A Vital-Feed Kft. ezen szempontot tartja maga előtt a legfontosabbnak és az egyetlen járható útnak a szarvasmarha takarmányozásában. Cégünk ennek megfelelően több mint egy évtizede áll a partnerek rendelkezésére a legújabb nemesítési eredményekkel és fajtákkal, technológiákkal, melyet egyre szélesebb körben honosítunk meg büszke sikerekkel partnereink közreműködésével és innovatív hozzáállásának köszönhetően hazánkban. Ne feledjük a fű, illetve a fű-here-lucerna keverékek jelentik a szarvasmarhák természetes táplálékát és ezen nem változtat semmiféle új kutatási eredmény vagy bármilyen takarmányozási szemlélet. A legújabb fű-lucerna és here változatok, a különböző keverékek óriási takarmányozási és ökonómiai előnyt hordoznak. Önmagukban is megteremtve a takarmányban az optimális fehérje-szénhidrát arányt, a magas emészthető rostot. A füves területek telepítésének, fenntartásának és alkalmazásának modern technológiái, valamint a megfelelő takarmányozási gyakorlat lehetővé teszi, minimális abrak és kiegészítők mellett a magas mennyiségű és minőségű tej, valamint marhahús előállítását.
A Vital-Feed Kft. koncepcójában a takarmányfüvek és keverékeik jövőjét Festulolium fajokban látja. Ezen új fajhibridekkel biztosabb terméseredmények érhetőek el. Ezen fajok a perjefélék hozamát felülmúlják, kivételes ellenálló és regenerációs képességekkel rendelkeznek. Rögtön az első vetésidőszakban a hibridek bizonyították, méltó helyüket a tömegtakarmányok sorában, kielégítve a legmagasabb szintű állományok igényeit. A fűszenázs termelése bármely más tömegtakarmány előállításával összehasonlítva rentábilis. Olcsón, nagy tömegben, kiváló minőségű, jól emészthető, a magas termelési színvonalat maximálisan támogató takarmánykomponens. A megtermelt tömegtakarmányok sorában a fű és fűfélék a szarvasmarha legtermészetesebb tápláléka. A bendőműködés szempontjából legmegfelelőbb rostösszetételűek, ezáltal biztosítva a színvonalas, egészségesen termelő állományok profitabilitását. A fű, mint a legtermészetesebb szarvasmarha-takarmány a gazdaságok genetikai potenciáljának maximális kihasználását teszi lehetővé. A termőterület jobb kihasználhatóságát évente akár 2-3 betakarítás mellett, melyet egyetlen más tömegtakarmány-növény sem tud biztosítani számunkra, minimális agrotechnikával és növényvédelmi költségekkel szemben a manapság divatos gabonaszenázsokkal. Magas szintű, olcsóbb termelést szolgálják ezek a hibrid növények az egészség javítása, ezzel együtt pedig a hasznos élettartam emelése mellett. A fűkeverékek a legkülönbözőbb lehetőségeket biztosítják számunkra. Összetételükkel, sokféleségükkel és a nemesítők tapasztalataival alkalmazkodva mikroklímánkhoz az ország egyes tájegységein. Elsősorban a hasznosítási, vagyis a felhasználási irány szabja meg, hogy önálló fajták vagy keverékek vetését, vagy éppen egyéves vagy évelő fajokat használunk.
A Vital-Feed Kft. ugyan a DLF Seeds and Science multinacionális dán nagyvállalat magyarországi képviselete, ennek ellenére esetünkben nem beszélhetünk csupán dán vagy nyugat-európai tapasztalatokról, hiszen a közel két tucat nemesítő üzem a világ minden táján a helyileg legmegfelelőbb fajták nemesítése érdekében tevékenykedik magasan a legnagyobb genetikai bázissal. Így nyílik lehetőségünk arra, hogy a 19 nemesítő üzem közül 9 kifejezetten Európában és 2 a Kárpát-medence területén nemesített és kipróbált fajtákkal dolgozik. Az intenzív szántóföld fűfélék nemesítői világában a legfontosabb kérdés az elmúlt évtizedekben az volt: hogyan lehetne egy, a korszerű tehenészetek takarmányozási igényeit maximálisan kielégítő fűféléket és azok keverékeit létrehozni, melyek mind hozam, mind a beltartalmi paraméterek, mind az emészthetőség tekintetében alkalmasak a legmagasabb követelményeknek. A nemesítés eredményeként nyilvánvalóvá vált a perjefélék, csenkeszfélék legkülönbözőbb variációjú keresztezése a megoldás. Így nem csupán a legnagyobb termelési eredményeket produkáló gazdaságok takarmányozási igényei elégíthetőek ki az ezen a területen kétségkívül a világ élvonalának számító Festulolium fajok piaci bevezetésével és elterjedésével, de a szarvasmarha élettanilag legoptimálisabb takarmánya állítható elő. Magyarországon a fűkeverékekkel kapcsolatosan egy óriási szemléletváltásra volt szükség, hiszen gyakran hallottunk 8–10 éve olyan kijelentéseket, hogy „van még egy semmirevaló 15 hektárunk majd ott kipróbáljuk”. Harmad-, negyedrendű takarmánynak tekintette a magyar állattenyésztő társadalom, hiszen sem kellő szakmai ismerettel, sem megfelelő tapasztalatokkal ezen a téren nem rendelkeztünk. Az elmúlt évtizedben megtanultuk és kitapasztaltuk a termelőkkel közösen a megfelelő agrotechnikát, így a sikerek ezen a területen már kézzelfoghatók és vitathatatlanok. A 2020-as évben már több mint 8000 hektáron szavaztak bizalmat a gazdák a Vital-Feed Kft.-nek és így a Festulolium fajoknak, valamint azok keverékeinek. A különböző Festulolium fajok vetésterülete hazánkban mára dinamikusan és biztosan növekszik, látván az eredményeket a különösen aszályos években is, mint például a 2020-as évben.
Több esetben halljuk partnereinktől, hogy a fű hosszabb tenyészidejű, így később "jön le", mint a gabonaszenázsok. Az utóbbi pár év aszályos körülményei azt erősítik, hogy szerencsére ez így van jól, hiszen a május eleji esők a fűféléket még a vegetációs periódusban érik és termésnövelése egyértelmű.
Ma már világosan látjuk, az intenzív szántóföldi prémium genetikával rendelkező hibrid fűfélék takarmányozásban betöltött szerepét, kimagasló termésátlagokkal, sok esetben 80% feletti emészthetőséggel, magasan kiemelkedő hozamokkal és beltartalmi paraméterekkel. A Festulolium fajok több lábon álló, több növényfajra alapozott, egészséges, biztonságos tömegtakarmány-bázist jelentenek, magas termelési szinttel, rentábilisan termelve.