktor és az eke között helyezkedik el, ezáltal csökken a fordulási sugár. Az új ekefej és ekeszár kialakítás könnyedén megbirkózik az erősen szármaradványos területekkel. A túlterhelés elleni biztosítással ellátott eketestszárak üreges kivitele csökkenti az eke tömegét, amelynek eredményeként csökken a vonóerő-szükséglet és a hajtóanyag-felhasználás. Ezeken az ekéken a díjnyertes 2500 i-Plough®-ról származó fejlesztések is megjelennek, mint például az a szállítási helyzetben használt megoldás, aminek az alkalmazásával az eke pótkocsiként követi az erőgépet. A Variomat® rendszerrel mechanikusan és hidraulikusan is beállítható a fogásszélesség, ráadásul a gerendelyen alkalmazott csapok kopás- és karbantartás mentesek.
3400 S Variomat ekeA következő munkagép, a Kverneland 6300 S Variomat® félig függesztett váltvaforgató eke, mely a legendás PB eke örökébe lép. Az eke széltében-hosszában áttervezésre került, így alkalmazkodva a nagyobb teljesítményű erőgépek által támasztott követelményekhez. A rugós ekefej biztosítás és a beállítások egyszerűsége időt takarít meg, és egyben tökéletes munkaminőséget szavatol. A 45 és 50 centiméteres csipkés vágó csoroszlyák bármely Kverneland ekére felszerelhetőek. Az új fejlesztésű, központilag állítható kukorica előhántó egység szintén felszerelhető a Kverneland 6300 S ekére. A nagyméretű szállító kerék (440/80x24 cm), mely az eke hátsó részén kapott helyet, maximalizálja a stabilitást szántás közben, valamint tökéletes súlyáthelyezést biztosít a szállító kerékről a traktor hátsó kerekeire. Az Auto-reset laprugós védelem egyszerűen hozzá igazítható a talajkörülményekhez, hiszen könnyedén le- és felszerelhetőek további rugólapok. A speciális hárompont rögzítés kialakítás megkíméli a traktort a nagy erőhatásoktól a szántás és szállítás során, ami meghosszabbítja az erőgép élettartamát.
6300 S Variomat®A Kverneland a Nr 28-as kormánylemezre alapozva kifejlesztette Nr 38-as kormánylemezt, ami jobb szántásteljesítményt tesz lehetővé a szélesebb kerekű traktorok számára. A 38-as ekefejjel hatékony mélyszántást végezhetnek az akár 710 milliméter széles kerekű erőgépek is, amit a szervezők működés közben is bemutattak a norvég talajon.
Nr 38-as kormánylemezA nagy szervesmaradvány kezelésére fejlesztették ki az Enduro Pro 3000 kultivátort, amelynek használatával kevesebb menetszámmal teljesíthetőek a szántás nélküli talajművelés feladatai. Ez csökkenti a költségeket és az elvesztett talajnedvesség kockázatát, valamint a kigyomosodás esélyét. Az Enduro Pro modellek függesztett, 3 kapasoros konfigurációja 3 és 5 méter munkaszélesség között, 270/285 mm-es kapatávolsággal és 5–35 centiméteres művelési mélységgel tudnak dolgozni, ami professzionális talajkeverést és elmunkálást eredményez. Az Enduro Pro felszerelhető egyengető-szintező kapákkal vagy gumibakos biztosítású egyengető tárcsákkal, a munkamélység és a szög pedig állítható. Az állít-
ható szélső elemekkel tökéletes kiegyenlítést érnek el. Az Enduro Pro változatnál a szintező berendezés második paralelogrammája akkor is biztosítja a konzisztens működési szöget, amikor a szintezési mélység megváltozik. Ez a beállítás a fülkéből menet közben is nagyon könnyen módosítható.
Az egyszerűen kezelhető, 8 méteres munkaszélességű Turbo 6500T sekély kultivátor az első teljesen ISOBUS-kompatibilis megoldás a Kverneland ilyen típusú művelőeszközei között. Olyan területeken is gyorsan és megbízhatóan dolgozik, ahol nagy erő szükséges ahhoz, hogy megfelelően mozgassák és keverjék át a talajt. A lehető legjobb munkaminőség kialakítása érdekében a mélység- és szintbeállítások a traktorfülkéből, az ISOBUS terminálról módosíthatóak. Az első és a hátsó mélységet is bármikor módosítani lehet a talajkondíciók függvényében. Ehhez jön még hozzá az a tulajdonság, hogy a mélységállítást összekapcsolták a menet közben működő dinamikus tapadásvezérléssel (Dynamic Traction Control), hogy minél kevesebb üzemanyagot használjanak fel a munkavégzés során. Az automatikus túlterhelés védelem funkció pedig abban segít, hogy megóvják a művelőeszköz vázát. A kultivátor gyorsan és hatékonyan végzi a dolgát, az állásidő pedig a múlté – mondta a Kverneland szakértője.
Turbo 6500TA GEOSPREAD rendszerű műtrágyaszórók segítségével a gépkezelő tudja változtatni a szórási szélességet valamint változó dózisú kijuttatást tud megvalósítani a táblatérképek alapján. A rendszerrel a lehető legnagyobb pontossággal, 1 méteres szakaszokban lehet a műtrágyaszórást szabályozni. A tárcsa sebessége a szakaszvezérlés során állandó, a szakaszok pedig nagyon gyorsan be- és kikapcsolhatók. A MULTIRATE alkalmazással – a terület változatosságától és az alkalmazási térképtől függően – legfeljebb 8 szakasz értékét tudja a rendszer figyelembe venni. Ezzel a tápanyagokat jóval okszerűbben és hatékonyabban lehet kijuttatni, ami jobb hozamot és költségcsökkentést biztosít a gazdáknak. A Kverneland adatfelhője, a Farmcenter az adott munkagépre vonatkozó adatokat is tárolja. Ez a flottamozgások valós idejű nyomon követésén és a gépadatok elemzésén kívül a precíziós gazdálkodás megvalósítását is segíti, például a műtrágyaszóró alkalmazástérképének távolról történő kezelésével. Például egy gazdaságvezető vagy szaktanácsadó az IsoMatch FarmCentre webalkalmazáson keresztül változó szórásképet tartalmazó feladatot küldhet a traktor termináljára, ahol a kezelő ezt követően egyszerűen el tudja indítani a feladatot közvetlenül a területen. A munka elvégzése után ugyanazt a feladatot vissza lehet küldeni a webalkalmazáshoz, ami teljes körű átláthatóságot és ellenőrzési lehetőséget biztosít. Ezen kívül, ha a rendszer meghibásodást vagy leállást tapasztal, azonnal riasztást küld az IsoMatch FarmCentre webes alkalmazásnak, így adott esetben a javítást távolról is gyorsan el lehet végezni.
Az új Kverneland iXtrack T6 függesztett permetező az 5200–7600 liter közötti kapacitással a gyártó legnagyobb modellje. A hatékonyság és kapacitás növelése nem csak a tartályt, hanem a szórókeretet is érintette. A Boom Guide technológia segítséget nyújt a keret magasságának optimális magasságon tartásában, így a gépkezelő a permetezési munkára tud koncentrálni. A Boom Guide ProActive rendszer reagál a permetezőgép és a szórókeret mozgására, és a speciális hibrid üzemmódban a permetezőkeretet az adott növénytől, a talaj felszínétől vagy mindkét felülettől méri. Az iXtrack T6 permetező paralelogramma felfüggesztés csillapítása munkavégzés közben és vonuláskor is aktív, így minden helyzetben csillapítja a keretet érő káros hatásokat. A permetezés közben kifinomult szórásképet hoz, a keret irányú elmozdulása pedig a lehető legkisebb lesz, így biztosítható a növények megfelelő lefedettsége.
iXtrack T6A Vicon EXTRA 787 T fűkasza a 700-as sorozat alapjait felhasználva készült, így megtalálható benne az egyedi 4 pontos QuattroLink kaszafelfüggesztés, a SemiSwing acél ujjas szársétő, valamint az első és hátsó kaszagerendely független működtetése. A fejlesztéseknek köszönhetően a modell kiváló talajkövetést, könnyű kezelhetőséget és kimagaslóan sokoldalú használatot tudhat magáénak. A szársértés intenzitása kondicionáló lemez elején és hátulján is külön-külön állítható az intenzitás mértékének megfelelően. A gépen a rendterelő lemezek az alapfelszereltség része, ha nem használjuk, a gépen maradnak, nincs szükség a leszerelésükre. Amennyiben munkavégzés közben a kasza egy akadályba ütközik, azonnal hátra, majd felfelé mozdul el – így védve a gépet a nem kívánt sérülésektől –, ezt követően pedig visszatér az eredeti helyzetébe.
Vicon EXTRA 787 TAz új Vicon 324F Alpin fűkaszát kis traktorhoz tervezték, az eszköz súlypontja nagyon közel van a traktor elejéhez, így kiváló talajkövetést ér el, amiben a Terralink rendszer segíti. 2,4 méteres munkaszélessége és mindössze 450 kilogramm tömege miatt könnyen kezelhető és alig igényel lóerőket. Különösen alkalmas a hegyvidéki és dombos területeken történő munkavégzésre, és fontos előnye, hogy a legtöbb kompakt hegyvidéki traktortól eltérően ennél a típusnál kiválóan lehet látni a fülkéből a fűkasza környékét, valamint az első és az oldalsó a területeket is.
A Vicon 500-as fixkamrás bálázót a nehéz, nagy tömegű szenázsbálák készítésére tervezték. A FixBale 500 18 db hengert kapott a bálakamrában, amiből 2 db erősített alsó henger annak az alján helyezkedik el, hogy az extrém nedves szenázsbálák se okozzanak gondot. A bála sűrűségéről egy új hidraulikus rendszer gondoskodik, amely minden körülmény között biztosítja a bála állandó minőségét. A FixBale 500 típus 15 vagy 25 késes SuperCut elővágó rendszerrel rendelhető.
Vicon Fixbale 500A Vicon új ANDEX 705 CompactLine 6,65 és 7,85 méter munkaszélességgel elérhető rendképzője az egyre gyakrabban előforduló rövidebb betakarítási időkhöz alkalmazkodva nyújt kiemelkedő teljesítményt. A rendsodró a korábbi típusokhoz képest több rugalmasságot biztosít a rendképzésnél, kényelmesebb, és jobb takarmányminőséget lehet elérni a TerraLink Plus rotorfelfüggesztésnek köszönhetően. A kényelmi funkciók közül kiemelték a gép könnyű csatlakoztatását, a rendterelő ponyva automatikus összehajtását és a választható hidraulikus szállítási reteszelést. A talaj védelmét a 380/55-17-es kerekek biztosítják, a továbbfejlesztett kormányzás pedig jobb manőverezési képességet biztosít a terepen. Az új Andex 705 Evo nagy rugalmasságot nyújt az oldalsó rendképzési módja miatt. A különleges rotorelrendezésnek köszönhetően az első rotor nagyobb átmérőjű, mint a hátsó. Ennek köszönhetőn tiszta és egyenletes rendeket tudunk képezni, illetve a nagy munkaszélességről tudunk egy rendet létrehozni.
Vicon ANDEX 705 CompactLine -Csurja Zsolt- Mészáros Rajmund, Pintácsi László– Kverneland Group Hungária Kft.
A cikk szerzője: Csurja Zsolt