Lehetőség a bővülésre: MKB Hektár Plusz Termékcsalád (x)

Agro Napló
Sajnos a koronavírus-járvány 2021-ben is még mindig a mindennapjaink része, ami természetesen hatással van az agrárium szereplőire is. Az MKB Agrárpartner program szakmai vezetőjével, Simon Attilával beszélgettünk arról, hogy ebben a helyzetben a gazdálkodóknak miért van szüksége pénzügyi partnerre. Szó esett a szektor helyzetéről, lehetőségeiről és a megoldást jelentő hitelekről is.

Második éve már, hogy része az életünknek a pandémia. Hogy látja az agrárium helyzetét, mekkora hatással volt rá ez az időszak?

Az elmúlt egy év azt mutatta, hogy az agrárágazat eddig válságálló. A szántóföldi növénytermesztés kiemelkedően jó évet tud maga mögött. A kapacitás jelenleg több, mint amit fel tud venni a belföldi fogyasztás. Szemtanúi lehetünk a mezőgazdaságban végbemenő generációváltásnak is: elképesztő vállalkozások alakultak komoly gépparkkal, nagyon jól felszerelt, modern gazdaságokkal. Nem féltem az ágazatot.

Milyen financiális helyzetben vannak a gazdálkodók? Az MKB Bank hogyan tudja segíteni őket a jelenlegi helyzetben?

Az MKB Bank alapvető célkitűzése változatlan: a magyar mezőgazdaság versenyképességét szeretnénk ebben a helyzetben is javítani, ezért kedvező feltételrendszerű banki finanszírozással segítjük a gazdálkodókat. Az MKB Bank szolgáltatásaival igazodik az agrárszektor sokféle finanszírozási igényeihez. Olyan pénzügyi szolgáltatási kínálatot hoztunk létre, amely egyaránt figyelembe veszi az ügyfél gazdasági méretét és gazdálkodásának szervezeti összetettségét is. Az agráriumban működő ügyfeleinket is kiemelt figyelemmel szolgáljuk ki. Támogatjuk a gazdaságokat azon az úton, hogy pénzügyileg stabil környezetben tudjanak dolgozni, fejlődni.

Még ebben a helyzetben is van lehetőség és nyitottság a fejlődésre, bővülésre?

Így van, ezt tapasztaljuk. Egyre több a fiatal gazda, akik már jobban érdeklődnek a precíziós gazdálkodás iránt és nyitottabbak a fejlesztésekre.  A szántóföldi növénytermesztésben már most is elképesztően komoly precíziós technológiát használó gazdaságok épültek és épülnek fel. Minden ágazatban tudják, hogy a jelenlegi helyzet egy jó kiugrási lehetőség lehet, amelyből - ha megerősödve kerülnek ki - akkor biztos alapokra helyezik a jövőjüket. 

Az MKB Agrárpartner Program esszenciája, hogy ismerjük és értjük a gazdákat. Felkészülten segítjük őket a mostani időszakban is: finanszírozási konstrukcióink, például az MKB Hektár Plusz Termékcsalád révén lehetőségük nyílik arra, hogy termőföldvásárlásra, mezőgazdasági tevékenységhez kapcsolódó beruházásokra vagy akár szabad felhasználásra fordítsák az igényelt összeget. A Hektár Plusz Termékcsalád mindhárom típusa – a Beruházási Hitel, a Termőföldvásárlási Hitel és a Szabadfelhasználású Hitel – hitelkiváltásra is használható.

Melyik a legnépszerűbb a három termék közül?

 Az első a termőföldvásárlásra igényelhető hitel, amely nagyon jó lehetőség, hiszen 20 évre vehető fel és gyakorlatilag kiváltja a földbérletet. A gazda legnagyobb kincse a föld, ha nincs min gazdálkodni, akkor nem tud mit tenni. A második - 5 éves futamidejű szabad felhasználású - hitelre azért volt szükség, mert a 2016-ban elnyert pályázati projektek kiadásai nagyon megemelkedtek, a fennmaradó költségeket pedig így fedezni tudják ebből a gazdák. A harmadik , a beruházási hitel, melyet maximum 10 éves futamidőre lehet felvenni, igen kedvező konstrukcióban.

Azt tapasztaljuk, hogy a szabadfelhasználású hitel a legkedveltebb, tekintettel arra, hogy a nagyobb beruházásokhoz hosszabb előkészítő munka szükséges, mely során sokféle költség merülhet fel. Emellett azok számára is megoldást jelent, akik Vidékfejlesztési Pályázatokon nyert forrásokból indítottak beruházásokat. Ezek jelentős része 2019-ben kezdődött és most következnének az átadások, viszont számos esetben csak 80 százalék körüli a készültség, mert az eredeti tervekhez képest minden megdrágult, emiatt további forrás szükséges a fejlesztés befejezéséhez. Az MKB Bank ebben a helyzetben is segíteni tud.

Eszközbeszerzés is megvalósítható a forrásokból?

Igen és sokan az új gépvásárlások mellett használt eszközvásárlásra használják a beruházási hitelt. Akad olyan gazdálkodó is, aki a munkaerőhiányt próbálja átmenetileg vagy hosszabb távon gépesítéssel megoldani. Ismerjük a jelenlegi helyzetet: a külföldi idénymunkások a pandémia miatt sokkal kevesebben vannak és az így kialakult munkaerő-kiesést valahogy meg kell oldani. Hosszú távon pedig a fejlesztés, a robotizáció lehet a megoldás. Erre is van már számos pozitív, követhető példa.

Azt gondolom, hogy erre a három típusú hiteltermékre szükség van a piacon. Az MKB Agrárpartner Program a mezőgazdaságot ismerő és értő pénzügyi partnerként segíti minden helyzetben a mezőgazdasági vállalkozásokat. Az MKB Bankban azon dolgozunk, hogy olyan pénzügyi megoldásokat mutassunk a gazdáknak, melyek a gazdaságuk szempontjából kiváló lehetőségeket kínálnak.

Szívügyünk az agrárium és ezt a gazdáknak is érezniük kell.

mkb.hu/agrar

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?