Újabb kerítés épül az ASP miatt Európában

Agro Napló
A Belgiumban azonosított afrikai sertéspestises esetek ugyan csak vaddisznóknál jelentkeztek, mivel azonban a vírus csaknem ezer kilométert ugrott a legutóbbi ismert előfordulási helyétől Európában, több ország rendkívüli intézkedések bevezetését tervezi.

Belgium élelmiszerbiztonsági hivatala (FASFC) szeptember 13-án megerősítette, hogy afrikai sertéspestisben (ASP) hullott el az a két vaddisznó, amelynek tetemét Étalle település közelében találták meg - olvasható a a Magyar Állattenyésztők Szövetsége weboldalán. A kisváros 10 kilométerre fekszik Franciaországtól és 60 kilométerre Németországtól. A vírus óriásit ugrott, hiszen a legközelebbi fertőzött terület Csehországban van, amely mintegy 1000 kilométerre található a belga esettől.

A belga hivatal szerint házisertések nem fertőződtek, egyben felhívták a sertéstartók figyelmét a járványvédelmi előírások betartására. A hatóság a korlátozás alá vont területen megtiltotta a vadászatot, továbbá a fertőzött területen korlátozta a szabad mozgást, a vadászok részére pedig az ASP-vel kapcsolatban kötelező képzést rendelt el. A fertőzött terület átfésülésére, a talált tetemek begyűjtésére és laborvizsgálatára, valamint a korlátozás alatt álló területen található sertéstelepek járványvédelmének ellenőrzésére külön erre a célra felkészített személyzetet rendeltek ki.

A belga hatóság szorosan együttműködik az EU állategészségügyi szolgálatával (DG SANTE), akiktől szakértők kirendelését kérték. A Bizottság kiemelt ügyként kezeli az ASP elleni küzdelmet, hiszen a betegség az Európai Unió gazdaságára, de különösen a sertéságazatára komoly veszélyt jelent.

A Copa-Cogeca arról tájékoztatott, hogy az eset nem Belgium sertéstartó vidékén volt, azonban a francia és német határ közelsége miatt a régió sertéstartóitól fokozott éberséget kért és az ASP elleni védekezési intézkedések maradéktalan betartását is. Egyúttal felhívta a figyelmet, hogy az eset hatására a 3. országok részéről kereskedelmi korlátozás bevezetése várható.

Belgiumban 1985 óta először regisztráltak sertéspestist, akkor 12 üzemben állapították meg a fertőzést és 60 telepen számolták fel az állományt. Belgium 2017-ben az EU 7. legjelentősebb sertés exportőr országa volt, amely 1,4 milliárd dollár értékű kivitellel.

– Nagyon komolyan kell vennünk az ügyet, és biztosítani, hogy a betegség ne terjedjen tovább. Bármi áron meg kell védenünk az élelmiszereink biztonságát – mondta a belga mezőgazdasági miniszter, Kris Peeters.

Annak érdekében, hogy a betegség ne terjedjen át a határon, Franciaország azonnali intézkedések bevezetését jelentette be. A fertőzött vaddisznók beszökésétől a Belgiumtól jóval távolabbra eső Dániában is tartanak, ezért kerítést építenek a német-dán határra.

Ez a belga eset az ASP járványügyi besorolását már pandémiává változtatja, amelyet a legnagyobb kiterjedésű fertőző betegségekre használnak a szakemberek. A vírus az elmúlt hónapokban hatalmas területeket átugorva, nagy ütemben terjedt. Ennek hatására ma már Kínától, Afrikán és Oroszországon át Európa keleti és középső részében egyaránt előfordul. Idén 9 EU-tagállamában mintegy 4000 (köztük hazánkban 33) esetben mutatták ki az afrikai sertéspestis vírusát.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!