Agro Napló • 2022. október 20. 13:19
A Corteva Agriscience vállalati szinten és a mezőgazdaságban is törekszik világszerte arra, hogy a nők a munkában és a munkahelyeken egyenlő esélyekkel indulhassanak a férfiakkal – hangsúlyozta a globális mezőgazdasági vállalat magyarországi ügyvezető igazgatója.
Borsos László elmondta: a TalentA program egy nemzetközi projekt, amelynek segítségével a női gazdálkodókat kívánják megszólítani. Ez a program először Spanyolországban indult el 2019-ben, majd bekapcsolódott az oktatási programba többek között Portugália, Lengyelország, Románia, valamint Ukrajna és Magyarország is. Hazánkban ez a projekt a Magyar Női Unió közreműködésével 2021 őszén kezdődött el, és 2022 tavasszal fejeződött be a mikroprojekt pályázat nyerteseinek kihirdetésével. A magyar program eredményeiről és tapasztalatairól a szervezők és a résztvevők képviselői újságírók előtt egy sajtóeseményen vontak mérleget október közepén, Budapesten.
Az ügyvezető igazgató kiemelte: a TalentA program célja nemcsak az, hogy a résztvevők ismereteit bővítse és képzési lehetőséget biztosítson számukra, hanem egy olyan kultúra kialakítása is fontos, amelyben lehet olyan példaképeket állítani a még gondolkodó, hezitáló hölgyek elé, hogy érdemes az agráriumban vállalkozniuk.
A három lépcsős Programra közel harmincan jelentkeztek az ország több mint 15 megyéjéből, és húszan fejezték be. A program lényege a meglévő vagy friss ötletek, projektek széles körű szakmai ismeretekkel való támogatása. A legaktívabb résztvevők indulhattak egy mikroprojekt pályázaton is, melynek összdíjazása 3.250.000 forint volt, amely a következőképpen oszlott meg a nyertesek között:
Ezt a számukra megítélt forrást a díjazottak szabadon használhatták fel. Nehéz volt a dönteni a helyezésekről, de tulajdonképpen minden résztvevő nyert – mondta az ügyvezető igazgató.
Ezután a Fűszeres Lány brand alapítója, Nagy Zsófia, a pályázat első helyezettje mutatkozott be a jelenlévőknek. Zsófia kertészmérnökként végzett gyógynövény szakirányon, és két hektár termőföld, egy ráckevei kert és egy manufaktúra tulajdonosa. Fűszerekkel 2015 óta foglalkozik, ekkor nyert egy Fiatal Gazda támogatási pályázatot, ebből a pénzből vásárolta a szántóföldet. Rá három évre, 2018-ban döntött úgy, hogy kistermelőként elkezdi saját termékeinek, a pesztóknak és a fűszereknek a forgalmazását. Két év alatt építette fel a Fűszeres Lány márkát, a koronavírus-járvány ideje alatt pedig a webáruháza is elkezdett működni.
A Fűszeres Lány termékeknek már 60 viszonteladója van, az árupaletta pedig 24 terméket tartalmaz. Emellett az érdeklődőknek workshopokat is tart. A Corteva Agriscience TalentA programja pedig számára igen hasznos volt, mert növelte az önbizalmát, jelentős többlettudást adott, és szélesítette kapcsolatrendszerét – mondta a Fűszeres Lány (A Corteva pályázatának második helyezettje Szabó Mária, a növényi olajak előállítását és hasznosítását bemutató témaudvarral; a harmadik helyet pedig Buzás Tiborné érdemelte ki a fenntarthatóság és az innováció összhangja a növénytermesztésben, élelmiszer-feldolgozásban című pályamunkájával.)
A bemutatkozást követő pódium beszélgetésen a résztvevők – Nagy Erika, a Magyar Női Unió PR- és kommunikációs vezetője; Yvonne Dederick, nemzetközi gazdasági és számviteli szakember; Nagy Zsófia, a Fűszeres Lány és Pázmándi Rita, a Corteva vállalati kommunikációs specialistája – egyetértettek abban, hogy a kezdeményezés fontos a vállalkozásba kezdő nők számára. A profi oktatói-képzési kör kiválasztása által a szakmai ismeretek mellett komoly kapcsolatrendszert, egymást motiváló közösséget közvetít, melyeket támogatás nélkül nehezen szerezhetnének meg, ezért ezeket a törekvéseket folytatni kell, hogy minél több nőhöz eljuthasson a program.
Nagy Erika, a Magyar Női Unió képviselője az Agro Naplónak kiemelte: a nők a mezőgazdaságban nemcsak Magyarországon, hanem Európában, sőt, a világon is alulreprezentáltak, ezért fontosak az olyan – a nőket agrárvállalkozásuk elindításában támogató kezdeményezések, mint a TalentA komplex programja. Nemcsak egy lehetőség ez a business és civil szféra képviselőinek, hanem társadalmi felelősségből fakadó kötelesség is egyben, hogy egy élhető jövőt tudjunk biztosítani a jelen és jövő generációja számára.