Magyarország jól teljesít a zöldítési követelményeknél

Agro Napló
Nem növelhetők a gazdák számára előírt környezet- és klímavédelmi vállalások úgy, hogy közben az Európai Bizottság javaslata szerint jelentősen csökkennének a támogatások – hangoztatta a magyar delegáció a Mezőgazdasági és Halászati Tanács legutóbbi ülésén.

A Mezőgazdasági és Halászati Tanács 2019. április 15-i luxemburgi ülésén az uniós agrárminiszterek a 2020 utáni Közös Agrárpolitika (KAP) új környezet- és klímavédelmi rendszeréről folytattak vitát. A magyar delegációt vezető Feldman Zsolt mezőgazdaságért felelős államtitkár kiemelte, hogy nem növelhetők a gazdák számára előírt környezet- és klímavédelmi vállalások úgy, hogy közben az Európai Bizottság javaslata szerint jelentősen csökkennének a támogatások - derült ki tárca közleményéből.

Az államtitkár hangsúlyozta: vitán felül áll, hogy a mezőgazdasági ágazatnak is hozzá kell járulnia a környezetvédelmi szempontok érvényesüléséhez, és a klímaváltozás elleni küzdelemhez, azonban megfelelő egyensúlyt kell találni az új KAP környezetvédelmi ambíciószintje és a rendelkezésre álló uniós források nagysága között. Szintén kiemelt jelentőségű, hogy az új rendszer ne eredményezzen a jelenleginél bonyolultabban végrehajtható szabályokat, sem a gazdálkodók, sem pedig a tagállami hatóságok számára.

Az Európai Bizottság javaslata jelentősen változtatna a KAP jelenlegi zöldítési szabályain. Magyarország azon kevés tagállam egyike, amelyik alacsony hibaaránnyal hajtotta végre a 2015-ben bevezetett zöldítési szabályokat, ezért nem tartjuk indokoltnak a jelenlegi rendszer gyökeres átalakítását – emlékeztetett Feldman Zsolt. A magyar gazdálkodók sikeresen teljesítik az olyan „zöld” követelményeket, mint a terménydiverzifikáció, az állandó gyepterületek, vagy az ökológiai célterületek fenntartása. A magyar gazdák által elért környezeti eredményeket az Európai Bizottság is elismeri. Ezeket a gyakorlatokat Phil Hogan agrárbiztos bizottsági ülésen tett kijelentése szerint Magyarország - várhatóan akár változtatás nélkül - továbbviheti a 2020 utáni időszakban.

Az új Közös Agrárpolitika szabályaira vonatkozó tárgyalások a következő hónapokban is intenzíven folytatódnak - tette hozzá a tárca közleménye.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!