Agro Napló • 2021. február 8. 10:05
A Timac AGRO új, magas réztartalmú FERTILEADER RAME termékének optimális kijuttatási ideje a bokrosodás időszaka, mely a kelést követő 15 -20. napon kezdődik, és a tavaszi szervdifferenciálódás befejezéséig tart.
A növények számára felvehető mikroelemek mennyiségét elsősorban és legnagyobb mértékben a talaj pH értéke szabályozza, így minden behatás mely közvetlenül vagy közvetve hat a talaj kémhatására, a mikroelemek felvételre is hatással lesz. Más a helyzet azonban a levélen keresztül felszívódó technológiáknál, nem is kérdés tehát, hogy az elvárt terméshozamok elérésének érdekében miért kiemelt jelentőségű a lombtrágyák alkalmazása. Különösen igaz ez a réz (Cu) tartalmú oldaltok esetében, mivel ez a mikroelem kis ionátmérőjének és erős komplexképző tulajdonságából adódóan, nehezen oldható formában kötődik le a talajkolloidok felületén.
Márpedig a réz nagyon fontos!
A réz enzimalkotóként, illetve az enzimatikus folyamatok aktivátoraként létfontosságú a zavartalan sejtlégzés biztosításában, az ATP szintézisében. A réztartalom 70%-a a kloroplasztiszokban halmozódik fel, ami magyarázza a fotoszintézisben betöltött szerepét. Hatással van a gabonák fehérje- és sikértartalmára, a termésminőség és termésmennyiség kialakítására. Növényvédelmi szempontból a ligninszintézisben betöltött szerepe révén a szárszilárdság kialakításában, a vízháztartásban és a szárazságtűrő képesség fokozásában kiemelt jelentőségű.
A kalászos növények számára kiemelt fontossággal bíró tápelem a réz. Az őszibúza rézfelvételi dinamikáját két intenzív fázis jellemzi: a bokrosodás alatt (ekkor veszi fel a növény rézigényének jelentős részét), majd a virágzás időszakában történik rézfelvétel és beépülés. A Timac AGRO új, magas réztartalmú FERTILEADER RAME termékének optimális kijuttatási ideje éppen ezért a bokrosodás időszaka, mely a kelést követő 15 -20. napon kezdődik, és a tavaszi szervdifferenciálódás befejezéséig tart.
A termékben a 11,9%-os réz(II)-nitrát tápelemtartalom mellett biostimulátor hatóanyagok is megtalálhatóak, melyek az anyagcsere folyamatok katalizálásával a gabonák két legjelentősebb fejlődési szakaszában – bokrosodás és zászlóslevél kiterülés – olyan pozitív változásokat eredményeznek, melyek hatására fokozódik a növény ellenálló képessége és produktivitása.
A FERTILEADER RAME tartalmazza a két komponensből álló SEACTIVE biostimulátor komplexet, melynek izopentil-adenin része az élettani folyamatok szabályozását, glicin-betain tartalma pedig a stresszfaktorok okozta kockázatok csökkentését teszi lehetővé.
Az izopentil-adenin a klorofilképzés és fotoszintetikus aktivitás fokozása révén gyorsítja a tápanyagtranszportot és a tápanyagok beépülését. Nélkülözhetetlen az ATP és fehérjeszintézis folyamataiban, ezáltal hozzájárul a termésmennyiség és a beltartalmi értékek kialakulásához.
Az antistressz-fehérjék közé tartozó glicin-betain a fotoszintetikus aktivitás növelése mellett fokozza a növények környezeti stresszhatásokkal szembeni tűrőképességét, valamint a gombákkal, baktériumokkal és vírusokkal szembeni ellenálló képességet.
A bokrosodás időszakában alkalmazott FERTILEADER RAME-s kezelés nem csak a termésmennyiség növelésében, de a beltartalmi értékek javításához is nagy mértékben hozzájárul. Gyengén savanyú barna erdőtalajon (pH 6,1) őszibúza termesztéstechnológiába illesztve 1 l/ha-os dózissal FERTILEADER RAME termékünk közel 11%-kal növelte a termésátlagot a kontroll technológiához képest.
További részletekért keresse Timac AGRO szaktanácsadóját, látogasson honlapunkra vagy kövessen minket folyamatosan frissülő Facebook oldalunkon. Az Ön eredménye a mi valódi sikerünk!