2013.02.19.
E nem új hatóanyag áttekintését kezdjük talán egy visszatekintéssel. A hatóanyagot 1974-ben mutatta be P.L. Sprankle a brightoni konferencián. Nem sokkal késõbb Cyanamid jelent meg az akkor új molekulát tartalmazó készítménnyel, melyet Magyarországon STOMP néven ismerhettünk meg. 1997-ben a TAZASTOMP következett, melyet a kukorica gyomirtási igényeire fejlesztettek ki. A 2000-2001-ben történt koncentrálódási folyamatnak köszönhetõen a hatóanyag a BASF tulajdonába került.
Néhány adalék a molekuláról:
A pendimetalin a dinitroanilinek csoportjába tartozik (mint pl. trifluralin, oryzalin). Elsõdleges hatása a sejt osztódás és megnyúlás gátlása a magrólkelõ egy- és kétszikûek esetében. Ez a hatás elsõsorban a gyökerekre korlátozódik bár a hatóanyag a levélen keresztül is bejut a növénybe. A vízben gyengén oldódó molekulák közé tartozik.
Kukoricában történõ felhasználásra a pendimetalin + atrazin kombináció a legkézenfekvõbb. Ez a kombináció TAZASTOMP SC néven áll a gazdálkodók rendelkezésére a magrólkelõ egy- és kétszikûek elleni harchoz.
Nézük meg azokat a tényezõket, melyeket figyelembe veszünk a kukorica gyomirtásához használt készítmény kiválasztásakor, és vessük össze azokat a TAZASTOMP által nyújtott lehetõségekkel.
Választási szempont
|
Mit nyújt a TAZASTOMP ?
|
Széles gyomirtási spektrum, ha lehet a nehezen
irtható gyomokat is vigye.
|
A legtöbb
magrólkelõ egyszikû és kétszikû gyom ellen használható.
Selyemmályva ellen kimagasló hatékonyságú.
|
Rugalmas kijuttatási lehetõség.
|
A kukorica vetése után,
kelése elõtt vagy akár a kelése után is használható. A kijuttatást az
idõjárástól és a gépkapacitástól függõen lehet ütemezni.
|
Jó szelektivitás.
|
A TAZASTOMP
helyzeti szelektivitással rendelkezik. A megfelelõ mélységre vetett
mag (5-8 cm) nem találkozik a készítménnyel. Ebbõl kifolyólag csemege-
és hibridkukoricában is használható a fajtatulajdonos ajánlásának
megfelelõen.
|
Hosszú hatástartam.
|
Hatástartama 5-8 hét.
Korai poszt (a kukorica 4 leveles koráig) technológiában történõ
használata a kukorica fenológiájához képest ezt az idõt
meghosszabítja.
|
Biztos hatás.
|
A TAZASTOMP
megfelelõ hatásához 15-20 mm csapadék szükséges, a kijuttatás utáni 14
napon belül. A korai poszt tecnológiával száraz idõben a kockázat csökkenthetõ.
|
Kedvezõ hektárköltség.
|
A TAZASTOMP emelt
dózisban is a korábbinál jóval kedvezõbb hektárköltséget eredményez.
Amennyiben poszt
felülkezelés vagy kiegészítés szükséges, a hektárköltség még mindig
versenyképes.
|
Mire kell odafigyelni a TAZASTOMP használatakor?
Mivel csodaszerek nincsenek, a legújabb és legkülönlegesebb anyagok esetében is vannak dolgok, melyek ismerete szükséges a felhasználáshoz. A TAZASTOMP esetében ezek a következõk:
1) Évelõek ellen a készítmény nem ad megfelelõ védelmet. Évelõ egyszikûek ellen nikoszulfuron vagy rimszulfuron felülkezelés szükséges. Évelõ kétszikûek jelenlétekor 2,4-D vagy dikamba hatóanyagú készítménnyel javasoljuk a felülkezelést a kukorica fenológiájának szigorú figyelembevételével.
2) Fontos a megfelelõ magágyelõkészítés és vetésmélység. Rögös talajon a hatékonyság romlik. Az 5 cm-nél sekélyebbre vetett kukorica károsodhat, ami nem a készítmény hibája, hanem a vetéstechnikáé.
3) Bemosó csapadékra szükség van. A csapadékhiány okozta hatástalanság kockázatát a korai poszt alkalmazással csökkenthetjük.
4) Esõ után ne permetezzünk.
5) Kijuttatásával a gyomok szempontjából megkésni nem szabad. A kezeléskor az egyszikûek 3, a kétszikûek 2-4 leveles fejlettségnél nagyobbak nem lehetnek.
6) Kötött talajon magasabb dózis illetve korai poszt kijuttatása szükséges.
A kukorica vetése utáni, kelése elõtti gyomirtási technológia fontos láncszeme a gyomitási technológiáknak. Ennek az elemnek az elhagyása, különösen nagy kukorica terület mellett, nagy kockázatot rejt magában (megkésett kezelés, gépkapacitás hiánya stb.). A TAZASTOMP megfelel azon követelményeknek, melyeket a felhasználók támasztanak a kukorica preemergens gyomirtó szereivel szemben, ezért alkalmas e láncszem szerep betöltésére!
Salamon György
NM-AGRO Magyarország Kft.