A génmegőrzés a jövő kulcskérdése

Agro Napló
A védett őshonos, valamint a veszélyeztetett helyzetbe került állatfajtáink állománylétszáma emelkedett, helyzetük pedig stabilizálódott az elmúlt években – mondta az agrártárca miniszterhelyettese a Kaposvári Egyetem Vadgazdálkodási Tájközpontjának rendezvényén, amelynek középpontjában a magyar hidegvérű ló és a magyar óriásnyúl állt – közölte az FM.

Nagy István hangsúlyozta, az élelmezési és mezőgazdasági célú genetikai erőforrások védelme az egész világon, így hazánkban is kiemelt állami feladat, amelyet konkrét kötelezettségeket tartalmazó nemzetközi egyezmények is rögzítenek. Az agrárbiológiai sokféleség csökkenésével párhuzamosan a világkereskedelmet uraló fajok és fajták száma is folyamatosan csökken-tette hozzá. Az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet (FAO) becslése szerint a mezőgazdaságban használt fajták 75 százaléka eltűnt az elmúlt száz évben.

A miniszterhelyettes beszámolt arról, hogy a Földművelésügyi Minisztérium szakmai irányításával készített génmegőrzési stratégia társadalmi egyeztetése nemrégiben fejeződött be. A stratégia meghatározza a legfontosabb génmentési, génmegőrzési és génhasznosítási feladatokat is. A génmegőrzési stratégia kiterjed az élelmezési és mezőgazdasági célú növényi-és állati genetikai erőforrásokra, kiemelten a védett őshonos és veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajtákra, valamint a magyar ebfajtákra is.

Nagy István aláhúzta, a gazdasági haszonállatok és -növények genetikai sokféleségének biztosítása, az őshonos gének megőrzése, csökkenésének megállítása a versenyképes és fenntartható mezőgazdaság, valamint az élelmezésbiztonság szempontjából is a jövő kulcskérdése.

Génmegőrzési támogatást lehet igényelni

Megjelent az állati génmegőrzés támogatás kifizetésének igényléséről szóló kincstári közlemény.

Összefoglaló a 84/2017. (VI.14.) számú Kincstári Közleményben megjelent genetikai erőforrások megőrzése intézkedés keretében a védett őshonos és a veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták megőrzéséhez nyújtandó támogatás (állati génmegőrzés támogatása) kifizetésének igényléséről.

  • A 84/2017. (VI.14.) számú Kincstári közlemény hatályon kívül helyezi 53/2016. (V.27.) MVH közleményt.
  • Kifizetési kérelem benyújtásának feltétele hogy helyt adó, vagy részben helyt adó határozattal rendelkezzen az ügyfél.
  • A kifizetési kérelemben az adott gazdálkodási év befejező napjáig (április 30-ig) a támogatási rendelet 9-12. § szerint elvégzett tevékenységekre igényelhető támogatás.
  • A kifizetési kérelem kizárólag a www.mvh.allamkincstar.gov.hu honlapon található elektronikus kérelemkitöltő felületen tölthető ki, és kizárólag az ügyfélkapun keresztül, elektronikus úton nyújtható be.
  • Kötelezően elektronikus úton kell benyújtani a kérelmet, nincsenek papír alapon rendszeresített nyomtatványok.
  • A kifizetési kérelem benyújtási időszaka az 5. gazdálkodási évre vonatkozóan: 2017. június 1-30.
  • A kifizetési kérelemhez csatolandó dokumentumokat elektronikusan, szkennelés útján előállított formában (pl. pdf, jpg,) kell megtenni.
  • Kifizetési kérelem módosítására a kérelem benyújtási határidején belül, legkésőbb 2017. június 30-ig van lehetőség. A módosításra nincs rendszeresítve külön elektronikus nyomtatvány, hanem az a már benyújtott kifizetési kérelem nyomtatvány újbóli megnyitásával, az azokban megadott adatok javításával tehető meg.
  • Hiánypótlásra kétszer van lehetőség, az erről szóló felszólításban meghatározott határidőn belül.

További részletek a 84/2017. (VI.14.) számú Kincstári Közleményben.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Több pénzt kapnak az állattartók

Több pénzt kapnak az állattartók

Az Agrárminisztérium (AM) több állattenyésztési támogatási program keretösszegének emeléséről döntött, amellyel a baromfi, illetve a húsmarha-ágazat h...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!