Egyesítenék a környezetvédelmi és a mezőgazdasági szempontokat a John Deere új technológiai megoldásai (x)

Agro Napló2021. június 4. 16:06

A Németországban, Baden-Württemberg tartományban, Walldorfban található európai John Deere központ munkatársai gyakorló gazdák segítségével mutatták be, mit tesz a világ vezető erőgépgyártója annak érdekében, hogy a mezőgazdasági termelés a lehető legkevesebb kárt okozza a környezetnek. Az internetes konferencián az Agro Napló is részt vett.

A szervestrágya kijuttatás hatékonyságának növelése az egyik fontos John Deere-célkitűzés

A John Deere Fenntarthatósági Nap 2021 online rendezvényen az okos technológiára épülő fenntartható gazdálkodás példáit és lehetőségeit mutatták be a szakemberek. A kiindulópont, hogy a gazdálkodóknak folyamatosan és egyre újabb nehézségekkel kell szembenézniük a termelés során. Az egyik legfontosabb ezek közül az éghajlatváltozás és a mezőgazdasági tevékenység szénlábnyoma. A politikusok és a fogyasztók jelentős része egyre inkább a fenntarthatóbb élelmiszer-termelést szorgalmazza, ezért az agrárvilág szereplőinek úgy kell táplálniuk a világ folyamatosan növekvő népességét, hogy közben a klímaváltozás hatásait is igyekszenek kivédeni.

A cég első Fenntarthatósági Napján a John Deere képviselői arról beszéltek a gazdálkodókkal, tanácsadókkal és szakértőkkel, hogyan segíthet a mezőgazdasági gépipar megtalálni a gazdaság és az ökológia helyes egyensúlyát. A digitális megoldások különösen alkalmasak a környezeti hatások enyhítésére. Segíthetik a gazdákat abban, hogy kevesebb ásványi műtrágya, agrokémiai anyag és üzemanyag felhasználásával is ugyanolyan vagy még magasabb terméshozamot érjenek el, mint a hagyományos gazdálkodási tevékenységük során.

A John Deere mezőgazdasági üzletágának elnöke, Markwart von Pentz és a jövőbeli technológiákért felelős Peter Pickel professzor a rendezvényen bemutatták a digitális megoldásokban rejlő lehetőségeket, és azt, milyen változások várhatók a mezőgazdaságban.

A precíziós mezőgazdasági technológiák segítségével a gazdálkodók úgy is hatékonyan művelhetik a földet, hogy közben védik a környezetet. Az új technológiák segítségével 2030-ra jelentősen, akár 11 százalékkal csökkenthető a szén-dioxid-kibocsátás – fogalmazott Peter Pickel.

Markwart von Pentz arról beszélt, hogy a gazdálkodók klímavédőkké léphetnek elő. Szerinte a digitalizáció az egyik legfontosabb tényező a gazdálkodás fenntarthatóbbá tételében. Ráadásul a hatékonyabb dokumentálás révén jobb átláthatóságot biztosít mind az Európai Unió ellenőrző szervei, mind a fogyasztók felé. Ez pedig lehetővé teszi, hogy a gazdák megfeleljenek a Green Deal szigorodó környezetvédelmi előírásainak, és visszanyerjék a fogyasztók bizalmát.

A Fenntarthatósági Napon a John Deere munkatársai három olyan területet határoztak meg, amelyek különösen fontosak a fenntartható mezőgazdaság megvalósításához:

  • Talajvédelem modern tervezési megoldásokkal;
  • Trágyakezelés: digitális tápanyagmérés alkalmazása az állati és hígtrágya értékes szerves trágyaként történő feljavítása érdekében;
  • Növényvédelem: az agrokémiai anyagok felhasználásának csökkentése pontosabb kijuttatás (applikáció) révén.

Talajvédelem megnövelt felfekvő felülettel és csökkentett keréknyomással

A John Deere szakemberei szerint a talajvédelem főként a mezőgazdasági gépek szélesebb gumiabroncs használatával biztosítható. A megoldás segít elkerülni a talajt károsító tömörödést. A kisebb talajnyomásnak köszönhetően a talaj termékenyebb marad, porózussága nő, így több tápanyagot és vizet képes elraktározni. A traktorok ugyanis az elmúlt évtizedekben jelentősen nehezebbek lettek, mint korábban. A talajtömörödés ennek ellenére egyre csökkent a nagyobb abroncsok használatával, és annak köszönhetően, hogy a járművek kisebb abroncsnyomással is üzemeltethetők. Egy modern, 22 tonnás traktor például mindössze 0,6 kg/cm2 nyomást fejt ki a talajra, míg az 1970-es években készült, 3 tonnás, 75 lóerős gép talajnyomása ennek többszöröse, 1,5 kg/cm2.

A talajvédelem az ikerkerekes és a gumihevederes megoldásokkal javítható

Elhangzott, hogy a lánctalpas traktorok még ennél is jobban kímélik a talajt. Az új, négyhevederes John Deere 8RX tekintélyes, 4,6 m2-es talajlenyomatának köszönhetően az érintkezési felület nyomása nagyon alacsony, csak 0,4 kg/cm2. A szélesebb felfekvőterület kisebb nyommélységet is jelent, ami csökkenti a mélyebb talajrétegek tömörödését és a gördülési ellenállást is.

A kisebb gördülési ellenállás kedvezőbb üzemanyagfogyasztást, ezáltal alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátást eredményez. A tesztek szerint így 10 százalékos üzemanyagmegtakarítás érhető el, ezért ez az innovatív üzemeltetési technika aktívan hozzájárulhat a klímavédelemhez.

Precíz szerves trágyázás

A szerves trágyázás gyakran kiélezett, nyilvános vita tárgyát képezi nehéz kezelhetősége és az élővizekre gyakorolt környezeti kockázata miatt. Az azonban a John Deere szakértői szerint kétségtelen, hogy a hígtrágya értékes szerves trágya, ha helyesen alkalmazzák. Ez azonban csak akkor valósulhat meg, ha a gazdálkodó képes meghatározni a növény tápanyagigényét, valamint a trágya tápanyagtartalmát. Szerencsére ma már a talajból és növényekből vett minták alapján mindkettő nagyon pontosan megállapítható. Az eredményekből a gazdák applikációs térképeket készíthetnek, amelyek lehetővé teszik a termőhelyspecifikus, differenciált trágyakijuttatást.

A John Deere HarvestLab érzékelővel pontosan mérhető a szerves trágya tápanyagtartalma. Az érzékelő NIR technológiája még változó értékek esetén is azonosítja a nitrogén, a foszfor és a kálium pontos mennyiségét. Az érzékelő aktív mérései és a kijuttatási térképek ajánlásai alapján, valós időben vezérelt traktor és hígtrágya-tartálykocsi automatikusan be tudja állítani az adagolási mennyiséget. Így biztosítható a szerves trágya pontos adagolása a növény egyedi igényeinek megfelelően.

Ez a megoldás segít megelőzni a túl- és alultrágyázást, ezáltal a levegő és a víz szennyezését, továbbá jelentősen csökkentheti az ásványi műtrágyák felhasználását. A műtrágyagyártás csökkentése a környezetnek is használ, hiszen az előállítás nagyon energiaigényes, és komoly mennyiségű szén-dioxidot termel.

Helyspecifikus növényvédelem

A John Deere szakértői elmondták, hogy kerülni kell az agrokémiai anyagok közötti átfedéseket és ezek túladagolását is. Műszaki szempontból ezek a problémák kiküszöbölhetők az AutoTrace-t, az intelligens SectionControlt és a John Deere ExactApply egyedi fúvókavezérlési rendszerét alkalmazó, GPS-vezérlésű üzemeléssel. Ugyanakkor egyre elterjedtebbek az olyan megoldások is, amelyek a teljes szántóföld egységes kezelése helyett helyspecifikusan, sőt, akár egyedileg kezelik a növényeket.

A helyspecifikus applikációs rendszerek olyan menedzsmentzónákra osztják fel a teljes termőterületet, amelyek eltérő módon kezelhetők. A drónok vagy a műholdas képek képesek mérni például a terméssűrűséget és az ehhez tartozó betegségnyomást, hogy így biztosítsák a megfelelő gombaölő szerek alkalmazását. Az applikációs térképek használatával pedig megoldható, hogy a gazda csak akkor kell kezelje a termőterület egyes részeit, ha ez valóban szükséges. Ez a megoldás a termesztett növénytől és termőterülettől függően jelentős költségmegtakarítást eredményezhet.

A John Deere helyspecifikus permetezési megoldása javítja a hatékonyságot, csökkenti a költségeket és kíméli a környezetet

A John Deere új See & Spray technológiája még ennél is pontosabb megoldást nyújt. A növénypopulációk rögzítését több nagysebességű kamera és mesterséges intelligencia is segíti, a See & Spray Select rendszer pedig képes azonosítani az egyes gyomokat, és ez alapján a termőterület megfelelő pontjaira kijuttatni a gyomirtó szert.

A következő lépcsőfok a See & Spray rendszerében az a funkció, amely meg tudja különböztetni egymástól a gyomot és a haszonnövényt. Az automata megoldás itt is csak a felismert gyomokat kezeli vegyszerrel, a haszonnövényt nem. A See & Spray technológiát jelenleg a sorpermetező rendszerekhez fejlesztik, eredményes bevezetésével és alkalmazásával később a gyomirtó-felhasználás akár 90 százalékkal is csökkenthető lesz.

A nagy sebességű kameratechnika alkalmazása a mechanikus gyomirtás területén is komoly előnyökkel jár. Az AutoTrac Implement Guidance rendszer lehetővé teszi a mechanikus sorközművelő kapák pontos vezérlését. A rendszer rendkívül precízen működik, így a traktor gyorsan, óránként akár 16 kilométeres sebességgel is haladhat. Ez a technológia különösen a biogazdaságok számára kínál figyelemre méltó hatékonyságnövekedést, azonban a hagyományos művelésű gazdaságoknak is nagy hasznára lehet a vegyi és mechanikai intézkedések együttes alkalmazása. Ezzel ugyanis jelentősen csökkenthetik a gyomirtók használatának költségeit és az ilyen szerek miatt előforduló környezeti terhelést is.

A szakemberek ugyanakkor kiemelték, hogy ezek a technológiák önmagukban nem tehetik éghajlatsemlegessé a teljes mezőgazdaságot. Segíthetnek azonban a műtrágyák, az agrokémiai anyagok és az üzemanyag költségeinek mérséklésében. Továbbá jelentősen csökkentik a mezőgazdaság szénlábnyomát. A gazdálkodók részéről is jól érzékelhetően megvan az akarat, hogy fenntarthatóbb módon állítsanak elő élelmiszert és energiát. Ehhez a szemléletmódhoz arra van szükség, hogy minden érintett fél aktívan fellépjen ezért, és együtt adjanak olyan új irányt az európai mezőgazdaság fejlődésének, amely egyensúlyra törekszik a gazdasági és az ökológiai szempontok között.

A John Deere gépek hivatalos forgalmazója Magyarországon a KITE Zrt.

Címkék:
gépbemutató, fenntarthatóság, john deere, kite zrt., mezőgazdasági gépek, online konferencia, john deere fenntarthatósági nap 2021,