Kérdezze meg növényeit, mennyi tápanyagra van szükségük! (x)

Agro Napló2021. május 25. 15:21

Az automata kormányzás és a munkagép szakaszolás fogalmak talán már ismerősen csengenek, de tudja-e, hogy mire jó az NDVI szenzor?

Lassan, de biztosan az NDVI szenzorok is kezdenek feladatot kapni a magyar növénytermesztő gazdaságokban, de még kevesen használják ki a készülékek adta előnyöket, holott ez a technológia már a növényünk pillanatnyi állapotát és tápanyag igényének különbségeit teszi mérhetővé. Gyakorlatilag ezzel az eszközzel „megkérdezhetjük” a növényeinket, hogy mennyi tápanyagra van szükségük.

Az NDVI érték nagyon szoros összefüggésben van a biomassza mennyiségével és annak klorofil tartalmával, így egy objektív képet kapunk növényállományunkról. Az NDVI szenzorok a tavaszi fejtrágyázás alkalmával nyújthatják a legnagyobb segítséget számunkra, de bármilyen anyag kijuttatásánál használhatjuk, ami összefüggésbe hozható az állomány sűrűségével és klorofil tartalmával. Ennek segítségével képesek vagyunk a növényeink pillanatnyi állapotának megfelelő műtrágya, levéltrágya, növényvédő-szer vagy akár regulátor mennyiségének meghatározására.

Hogyan működik az OptRx?

Az OptRx terményérzékelői egy keretre vannak telepítve. Az érzékelők speciális fényt kibocsátva mérik a növény fejlettségi állapotát a zöld tömeg és a fényvisszaverődés adatai alapján. A szenzorok által beküldött információból, kalibrálásból származó adatok segítségével kerül kiszámításra az NDVI érték, mely a levelek klorofill és víztartalmát jelzi. Az NDVI mértékegység nélküli mérőszám, értéke 0 és 1 között változik: a csupasz (szántott, tárcsázott, növényzet nélküli) talaj NDVI értéke például 0,0 – 0,05 körüli, míg a dús vegetáció értéke 0,9. Minél magasabb a vegetációs index érték, annál sötétebb zöld a terület, vagyis annál nagyobb a zöld tömeg, ami egészséges, vízzel és tápanyaggal jól ellátott, erős, növekedésben lévő növényállományt jelez. A mért értékek alapján aztán a rendszer, a DirectCommand a valós idejű növényállapot alapján, változó mennyiségben juttatja ki a nitrogént.

OptRx vagy differenciált kijuttatás előnyei:

  • A nitrogénben gazdag területeken csökkenti a dózist.
  • Növeli a nitrogénszegény területek hozampotenciálját.
  • Naplózza az állomány állapotát, ami a hozamtérképekkel együtt felhasználható a helyspecifikus gazdálkodás során.
  • Kiegyensúlyozza a szerves anyag változásából adódó különbségeket.
  • Javítja a hozampotenciált a denitrifikáció sújtotta részeken.
  • Optimális mennyiségű nitrogén kijuttatást tesz lehetővé a nagyobb profit érdekében.

Ha találkozott már ezekkel a problémákkal, bízza a nitrogénkijuttatást az OptRx-re!

A nitrogén mennyisége is tág határok között változhat egy táblán belül, melyet a szerves anyag mennyisége határoz meg. Ennek mérésével, és táblán belüli differenciált kijuttatással jól kezelhető a változékonyság és a talaj nitrogén szolgáltató képességének kiegyenlítése.

Rossz vízelvezetésű és egyenlőtlen nedvességeloszlású területeken találkozhatunk azzal a jelenséggel, amikor vízborítás mellett a talaj nitrogéntartalma gázzá alakul és elveszik a levegőben, hiányt eredményezve a tábla egyes részein. A denitrifikáció a víz borította talajokon 5% nitrogén veszteséget okozhat naponta, amivel jelentős eltéréseket hozhat létre a táblán belül. Kezelje differenciált nitrogénkijuttatással és OptRx-szel!

Gyakori probléma, hogy a kalászosok esetén a pontos tápanyag visszapótlás megállapítása. A kevés nitrogén jelentős hozamveszteségeket okoz, ugyanakkor a kalászosok esetében a túlzott műtrágyázás megdőléshez vezethet, ami rosszabb esetben akár a hozam 60%-ba is kerülhet.

Ha találkozott már a fenti problémák egyikével, keresse a Magtár GPS csapatát, ahol hozzáértő segítséget kaphat növényállományához szükséges nitrogénmennyiség megállapításában és a differenciált nitrogénkijuttatásban!

Nagy Bence
www.magtargps.hu

Címkék:
tápanyag, szenzor, magtár gps, differenciált kijuttatás, ndvi, optrx-szenzor, nitrogén kijuttatás,