A zöldség-gyümölcs ágazat akár 100 ezer új munkahelyet teremthetne

Agro Napló
A zöldség-gyümölcs ágazati stratégia megvalósítása akár 100 ezer új munkahelyet teremthetne vidéken a következő időszakban - mondta Farkas Sándor (Fidesz), az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága kertészeti albizottságának elnöke szerdán az MTI-nek a testület ülését megelőzően, ahol tájékoztatót hallgattak meg a stratégiáról.

Rámutatott: ez az első olyan ágazati stratégia, amely kormányzati támogatással, a sokrétű társadalmi egyeztetést követően akár még az idén elfogadható, így az ágazat számára a 2014-2020-as időszak tervezhetővé válik.

    A dokumentum megfogalmazza a zöldség-gyümölcs ágazati súlyának növelését, így legfontosabb céljai között szerepel a szántóföldi zöldségtermesztés lehetőségeinek bővítése, a fedett termesztési terület növelése, a zöldségfajták termesztési idejének kiszélesítése, az öntözés feltételeinek javítása és a feldolgozóipar fejlesztése.

    Az albizottság vezetője megjegyezte: az ágazati fejlesztések megvalósításához mintegy 250 milliárd forint forrás bevonására volna szükség a következő években. A fejlesztések megvalósításával akár 100 ezer új munkahely létesülhetne vidéken.

    Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) elnöke elmondta: az ágazati fejlesztésre azért van szükség, mert a zöldség és gyümölcs termelése az elmúlt két évtizedben több mint egy millió tonnával esett vissza. Mintegy 2,5 millió tonna éves átlagos szintre állt be a magyar zöldség- és gyümölcstermelés, ezzel a mennyiséggel pedig nem lehet kielégíteni a piaci igényeket. Ugyanakkor a zöldség-gyümölcs termékek iránt nagy a kereslet mind Európában, mind a világ többi térségében. Jelezte, hogy a világ kereskedelmében a friss áru iránt növekedett meg a kereslet, a feldolgozott konzervtermékek piaci kereslete azonban visszaesett.

    Elmondta: miután ez az ágazat rendkívül munkaerő-igényes, így a vidék eltartó képessége és a piacbővítés szempontjából is szükséges volt az ágazati stratégia megalkotása. A legfontosabb cél, hogy mintegy egy millió tonnával több terméket legyen képes előállítani az ágazat. Megjegyezte: ezen a területen 99 százalékban kis- és közepes vállalkozások működnek.

    Kiemelte: fontos cél az is, hogy minőségi javulás történjen a termelési szerkezetben mind az árut, mind a technológiai színvonalat tekintve.

    A FruitVeb elnöke úgy vélte: a zöldségtermelés területén már 5-6 év alatt is jelentős lépések tehetők, a gyümölcstermesztés esetében a program végrehajtására mintegy 10 év szükséges.

Forrás: MTI

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Eső helyett árhullám jön

Eső helyett árhullám jön

Még a vártnál is kevesebb csapadék hullott az elmúlt napokban. A zöldség-gyümölcs árak emelkedése mellett már a hústermékek is drágulnak a Népszava sz...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!