Agro Napló • 2021. december 17. 19:23
Gépbemutató sajtóeseményt tartott németországi központjában, Alpenben az AgroFarmon a LEMKEN. A Blue Innovation Day nevű rendezvényen több fejlesztést mutattak be.
A megújult Karat kultivátor, az új vezérlésű Juwel függesztett váltvaforgató eke, a Solitair 9+ pneumatikus vetőgép, a beépített rövidtárcsás Solitair DT vetőgép, az automatikus sorközművelő technológiájú Steketee IC-Weeder, valamint a Steketee SprayHub fronttartály működését lehetett élőben és szakmai magyarázattal követni. A programon az Agro Napló is részt vett.
Az új LEMKEN Karat három kapasoros kultivátorban a kapák a korábbi típusokhoz képest immár szimmetrikusan vannak elrendezve a vontatás tengelye mentén, ami a gépet rendkívül alacsony vonóerőigénnyel, mégis intenzív keverőhatással látja el. A kialakítás a megelőző modelleknél könnyebb vontathatóságot és kisebb oldalra húzást eredményez. Ez különösen lényeges, amikor a kultivátor műholdas irányítórendszerrel dolgozik. Fontos változtatás, hogy a sekély művelésre szánt szárnyas kapák szélesebbek lettek, a keskeny kapák pedig alternatívaként mély művelésre használhatóak. A keverőhatást új, speciális kialakítású terelőlemezek javítják.
Az elektrohidraulikus fordítóművel szerelt új LEMKEN Juwel 8i függesztett váltvaforgató eke 8 különböző műveletsor beprogramozását és szükség szerinti használatát teszi lehetővé. Például csak egyetlen mozdulatot igényel annak biztosítása, hogy az utolsó barázda mindig sekély legyen a forgó szántásakor, hogy elkerülhetőek legyenek a mély keresztirányú barázdák a táblán. Egy másik előnye, hogy az eke hidraulikus dőlésállítása függetlenül végezhető a jobb és bal oldalon, ami minden körülmény esetén optimális szántási képet eredményez.
Az osztott magtartállyal szerelt LEMKEN Solitair 9+ pneumatikus vetőgép “Duo” változata a lehetőségek széles választékát kínálja a vetőmag, a műtrágya és akár a köztes kultúrák egyidejű kijuttatására, illetve vetésére.
A Solitair 9+ Duo 1.850 liter űrtartalmú tartálya 50/50 vagy 60/40 arányban megosztható, többféle kijuttatási stratégiát lehetővé téve.
Az új LEMKEN Solitair DT vetőgép mellső gumikerekes tömörítőegységgel felszerelt. A magágykészítéshez pedig egy 465 milliméter átmérőjű homorú tárcsás, egyedi laprugós biztosítású rövidtárcsával látták el. A talajművelés intenzitásának csökkentéséhez a homorúak helyett függőleges hullámos tárcsák használhatóak, melyek kevésbé hatolnak a talajba, így csökkentve a vízveszteséget és a gyomok kelését. Amennyiben pedig a vetett sorok célzott visszatömörítése szükséges, a rövidtárcsa után egy trapéz tömörítőhenger kapcsolható.
A LEMKEN és a Steketee automata soron belüli sorközművelő kultivátora, az IC-Weeder mesterséges intelligenciával továbbfejlesztett változata megbízhatóan észleli a kultúrnövényeket. A gép így képes gyommentesített táblákat létrehozni még a sorokon belüli kiterjedt gyomfertőzéssel bíró soros vetésű kultúrákban is.
A két cég együttműködésének további eredménye a Steketee SprayHub fronttartály-kiegészítés, amivel a kapásnövényeknél jelentősen csökkenthető a kijuttatási mennyiség a sorok közötti mechanikai gyomirtás alkalmazásával, a sorok egyidejű sávpermetezése mellett. A tartály a hátsó függesztésű sorközművelő kultivátorral, a SprayKit alkalmazással van összekapcsolva. A két elem kombinációja biztosítja azt, hogy a koncentrált permetezés csak a soron történjen, így a gazdálkodók 40 és 60 százalék közötti vegyszermennyiséget tudnak megtakarítani, ráadásul a sorközművelés és a permetezés egy menetben valósul meg.
A régi eszközökkel is lehet adatalapon gazdálkodni
Póczik Balázs, a LEMKEN Hungária Kft. értékesítési vezetője a németországi bemutató során arról beszélt, hogy az ISOBUS alapú gazdálkodás egyik legnagyobb előnye, hogy a gazdálkodó a felhőszolgáltatásba feltöltött adatok alapján pontosan tudja, mennyi vetőmagot és input anyagot juttatott ki az adott területekre. Amikor pedig az aratást elvégzi a hozammérős kombájn, megismeri a pontos betakarítási adatokat. Ez addig működik, amíg minden eszköz be van kötve a rendszerbe. Azonban arról, hogy milyen mély a szántás, a gruberezés, és milyen további beavatkozások történtek a területen, eddig nem volt információjuk a termelőknek. Ezen változtat a LEMKEN Connect megoldása, amivel egy akár 30 éves ekére, gruberre, rövidtárcsára csatlakoztatható rendszert kínál, ami szenzorok segítségével biztosítja a precíz adatgyűjtést a már meglévő munkagépekről és munkaeszközökről is.
Póczik BalázsA rendszerrel akár évekre visszamenőleg is meg lehet nézni a műveletek mélységét és szélességét. A lényeg, hogy a teljesen analóg gépekből ISOBUS-adatok nyerhetőek ki a hozamtérképes rendszer számára. Továbbá visszavezérlést tesz lehetővé, amivel egy alaktalan tábla szántása esetén a fogásszélességet úgy alakítja, hogy a végén úgy jöjjön ki, hogy a kerítésig kiszántottunk. Eközben pedig adatot szolgáltat: például egy 15 tonnás kukorica termésmennyiséget hozzákapcsol a technológiához, amit felhasználva a program egyre jobb, teljesebb rendszert alakít ki. Így már nem csak a műtrágya, a permetező és a kombájnadatok határozzák meg a digitális felhőben a műveletek eredményét, hanem a felokosított művelőeszközökből beérkező adatok is.
Póczik Balázs és Frank Risse marketingvezetőA LEMKEN Connect megoldása akármilyen gépre vagy művelőeszközre felhelyezhető, hogy az adatokat az ISOBUS csatlakozóba juttassa. Így nem minden esetben szükséges a legmodernebb gépet megvenni, hanem adatot lehet nyerni az analóg eszközökből is. Ráadásul irányítani is képes azt, például olajat ad a munkahengerre, az ekénél pedig vezérli a fogásszélesség beállítását – mondta a LEMKEN szakértője.
Csurja Zsolt
A cikk szerzője: Csurja Zsolt