Előttünk az egész november, műtrágyázásra fel! (x)

Agro Napló2023. október 31. 17:36

Egy tavalyi jogszabályi változásnak köszönhetően még nitrátérzékeny területen is lehetőségünk van november 30-ig trágyát kijuttatni. Elsősorban azokról a termékekről van szó, amelyek vízoldható formában tartalmazzák a foszfort, a káliumot és más fontos makroelemet is, mint a kalcium és a magnézium.

Ráadásul, így nemcsak a következő kultúrák tápanyagutánpótlása lesz használatukkal biztosított, de a talajszerkezet megőrzését, sőt helyreállását is segítjük az ősz folyamán kijuttatott kalcium és magnézium hatóanyagokkal. Ott van még a pH kérdése is, és amikor szántóterületünk több mint felét veszélyezteti az elsavanyodás, akkor nem mindegy milyen minőségű és milyen forrásból származó NPK műtrágyát választunk!

Használja ki a Prémium Genezis NPK adta előnyöket!

A kompaktálási technológiának köszönhetően gyorsan oldódik vízben!

A frakcionálódásuk kizárt, homogén táblán belüli hatóanyaeloszlás!

Precíz kijuttathatóság, egyenletes keresztirányú szóráskép!

Garantáltan azonos összetételű szemcsék!

Kiváló vízoldékonyság! 

De milyen kultúrák alá szórjunk már ősszel műtrágyát?

Itt van mindjárt a most betakarított kukorica és amivel nem is olyan rég végeztünk, a napraforgó. Mindkét kultúra nagy zöldtömeget és erős szárat fejleszt, emiatt káliumigényesek. De vízoldható foszforból se legyen hiány, mert már fiatal juvenilis korban könnyen felborulhat a növényeink energiaháztartása.

Persze ne feledkezzünk meg a szójáról vagy burgonyáról sem, akiknek szintén elengedhetetlen a megfelelő foszfor és káliumellátás. Ha már a gyökér- és gumós növényeknél járunk, akkor itt a kálium, kalcium- és magnéziumigényes cukorrépa is.

Lássuk mit és hogyan!

A foszfor gyakorlatilag egyáltalán nem mozog a talajban és egy jelentősebb kálium vándorlás is csak laza homoktalajokon képzelhető el, ha sok eső esik télen. A kulcsszó foszfor esetében a lekötődés és feltáródás folyamata. Amikor kijuttatjuk ősszel, a talaj szerves és szervetlen kolloidjain lekötődik és majd csak tavasszal táródik fel. A kálium hozzá képest mobilisabb tápelem, a talaj az agyagásványokhoz kötve tárolja. Minél kötöttebb a talaj annál több káliumot, kalciumot és magnéziumot tud tárolni. De ez egyben azt is jelenti, hogy lekötődik, a talaj „megeszi” a kiszórt káliumot, kalciumot és magnéziumot. Ilyen esetben a nagyobb hektárdózisok választása lesz célszerű, szem előtt tartva a harmonikus tápanyag-utánpótlás szükségességét.

A foszfor és káliumtrágyázás több évig történő elhagyása nem járható út!

Pótlásuk csak a teljes mértékben vízoldható káliumtartalommal rendelkező Prémium Genezis NPK műtrágyákkal orvosolható!

Genezis PK 10-20 14,2% CaO, 9,9% MgO

Genezis PK 10-28 14,3% CaO, 6,2% MgO

magas kalcium- és magnéziumtartalom!

Keresse a Genezis Partnerhálózat Üzletkötőit bizalommal! ->

www,genezispartner.hu

Címkék:
kukorica, foszfor, kálium, napraforgó, műtrágya, magnézium, genezis, szántóterület, npk-műtrágya, kalcium, talajszerkezet,