Agro Napló • 2021. november 8. 00:39
A hosszú évek óta zajló globális klímaváltozással, az időjárás egyre szélsőségesebbé válásával a tavaszi fagykár immár évről évre komoly károkat okoz a növény-, illetve kiemelten a gyümölcstermesztési ágazat számára.
Ma már a tavaszi fagykárok jelentik az egyik legnagyobb termesztési kockázatot, az elmúlt években a gyümölcstermesztők jelentős része szenvedett el fagykárokat. A virágzásban érkező fagy a teljes termést megsemmisítheti, és a következő évi termés mennyiségét is erősen befolyásolja. A hosszú távú meteorológiai előrejelzések szerint a szélsőséges időjárási események tovább fokozódhatnak, így a fagyok elleni védekezés kérdése felértékelődik.
A károk elkerülése érdekében a gazdák sokat tehetnek a megfelelő termőhely, fajta és művelési rendszer megválasztásával, de a fagyveszély kockázatát teljesen nem lehet elkerülni, szükség van olyan beruházásokra, amelyek akkor tudnak segíteni, amikor a baj – vagyis a tavaszi fagy – bekövetkezik.
A Kormány az elkövetkező években kiemelkedő mértékű forrást biztosít az agrárium fejlesztéséhez, a „Megújuló vidék, megújuló agrárium” program keretében megerősíti a vidéki térségek gazdaságát.
E program legújabb állomásaként jelent meg október 19-én a Tavaszi fagykár megelőzésére szolgáló beruházások támogatása elnevezésű pályázati kiírás.
A felhívás célja a tavaszi fagykár elleni védekezés támogatása, a tavaszi fagykárból adódó termelési kockázatok csökkentése, illetve kiküszöbölése. A felhívás a magas költséget kitevő kármegelőző beruházások megvalósításához nyújt támogatást a termésbiztonság növelése érdekében. A felhívás a tavaszi fagykár megelőzését szolgáló eszközök, berendezések, technológiák beszerzését támogatja, például rögzített vagy mobil légkeverő berendezések, vontatott hőtermelő gépek megvásárlását. Önállóan nem támogatható tevékenységként a legalább levegő hőmérséklet és páratartalom mérésére alkalmas meteorológiai adatgyűjtő állomás kialakítására, illetve a fagykár megelőzését szolgáló berendezéshez kapcsolódó vagyonvédelmi eszközök – kamerarendszer, tároló konténer – beszerzésére is van lehetőség.
A beadott kérelmek értékelése során előnyt élveznek, illetve többletpontban részesülhetnek azok a pályázók, akik:
- a tervezett projektet kollektív formában valósítják meg,
- projektje kertészeti kultúrák károsodásának megelőzésére vonatkozik,
- rendelkeznek meteorológiai adatgyűjtő állomással vagy vállalják annak kialakítását,
- rendelkeznek a támogatási kérelem benyújtásakor érvényben lévő hosszú távú beszállítói vagy értékesítési szerződéssel,
- családi gazdaságként pályáznak,
- tagjai elismert termelői csoportnak vagy elismert termelői szervezetnek vagy szakmaközi szervezetnek,
- rendelkeznek piaci biztosítási jogviszonnyal,
- ökológiai gazdálkodást folytatnak.
Fontos kiemelni, hogy a projekt elszámolható költségei között csak azok a költségek tervezhetők és számolhatóak el, amelyek a projekt támogatható tevékenységeihez kapcsolódnak és szerepelnek a felhívásban rögzített elszámolható költségek között. A piaci ár realitásának igazolására három árajánlat benyújtása minden esetben kötelező.
Támogatást azok a mezőgazdasági termelők igényelhetnek, akik legalább 6000 euró STÉ üzemmérettel rendelkeznek és árbevételüknek legalább 50%-a mezőgazdasági tevékenységből származik.
A támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 5 milliárd Ft, az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege projektenként maximum 100 millió forint, a támogatás maximális mértéke – rendkívül magas – az összes elszámolható költség 80%-a lehet.
A támogatási kérelmek benyújtására 2021. november 17-től lesz lehetőség. A felhívás részletei megismerhetők a www.palyazat.gov.hu oldalon.
A vidékfejlesztési intézkedések jelentős mértékben hozzájárulnak a szélsőséges éghajlati események megelőzéséhez, a kockázatok, illetve károk mérséklésére irányuló beruházások megvalósításához. A tavaszi fagykár megelőzésére szolgáló és 80%-os támogatási intenzitás mellett igényelhető támogatás az Agrárminisztérium reménye szerint nagy segítséget jelenthet a gazdák számára a terméskiesés és a bevételcsökkenés elkerülése érdekében.
Jakab AdriennA cikk szerzője: Jakab Adrienn