Az eredményes növénytermesztés egyik alapvető feltétele a termőhelyi viszonyokhoz és a növény igényeihez alkalmazkodó okszerű tápanyagellátás. Megkérdeztük két gyártó-forgalmazó vállalat képviselőjét a szója tápanyagellátási sajátosságairól, az általuk kínált megoldásokról.
A válaszokért kattintson!
![]() |
![]() |
A szója esetében különös figyelmet kell fordítanunk a P, K, Mg, S és mikroelem ellátásra. Ügyelnünk kell a nitrogén megfelelő pótlásáról, hiszen a túlzott bevitel csökkentheti a szimbióta baktériumok gyökérgümőinek képződését, amely a későbbi fejlődés gátja is lehet. Szintén nagy jelentősége van a Molibdén bevitelének, amely hozzájárul a gyökérnövekedéshez és a gümők fejlődéséhez. Az ajánlott lombtrágyázási technológia a növényvédelmi kezelésekkel egy időben elvégezhetőek.
Az 1. fejlődési szakaszban (vegetatív időszak: 10 - 12 cm-es állapotban) a kezelés célja a fejlődésnek indult gyenge növények gyökérnövekedésének, anyagcseréjének, immunrendszerének a hatékony beindítása.
FitoHorm Turbo Makro + FitoHorm Szója
4 liter / ha 2 liter / ha
A 2. fejlődési szakasz (vegetatív időszak: 25 – 30 cm-es állapotban) a kezelés célja a megfelelő, erős hajtásrendszer kifejlesztéséhez elegendő tápanyagtőke biztosítása. Ezen fejlődési ciklus tápelemekkel való megfelelő ellátása elengedhetetlen a nagy termőfelülettel rendelkező növények kifejlődéséhez.
FitoHorm Turbo Nitrogén + FitoHorm Szója
5-8 liter / ha 1 liter / ha
A 3. fejlődési szakasz (virágzás előtt) a kezelés célja az állomány felkészítése a virágzásra. Ehhez a szakaszhoz nagy mennyiségű energia mellett megfelelő arányú és mennyiségű tápanyagra is szükség van. A bór virágzás előtti pótlása hozzásegít az egészséges virágrészek kifejlesztéséhez.
FitoHorm Turbo Kalcium + FitoHorm Szója
3 liter / ha 2 liter / ha
A 4. fejlődési szakasz (virágzás). A Bór, mint mikroelem, elengedhetetlen a kötődés folyamatához. A Polybór Plusz termékünk fontos mikroelemeket tartalmaz, amelyek a Bór jó hasznosulásához elengedhetetlenek.
3 liter / ha
Az 5. fejlődési szakasz (hüvely és szemnövekedés időszaka.) A hüvely növekedés időszakában kijuttatott nitrogén, kén és mikroelemek segítenek a jó beltartalom kialakításában, és a jó takarmányértékű alapanyag előállításában. A kén egyaránt javítja a szemek fehérje-összetételét és az esetenként kinyert olaj biológiai minőségét, értékét. A kezelés különös hatással van a ProFet értékre.
FitoHorm Turbo Kálium + FitoHorm Turbo Nitrogén
3 liter / ha 5 liter / ha
Azonosított tápanyaghiány kezelésére és azok megszüntetésére Mono-elemes oldatainkat javasoljuk (B, N, Mg, P, S, K, Ca, Mn, Fe, Cu, Zn) a termelőknek.
További információ:
http://fitohorm.hu/termekek/fitohorm-szoja-lombtragya/
A szója tápanyag-utánpótlásáról szóló legtöbb szakirodalom azt javasolja, hogy a szója termesztéséhez válasszunk jó vízgazdálkodású, termékeny, könnyen felmelegedő talajú területet és a kezdeti fejlődéshez adjunk 40-70 kg/ha nitrogént. Aztán már minden megy, mint a karikacsapás! Ennyire egyszerű lenne?
A jövedelmező szójatermesztés - az időjárást természetesen leszámítva - elsősorban a helyesen megválasztott és alkalmazott inputokon (vetőmag, oltóanyag, növényvédő szer, műtrágya), valamint a gépi munka minőségén múlik. A költségszerkezetében 40%-ot tesz ki az inputanyagoké (kb. 15%-kal alacsonyabb, mint a kukorica esetében) és ebből 15-20%-ot a műtrágyára fordított összeg.
Ahhoz, hogy a műtrágyára fordított összeget hatékonyan költsük el, vagyis tisztában legyünk azzal, hogy milyen és mennyi műtrágyát kell használni, mikor és hogyan kell kijuttatni, ismerni kell a szója tápanyag-felvételi dinamikáját, a talaj termékenységét és a tápelemek kölcsönhatásait. Ez utóbbi két tényezőnél nem nélkülözhetjük a talajvizsgálati eredményeket és a szakszerű szaktanácsot. A Yara nagy hangsúlyt helyez arra, hogy kutatási eredmények alapján olyan tápanyag-utánpótlási technológiát ajánljon, amely hozzájárul az optimális tápanyag-ellátás biztosításához.
Vetés előtti alaptrágyázáshoz a talajvizsgálati eredményektől függően megválasztott YaraMila család összetett, mikroelemtartalmú műtrágyái ajánlottak. A YaraMila 7-20-28, 8-24-24 NPK összetételű műtrágyákból 250-300 kg/ha mennyiséget ajánlott a vetés előtt kijuttatni. A nitrogén-utánpótlása a YaraBela termékcsalád Extran (27% N) és kénes kiegészítéssel bíró Sulfan (24% N, 15/18%* S - *=gyártás helyétől függően) nevű műtrágyájával történhet. A kezdeti fejlődéshez szükséges nitrogén mennyiség 150-200 kg/ha műtrágya kijuttatásával biztosítható.
A fenti tapasztalatokat összegezve fejlesztette ki a Yara a YaraVita Brassitrel Pro lombtrágyáját. A termék összetétele (124,6 g/l CaO, 116 g/l MgO, 60 g/l B, 70 g/l Mn, 4 g/l Mo, 69 g/l N) a szükséges mikroelemeket optimálisan biztosítja. A Yara technológiája szerint kijuttatását 3 l/ha dózisban javasoljuk, melyet 1-2 l/ha mennyiségű YaraVita Bortrac (150 g/l B) bórtartalmú készítménnyel érdemes kiegészíteni. A kénpótlásról a magképzés kezdetén érdemes gondoskodni, erre a YaraVita Thiotrac (750 g/l SO3, 200 g/l N) lombtrágyánkat javasoljuk.
Azokon a területeken, ahol az alaptrágyázás kiegészítésre szorul, a növény kondícióját kell javítani, vagy ahol mikroelem pótlásra van szükség a YaraVitaTM Universal Bio (100 g/l N, 40 g/l P2O5, 70 g/l K2O, 0,2 g/l B, 1 g/l Cu, 1,3 g/l Mn, 0,03 g/l Mo, 0,7 g/l Zn) komplex lombtrágyánkat ajánljuk 5 l/ha dózisban a sorzáródás időszakában.
A hüvelyképzéskori kálium pótlásra a YaraVita Safe K (45 g/l N, 500 g/l K) termékünk is használható 3-5 l/ha dózisban.
Figyelmükbe ajánlom a www.tankmix.com honlapunkat, valamint a TankmixIT mobilalkalmazásunkat, mely a lombtrágyák és a növényvédő szerek keverhetőségéhez ad iránymutatást.
A különböző tápelemek hiányának felismeréséhez nyújt segítséget - most már a szója esetében is - a CheckIT ingyenesen letölthető mobilalkalmazásunk.
A termékekről, felhasználásukról bővebb információért látogasson el honlapunkra www.yara.hu, vagy keresse bizalommal a területileg illetékes Yara szaktanácsadókat.