Agro Napló • 2021. szeptember 30. 13:57
Jelképes indítógomb megnyomásával hozták működésbe az AXIÁL Kft. és az Infobex Kft. szakemberei Magyarország legújabb, egyedülálló, precíziós helymeghatározást segítő korrekciós jelszolgáltatását. Az új rendszerben az országos lefedettség mellett immár valamennyi globális helymeghatározó rendszer jelei foghatók. Az Agro Napló a helyszínen járt utána, miért nagyon fontos ez a magyar gazdáknak.
A Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem gödöllői Campusának dísztermében tartott eseményen részt vett Dr. Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem rektora és jelen volt Dr. Nagy István, hazánk agrárminisztere, aki ünnepi beszédében többek között a fejlesztés teljes agrárszektorra és Magyarország versenyképességére gyakorolt hatását is méltatta.
Dr. Nagy István agrárminiszter többek között arról beszélt, hogy a teremtett világ minőségének fenntartásáért és annak javításáért közös felelősséggel tartozik minden ember. A magyar gazdák minden nap saját bőrükön tapasztalják az éghajlatváltozás következményeit, nehézségeit, azokat a kihívásokat, amelyekre választ kell adniuk. A megfelelő válaszok megadása pedig általában csak újszerű gondolkodással lehetséges.
A mostani bejelentés az egyik állomása annak a fejlesztési folyamatnak, ami egy új, hatékonyabb és fenntarthatóbb mezőgazdaságot eredményez majd. Ennek következtében pedig javul az élet minősége, és fenntarthatóbb lesz az emberi környezet is. Jelenleg az egyik legnagyobb társadalmi kihívás a megváltozott természeti viszonyokra adandó megfelelő válaszokat megtalálni, a legfontosabb, de egyben a legnehezebb is – jegyezte meg a tárcavezető.
Hangsúlyozta: A digitális infrastruktúra fejlesztése elengedhetetlen a nemzetgazdaság és a vállalkozások versenyképességének, illetve az emberek életminőségének és jólétének biztosítása szempontjából. Ma már elképzelhetetlen, hogy a szóban forgó fejlesztések ne legyenek becsatornázva az agrárium területére is. Nem túlzás azt állítani, hogy jelenleg az agrárium a gazdaság egyik leginnovatívabb ágazata. Ezen a területen mennek végbe ugyanis a leggyorsabban a digitális fejlesztések, ami technológiai forradalmat eredményez az ágazatban, és alapvetően átalakítja azt. Ez elmondható a növénytermesztésről és az állattenyésztésről egyaránt.
Ezért a gazdálkodásban a tudományra úgy kell tekintenie a gazdának, mint ami a legkorszerűbb módszerekkel segíti tevékenységét, és munkáját eredményesebbé teszi. A precíziós technológia ugyanis lehetővé teszi a piac által elvárt legmagasabb minőségű és megfelelő mennyiségű termék, illetve áru előállítását. Mindez pedig csökkenti a termelés kockázatait.A digitalizáció ugyanis befolyásolja a termelési folyamatokat, és szüntelenül át is alakítja azokat korszerűbbé, hatékonyabbá téve a munkamódszereket. A precíziós mezőgazdasági eszközök és módszerek alkalmazása azt jelenti, hogy az összes rendelkezésre álló információt – beleértve a hagyományos tudást is – elemezni és kezelni tudja a gazdálkodó.
A helyspecifikus mezőgazdasági műveléssel ugyanis növelni lehet a vetési hatékonyságot, csökkenthető viszont az üzemanyag, a műtrágya és a növényvédőszer-felhasználás, de optimalizálható a vetőmag mennyisége is, ami a földbe kerül. Továbbá kényelmesebbé, egyszerűbbé és hatékonyabbá lehet tenni a mindennapi munkavégzést. A cél mindenképpen az lehet, hogy a rendelkezésre álló adatvagyont hatékonyan lehessen társadalmi szinten hasznosítani. Ezen az úton a most bejelentett, országos lefedettségű, VRS korrekciós jelszolgáltatás elindítása mérföldkövet jelent – emlékeztetett Nagy István.
Mindez pedig lehetővé teszi a tudásalapú, az innovációra épülő, versenyképes és sikeres vidék megteremtését. Ezt a célt szolgálja az agrártárca által a nyáron meghirdetett mezőgazdasági precíziós fejlesztéseket támogató pályázati felhívás is – közölte Nagy István, hozzátéve: a digitális stratégia ugyanezeket a célokat hivatott szolgálni. Ezekkel az eszközökkel szeretnék elérni, hogy Magyarország nemzetközi viszonylatban is élen járó legyen az új technológiák támogatása terén. Ezt a szellemi bázist hivatott biztosítani a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem.
Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora a bejelentéssel kapcsolatban örömét fejezte ki a tekintetben, hogy az innováció ismertetésére a gödöllői campuson került sor, mert úgy vélte, ha egy egyetemen csúcstechnológia jelenik meg, akkor azt a felsőoktatási intézmény csak pozitívan fogadhatja. Ez annál is inkább így van – jegyezte meg a rektor –, mert az AXIÁL Kft. az egyetem egyik régi stratégiai partnere a duális képzésben.
Felhívta a jelenlévők figyelmét, hogy az elmúlt években a mezőgazdaságban rendkívül nagy mértékben megváltozott a korábbi helyzet. Az ágazatban ugyanis a hatalmas fejlődésének nyomán nagy változások zajlottak le.
A precíziós technológiában például olyan nagy mértékű a változás, hogy azt már az oktatásban szinte lehetetlen követni, nemcsak Magyarországon, de általában a világban is. Ezért is elkerülhetetlen, hogy a MATÉ-nak szoros kapcsolata legyen a gyakorlati és a gazdasági élettel egyaránt. E két terület szereplőivel szoros együttműködésben kell ugyanis a jövő mezőgazdasági szakembereit képezni – húzta alá az egyetem rektora.
Hangsúlyozta: ma még ugyan a szakemberek is precíziós technológiáról beszélnek az agráriumban, de a MATÉ-n 5 éven belül el szeretnék érni, hogy ne precíziós gazdálkodási mérnökök hagyják el az intézményt, hanem általánosságban olyan agrármérnökök, akik számára a precíziós ismeretek elsajátítása minden egyes szakterületen része az oktatásnak. Most ennek a harmonizációnak az előkészítése folyik.
Hiszen ha a gazdálkodók növelni szeretnék a terméseredményeket és egyben csökkenteni a növényvédőszer-felhasználást, vagy ha az öntözővizet észszerűen kívánják felhasználni, akkor ehhez precíziós, illetve űrtechnológiára van szükség. Most egy olyan új rendszert mutattak be a fejlesztők, ami már a precíziós innováció terméke.
Harsányi Zsolt, az AXIÁL Kft. tulajdonos-ügyvezetője kiemelte: tetszik vagy nem tetszik, a kor követelményeihez alkalmazkodva folyton változni kell. Ezért is vágott bele az AXIÁL Kft. az új, a mAXI-net 2.0-s helymeghatározó rendszer fejlesztésébe. Korábban is kínált már ehhez hasonló megoldást az AXIÁL Kft., az előző verzió neve mAXI-net 1.0 volt, és 5-6 év alatt elavult. Ezért volt szükség arra, hogy az Infobex Kft.-vel közösen újra munkához lássunk. Továbbá azt is figyelembe kell venni, hogy a jelenlegi mezőgazdaságban alkalmazott gépek, munkaeszközök sokkal korszerűbbek a néhány évvel ezelőtt gyártottaknál. A GPS fejlesztéseket ez is motiválja, hogy a már bonyolultabb (többet tudó) gépeket ki lehessen szolgálni.
Mindez azzal is együtt járt – mutatott rá –, hogy nagyon sok adatot is kell kezelni a munkavégzés közben, és ezt csak a gépekbe szerelt intelligens rendszerekhez hasonló megoldások alkalmazásával lehet kezelni. A munka közben keletkező adatokat általában ma már egyetlen felhasználó sem szórja el, hanem leginkább gyűjti azokat, és ha lehet, hasznosítja is őket, akár egészen más területen, mint ahol azok keletkeztek. Mindez pedig azt jelenti, hogy egyes gépek vagy gépláncok működésébe már távolról, esetleg már mobiltelefonról is be lehet avatkozni. Ez ma már nem megy csodaszámba – jegyezte meg.
Hozzátette: sok országban még nincs olyan rendszer, mint Magyarországon, és olyan pedig tényleg csak elvétve akad máshol is, ami olyan megbízhatóan működik, mint Magyarországon. Azaz hazánk előrébb tart e technológiában a mAXI-net 2.0-nak köszönhetően, mint más kelet-európai országok. Ezt segíti a mezőgazdaság digitális átállásához kapcsolódó precíziós fejlesztések támogatása, amelynek keretében összesen mintegy 100 milliárd forint támogatás áll rendelkezésre ennek a területnek a fejlesztéséhez.
Mindehhez azonban szükséges, hogy legyenek olyan szakemberek, akik ezt a technológiát használni és alkalmazni tudják – mutatott rá Harsányi Zsolt. Hozzáfűzte: az Axiál 2015-ben azért is kezdett bele a mAXI-net 1.0 fejlesztésébe, hogy minél szélesebb körben alkalmazhassák a gazdák a legkorszerűbb technológiát. A mAXI-net 2.0-ás változata pedig már kivétel nélkül használni tudja azokat a műholdakat, amelyek az ország felett vannak, vagyis mind a négy rendszert, az oroszt, a kínait, az európait és az amerikait is. Mindez pedig biztonságosabbá és hatékonyabbá teszi a most bemutatott helymeghatározó rendszert alkalmazó gazdák munkáját.
A szakértők szerint az új elindított korrekciós jelszolgáltatás szerepe, hogy a műholdas helymeghatározás precíziós növénytermesztési feladatokhoz alapvetően elégtelen teljesítményét javítsa és elérhetővé tegye az akár 2 centiméteres pontosságot. Ilyen korrekciós jelek közül az indítási ceremónián bemutatott új fejlesztésű megoldás az első hazánkban, mely teljes országos lefedettség mellett valamennyi globális műholdas helymeghatározó rendszer – GPS, GLONASS, GALILEO és BeiDou – jeleit tartalmazza. Ennek köszönhetően a stabil precíziós helymeghatározáshoz minimálisan egyszerre szükséges 10-12 műholdnál jelentősen többhöz tudnak kapcsolódni a felhasználók, ami páratlan megbízhatóságot jelent. Ráadásul az RTK (valós idejű kinematikus mérés) és a VRS (virtuális referenciaállomás hálózat) technológiákra épülő rendszer kevesebb bázisállomással, ezáltal kevesebb energiafelhasználással üzemeltethető, fenntartható megoldás.
A forradalmi korrekciós jel szerepe elsősorban várhatóan az agrárszektorban lesz jelentős, ahol a precíziós gazdálkodási megoldásokhoz nélkülözhetetlen pontosságot és megbízhatóságot fogja garantálni, de a fejlesztés teret nyerhet az autóipar önvezetéssel kapcsolatos innovációiban vagy akár a jövő IoT (Dolgok Internete) megoldásaiban, illetve intelligens drónok vezérlésében is.
Az új szolgáltatáshoz szükséges infrastruktúrát – az Európai Űrügynökség anyagi támogatásával – a kecskeméti székhelyű Infobex Kft. építette ki és üzemelteti, a stratégiai szintű informatikai megoldásokkal foglalkozó cég a korrekciós jelszolgáltatást több iparág számára is kínálja, kiemelve a termékben rejlő potenciált: „a XXI. század elején kezdődő iparági összefonódás a távközlés és az informatika esetén volt látványos. A folyamat nem állt meg, az informatika ma már minden területen nélkülözhetetlen, ez már senki számára nem kérdéses. Most azt a korszakot éljük, amikor az űrben használt technológiák vagy az azok által létrejött információk épülnek be a mindennapi folyamatainkba“ – mondta Németh Zoltán, az Infobex Kft. fejlesztésben résztvevő projekt menedzsere.
A kifejlesztett RTK korrekciós jel használatára elsőként az Axiál Kft. szerződött, a mezőgazdasági gépkereskedelemmel foglalkozó meghatározó hazai szolgáltató mAXI-net 2.0 néven értékesíti a fejlesztésre épülő korrekciós jel szolgáltatását. A gépekhez és precíziós eszközökhöz tesztüzemben már augusztus közepe óta elérhető értéknövelt megoldásról Harsányi Zsolt, a cég tulajdonos-ügyvezetője úgy nyilatkozott, hogy „az M2M alkalmazások időmegtakarítást és kockázatcsökkentést eredményeznek, ugyanakkor jelentősen képesek csökkenteni az energiafelhasználást és a környezetszennyezést is. Az Axiál Kft. elsőként élt a lehetőséggel, hogy az Infobex Kft. által kiépített rendszeren alapuló 4GNSS korrekciós jelszolgáltatás összes fenti előnyét partnerei számára elérhetővé tegye Magyarország teljes területén.“
Mesterházi Péter Ákos, az AXIÁL Kft. precíziós gazdálkodási csoportvezetője arról beszélt, hogy a helymeghatározás folyamatában a pozíció pontossága mellett a rendszer elérhetősége válik egyre fontosabbá. A 2016-ban elindult mAXI-NET RTK szolgáltatásról azért váltanak külsős cég, az Infobex Kft. által biztosított szolgáltatásra, mert a technológiai megoldások olyan ütemben fejlődtek, amihez egy erre specializálódott partnerre volt szükségük. Az új rendszer kiépítése zökkenőmentes volt, mert az előzőt is az Infobex szakemberei fejlesztették és üzemeltették, így a jó kapcsolat eleve megvolt. A mérnökök tesztelték szántóföldön, nagyfeszültség alatt, erőgépekkel, teszt- és valós környezetben is. Ebben részt vettek a GPS-re és a precíziós növénytermesztésre specializálódott, valamint a CLAAS és a Fendt márkákkal foglalkozó mérnökök is. A felhasználók észre sem vették az átállást – mondta a szakember.
A technológia nagyon sokféle módon lehetővé teszi a rendszer felügyeletét, ez a jó működés elengedhetetlen feltétele. A jelek vételének teljes folyamatát és viszonyait látni, diagnosztizálni kell ahhoz, hogy az üzemeltetés tökéletesen megvalósítható legyen. Ez teszi lehetővé, hogy bármilyen hiba esetén előbb vegyük azt észre, mint maga a felhasználó, így időben tudjuk kezelni azt. Az ügyfélkezelés is könnyebbé és biztosabbá vált. Az új technológiával előállított műholdas jelet a rendszer megtisztítja, így a bázisállomásoktól a szerverre már hibamentes információ, egy pontos helymeghatározás érkezik – mondta az egykori óvári gazdász.
Fotók: AXIÁL Kft. -an-