Agro Napló • 2023. december 14. 15:06
Ünnepélyes keretek között átadták a Kwizda Nova Agricultura díjakat 2023. november 21-én Budapesten. Az új fenntarthatósági díjat a fenntartható mezőgazdaság megteremtése jegyében hívta életre idén a Kwizda Agro Hungary. Az első nyilvános és hárommillió forint összdíjazású pályázat fókuszában termőtalajaink megóvása, illetve azok hasznos lakói, a földigiliszták nélkülözhetetlen munkája és pótolhatatlan szerepe állt. A pályamunkákat neves zsűri értékelte, amelynek elnöke dr. Ürge-Vorsatz Diána fizikus, klímakutató volt.
Az új fenntarthatósági, Nova Agricultura díjat és a hozzá kapcsolódó nyilvános pályázatot annak érdekében alapította Magyarország meghatározó növényvédőszer- és műtrágya-beszállítója, a Kwizda Agro Hungary, hogy ráirányítsa a figyelmet az aktuális mezőgazdasági és talajökológiai kihívásokra, a talajélet fontosságára, egyúttal elismerje és jutalmazza azokat, akik tevékenységükkel a megoldásukra és a társadalom edukációjára törekszenek.
Az első, 2023-as pályázat fókuszában – meghirdetésekor – termőtalajaink igen fontos lakói, a földigiliszták álltak, amelyek nélkül drasztikusan megváltozna a növénytermesztés, hiszen áldásos munkájuknak köszönhetően növekszik a talajok szervesanyag-tartalma, javul azok szerkezete, végső soron tehát növekszik a termékenységük.
Mivel rengeteg olyan érdekes és releváns témafelvetés érkezett, amely tágabb kontextusba helyezte ezt a talajökológiai problémát, ezért a földigiliszták élőhelyének, a termőtalajoknak a megóvására, a talajvédelemre bővítették ki a témakiírást a szervezők, ennek megfelelően pedig a leadási határidőt is meghosszabbították.
A Kwizda Agro Hungary Innovációs, Edukációs és Tegyünk együtt! kategóriákban várta a termőtalajaink védelmére, fejlesztésére irányuló pályamunkákat – szakmai anyagokat, tanulmányokat, kutatásokat, oktatóanyagokat, vagy edukatív, akár multimédiás tartalmakat.
A pályaműveket öttagú szakmai zsűri bírálta el dr. Ürge-Vorsatz Diána magyar fizikus és klímakutató elnöklete alatt, tagja volt Horváth Balázs, a Nemzeti Biodiverzitás- és Génmegőrzési Központ Szántóföldi Növények Osztályának vezetője, dr. Veres Szilvia, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának egyetemi tanára, Megyeri Szabolcs kertészmérnök és blogger, valamint dr. Czinege Erik, a Kwizda innovációs menedzsere.
„Hatalmas öröm számunkra, hogy nagyon sok színvonalas pályaművet küldtek be mindhárom kategóriában és az ország minden tájáról ekkora érdeklődés övezi a talajvédelmet, az egészséges termőtalaj megóvását, amely napjaink egyik legégetőbb aktuális problémája. A legfiatalabb pályázónk mindössze 16, a legidősebb pedig 67 éves, míg a legnépszerűbb kategóriának – amelyben a legtöbb pályázat versenyzett – a Tegyünk Együtt! bizonyult. A »zsűri nehéz helyzetben volt«, hiszen jó lett volna minden igényes pályamunkát díjazni. Ugyanakkor kiváló volt az összhang közöttünk, amikor a győztesekről döntöttünk. Ezúton szeretnék gratulálni a zsűri nevében is minden pályázónak és díjazottnak” – mondta el dr. Czinege Erik, a Kwizda innovációs menedzsere.
A kategóriadíjak mellett több különdíj is gazdára talált a Nova Agricultura pályázaton. A rendkívüli érdeklődésre és a számos magas színvonalú pályaműre való tekintettel a Kwizda Agro Hungary 150.000 forintról 400.000 forintra emelte az Altair és a Belem különdíjak összegét.
A legjobbnak ítélt pályamunkák készítői összesen hárommillió forint értékű díjazásban részesültek az ünnepélyes díjátadón, amelynek november 21-én délután a budapesti Oh My Green Villa adott otthont.
Szolnoki Lea Anna, Rusz-Ajtony Eszter, Dr. Czinege Erik, Selmeczi Dóra Sára |
A Nova Agricultura díj kategóriái és díjazottjai:
Innováció kategória – Selmeczi Dóra Sára
„A földigiliszták és az élő talaj megőrzésének fenntartható technológiái” című pályaműve – 1.000.000 Ft értékű ösztöndíjban részesült
Edukáció kategória – Szolnoki Lea Anna
„VermiTerra” című pályaműve – 500.000 Ft értékű ösztöndíjban részesült
Tegyünk együtt! kategória – Rusz-Ajtony Eszter
„Kertkalandok – Játék- és szemléletformáló gyerekfoglalkozások” című pályaműve – 300.000 Ft értékű ösztöndíjban részesült
Agrofórum Média különdíj – Érdi Tamás
„Földigiliszták szerepe a szarvasgomba-termesztésben” című pályaműve – Médiamegjelenési lehetőség az Agrofórum print és online magazinban (Innováció kategória)
Altair különdíj – Pásztor Patrik
„A COMPASTOR vermikomposztálási technológia részletes leírása, és a giliszták tenyésztése és szaporítása” című pályaműve – 400.000 Ft értékű ösztöndíjban részesült (Innováció kategória)
Belem különdíj – Bátori Levente
„A földigiliszták szerepe a talajdegradáció csökkenésében” című pályaműve – 400.000 Ft értékű ösztöndíjban részesült (Edukáció kategória)
A Kwizda Nova Agricultura díjról és pályázatról, tavasszal pedig következő témájának a kiírásáról a www.novaagricultura.hu/blog weboldalon tájékozódhatnak bővebben.