Agro Napló • 2021. december 15. 10:14
Fejér megye Székesfehérvári járásában található Seregélyes nagyközség, ahol az Eötvös József Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium tanulói ismerkedhettek meg a precíziós mezőgazdaság technológiájával. Az AGROTEC Magyarország Kft. munkatársai elméleti és gyakorlati oktatással készültek a programra, amelyen az Agro Napló is részt vett.
Az iskola igazgatója, Varsányiné Kozma Judit elmondta, hogy bár az oktatás programtervében már szerepel, az intézményben egyelőre még nem áll rendelkezésre a precíziós mezőgazdaság technológiája. Ezért fontos, hogy valamilyen módon biztosítsák annak megismerését a náluk tanuló diákoknak. Igyekeznek megteremteni a lehetőséget arra, hogy a gyerekek találkozzanak a modern megoldásokkal és rendszeresen szerveznek üzemlátogatást az iskolásoknak az agrárcégek telephelyeire. A programok motorja a műszaki elméleti tárgyak oktatásáért felelős Cseh-Bognár Sándor szakmai igazgatóhelyettes.
Seregélyesre zömében a vidéki kistelepülésekről, főként Fejér megyéből érkeznek a gyerekek, de vannak Somogy, Veszprém és Pest megyei tanulóik is. A nappali tagozatra beiratkozott közel 230 fiatal családjaiból 20-30 százaléknyi otthon is gazdálkodik. A gyerekek zöme a mezőgazdasági gépész és gépésztechnikus képzésre jelentkezik – mondta Varsányiné Kozma Judit.
Varsányiné Kozma Judit, a háttérben: Dr. Virág IstvánPolgár István, az AGROTEC Magyarország Kft. gépértékesítő munkatársa szorosan tartja a szakmai kapcsolatot az intézménnyel. Részt vesz a szakmai vizsgáztatásban, a gyakorlati helyek minősítésében és a gyerekek duális képzés keretében történő kihelyezésében. Amikor az Eötvös részéről megkeresték, hogy szervezzenek egy precíziós technológia témájú előadást, örömmel mondott igent.
Polgár István„A célunk, hogy bemutassuk a fiataloknak a korszerű mezőgazdaságot, az informatikai hátteret és azt, hogyan ültethető ez át a gyakorlatba. Így a szakma új megoldásai a gyerekek jövőképévé válhatnak. Természetesen hívjuk és várjuk is őket a jövőben, hogy akár szervizszerelőként, alkatrészesként vagy raktárosként jelentkezzenek hozzánk, hogy nap, mint nap foglalkozhassanak ilyen gépekkel és technológiákkal. Az Enyingen megnyitott új alközpontban található háromállásos fűtött műhely is teljesíti ezeket a feltételeket. A minden eszközzel felszerelt szervizállomáson dolgozó 3 fős csapatunk egyelőre el tudja látni az igényeket, de hosszú távon biztos, hogy növeljük a létszámot” – mondta Polgár István.
Dr. Virág István, az AGROTEC Magyarország Kft. precíziós termékmenedzsere is előadást tartott a középiskolásoknak. A szakember elmondta, hogy az oktatás fontos része a mezőgazdaság fejlesztésének.
„Minél jobban megy az információátadás, annál nagyobb eredményre lehet számítani, ugyanis a középiskolák és az egyetemek egyelőre nem tudnak olyan technológiát tartani, mint a piacon szereplő cégek. A kapcsolódási pont, hogy megmutattuk a megoldásokat és találkoztunk az agrárium leendő szakembereivel, akikre a jövőben nagy szüksége lesz az ágazatnak. Igyekeztünk interaktívvá tenni az oktatást, hogy a minél több videó és hivatkozás megragadja és le is kösse a gyerekek figyelmét. Fontos, hogy ma a traktorfülkében ki is próbálhatták a technikát, a gyakorlati pályán ismerkedhettek meg a NEW HOLLAND erőgép precíziós megoldásainak használatával és kezelésével” – mondta Dr. Virág István.
A közeli Nagylók környékén 430 hektáron gazdálkodó Prescher Péter és édesapja, Ferenc már 1994-től az AGROTEC jogelődjének partnere lett, és a kapcsolat azóta is tart. A főként őszi és tavaszi sörárpa, kukorica és őszi káposztarepce kultúrákat termesztő gazdaságban 5 NEW HOLLAND gép teljesít szolgálatot, a traktorok mellett a kombájn is a sárga-kék színeket viseli.
Prescher Ferenc és Prescher PéterA családi gazdaság egyik automata kormányzással felszerelt traktorát hozták el Seregélyesre, hogy egy gyakorlati bemutatóval támogassák az eseményt. A Prescher-család 2019-ben kezdett ismerkedni a precíziós mezőgazdasággal. Péter az Eötvös befejezése után Mezőtúron a Tessedik Sámuel Főiskola Mezőgazdasági Főiskolai Karán végzett Mezőgazdasági Gépészmérnökként, majd Székesfehérváron, az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar Geoinformatikai Intézetén végezte el a Precíziós gazdálkodási szakmérnök képzést, ma pedig már helyspecifikusan juttatják ki az alapműtrágyát és fejtrágyákat is. A termelésben baktériumkészítményeket is alkalmaznak, így 10 év alatt sikerült élő, laza szerkezetű talajt kialakítaniuk. 2020-ban álltak át teljesen a forgatás nélküli művelésre.
Prescherék New Holland flottájaA precíziós pályázaton egy olyan kombájnra adtak be támogatási kérelmet, ami hozammérőt is tartalmaz, sikeres elbírálás esetén ezzel tudják majd fejleszteni az adatgyűjtést és későbbi tápanyag- és növényvédőszer-kijuttatások tervezését – mesélte az Eötvös egykori tanulója.