Agro Napló • 2023. április 5. 10:16
Nova Agricultura elnevezéssel új fenntarthatósági díj alapítását, és a díjhoz kapcsolódó nyilvános pályázat elindítását jelentette be a napokban tartott budapesti sajtótájékoztatón a Kwizda Agro Hungary Kft.
A díjalapító képviseletében Czinege Erik, az osztrák családi cég magyar érdekeltségének növénytáplálási innovációs menedzsere arra hívta fel a figyelmet, hogy a termőtalajok hasznos lakói a földigiliszták, és „munkájuk” nélkülözhetetlen, szerepük pedig pótolhatatlan ezen a területen, ezért állították őket az idei pályázat középpontjába.
A Nova Agricultura-díj megalapításával a Kwizda Agro Hungary a rá kívánta irányítani a figyelmet a cégnél folyó, szerteágazó innovációs tevékenységre, többek között a mezőgazdasági és talajökológiai kihívások összefüggéseire, amivel az alapító elismerni és jutalmazni szeretné azokat, akik tevékenységükkel a kihívások megoldására és a társadalom edukációjára törekszenek a szóban forgó területen – hangsúlyozta a szakember. Hozzáfűzte: az idei pályázat összdíjazására több mint kétmillió forint áll rendelkezésre. A megmérettetésen a szakemberek és a téma iránt érdeklődők, így például iskolás csoportok egyaránt indulhatnak az Innováció, az edukáció, valamint a „Tegyünk együtt” elnevezésű kategóriákban. A pályamunkákat neves zsűri bírálja el, amelynek elnöke Ürge-Vorsatz Diána fizikus, klímakutató – hangsúlyozta a cég vezető munkatársa.
A pályázatokat 2023. március 30. és június 30. között lehet benyújtani, a nyertesek 2023 szeptemberében, ünnepélyes keretek között vehetik át a díjakat.
A Nova Agricultura-díj alapítója bízik abban, hogy az elkészült pályamunkák segítenek ráirányítani a figyelmet a talajdegradációs folyamatok és a biodiverzitás csökkenésének égető problémájára, a földigiliszták szerepének hangsúlyozása pedig elősegíti a környezetvédelemhez kapcsolódó tudatosság növelését, valamint közvetíti a fenntartható gazdálkodás értékeit.
Czinege Erik újságírói kérdésre az is elmondta: ha olyan pályázat érkezik, ami „nem fér bele egyik kategóriába sem, de értékes megállapításokat tartalmaz, akkor azt a cég különdíjban részesíti”. Emellett még azt ugyancsak közölte, hogy minden ében más-más figyelemre méltó témája lesz a pályázatnak.
A pályázat részleteiről és a pályamunkák követelményeiről a www.novaagricultura.hu weboldalon tájékozódhatnak bővebben. A pályamunkák a www.novaagricultura.hu weboldalon keresztül nyújthatók be.
A sajtótájékoztatón ismertették a pályázatokat elbíráló testület, azaz a zsűri összetételét is. A pályaműveket dr. Ürge-Vorsatz Diána fizikus és klímakutató, a bíráló bizottság elnöke, valamint Horváth Balázs, a Nemzeti Biodiverzitás- és Génmegőrzési Központ Szántóföldi Növények Osztályának vezetője, dr. Veres Szilvia, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának egyetemi tanára, Megyeri Szabolcs, kertészmérnök és blogger, valamint dr. Czinege Erik, a Kwizda növénytáplálási innováció nemzetközi vezetője értékeli.
Ürge-Vorsatz Diána a témával kapcsolatban a sajtótájékoztatón többek között arról beszélt: az egészséges talaj tele van élettel, abban nemcsak földigiliszták, de más hasznos élőlények is élnek, ám a talaj állapotát a földigiliszták jelentős mértékben befolyásolják.
A témában közzétett sajtóanyag kiemeli: a felmérések szerint a hazai mező- és erdőgazdasági területek közel 60 százaléka veszélyeztetett valamilyen talajdegradációs folyamat miatt. A probléma azonban nem csak minket érint, világviszonylatban a talajok harmada közepesen vagy erősen leromlott állapotban van az erózió, a szikesedés, a tömörödés, a savasodás vagy kémiai szennyező anyagok miatt. A helyzet súlyosságát mutatja, hogy a biodiverzitás csökkenése az Európai Unió talajvédelmi stratégiájának megállapítása szerint az európai talajokat fenyegető nyolc legjelentősebb talajdegradációs folyamat egyike.
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) vizsgálata is alátámasztotta, hogy globálisan lényegesen gyorsabban pusztulnak a termőtalajok, mint ahogy újraépülnek. Ha a jelenlegi ütemben folytatódik a talajpusztulás, ötven év múlva alig lesznek termőföldek.
Ezért is fontos, hogy a mezőgazdaságban a mostaninál több legyen az újítás, az innováció, mert ez a terület a gazdaság többi részterületéhez képest le van maradva – hangsúlyozta a pályázatotokat értékelő zsűri elnöke, kiemelve: a talaj az egyik legfontosabb természeti erőforrás, ezt pedig széles körben kell ismertté tenni és elfogadtatni az emberekkel.
Veres Szilvia rámutatott: figyelemre méltó az a társadalmi szerepvállalás, amit a Kwizda Agro Hungary Kft. ezen a szakmai területen magára vállalt. Az a többlet információ, ami egy ilyen pályázat nyomán eljut a felnövekvő nemzedékhez, szükséges a sokoldalú környezeti neveléshez.
Megyeri Szabolcs, kertészmérnök blogger mindehhez még azt fűzte hozzá: a talajtan nagyon nehéz téma, ami az is mutat, hogy a témában folytatott felsőfokú tanulmányok során ez az egyik „szóró tantárgy” még ma is, viszont nagyon fontos terület, például a kertbarátok, a mikrogazdálkodók, a „hobbikertészek” számára is kulcsszerepe van a megfelelő termőtalajnak.
Czinege Erik jelezte még azt is, hogy Magyarország meghatározó növényvédő-szer és műtrágya beszállítója, a Kwizda Agro Hungary Kft. – ami egy tradicionális osztrák családi vállalkozás tulajdonában van – által alapított Nova Agricultura-díj célja, hogy felhívja a figyelmet talajélet fontosságára és elismerje azoknak a munkáját, akik ezzel a témával foglalkoznak. Az első, idei pályázat termőtalajaink igen fontos lakóira, a földigilisztákra irányítja rá a figyelmet. A földigiliszták munkája következtében növekszik a talajok szerves anyag tartalma, javul a szerkezete, végső soron nő a talajok termékenysége.