2013.02.19.
Kevés olyan rovarkártevõ található fel a növényházakban, amely annyi kellemetlenséget okoz, mint a molytetû vagy más néven liszteske. Ezek a parányi molylepkére emlékeztetõ állatok egyes, számukra kedvezõ évjáratban és helyzetben valóságos „rémei” a kertészeknek.
A molytetvek biológiája és kártétele
A növényházakban két molytetû faj károsít. Az üvegházi liszteske a trópusokról és szubtrópusi területekrõl terjedt el az egész világon. Melegigényes faj, de egyre inkább alkalmazkodik az alacsony hõmérséklethez. A gyapotmolytetû az utóbbi években került be az országba, és rendkívüli növényvédõ szer ellenállósága teszi még félelmetesebbé. A két fajt csak a nagyon gyakorlott szem tudja megkülönböztetni egymástól.
Az egész liszteske népesség a levelek fonákján él és károsít, a kifejlett repülõ alakok, a nehezen észlelhetõ tojások, a helyhez kötötten élõ, pajzstetû-szerû lárvák, valamint bábok egyaránt. Egy-egy nõstény több száz tojást rak, s növényházi körülmények között évente 10-20 nemzedékük is kifejlõdhet.
A kártétel megnyilvánulásai a következõk
¨ Szívogatásuk miatt a növények legyengülnek, a termés mennyisége csökken. Ha a fiatal növényeket nagy tömegben lepik el, akkor azok fejlõdése szinte leáll.
¨ A rovarok által ürített ragacsos mézharmaton megtelepszik a korompenész és szennyezi a növényt.
¨ A kifejlett rovarok vírusvektorok, az uborka és a paradicsom virusos betegségét terjesztik.
A védekezés nehézségei
A rovarölõ szerek hatása – sajnos – minimálisra csökkent azokon a területeken, ahol hosszú idõk óta permeteznek ellenük. Az ország hagyományos hajtató területein (pl.: Szeged és Szentes környékén) ez már általános jelenség. A kártevõk rezisztenciája szinte minden korábban csodaszernek tûnõ hatóanyaggal szemben kialakult.
Nehezíti a helyzetet, hogy a szerek döntõ többsége kizárólag a repülõ alakokat képes pusztítani, s ezek az össznépességnek legfeljebb 5 %-át jelentik. A tojások, lárvák és bábok ellen hatástalanok.
Nyaranta tömegesen jelennek meg a liszteskék a mezõgazdasági területeken, a kertekben, a növényházak környezetében. Õsszel, amikor az idõ hûvösebbre fordul, nagy számban települnek be a termesztõ berendezésekbe.
Új védekezési lehetõségek
A közelmúltban két új, az ez idáig használt készítményektõl teljesen eltérõ hatóanyag tartalmú rovarölõ szer engedélyezésére került sor.
Készítmény | Hatóanyag | Dózis | Élelmezés egészségügyi |
Admiral 10 EC | priproxiten | 0,05 % | 3 |
Mospilan 20 SP | acetamiprid | 0,25 kg/ha | 3 |
Az Admiral 10 EC felhasználására paradicsomban, uborkában és paprikában van lehetõség. Mint rovarnövekedést szabályozó készítmény (juvenoid) a lárvákra fejti ki hatását,s ezek elszínezõdve pusztulnak. A tojások és a kifejlett rovaralakok ellen közvetlen védõhatása nincs. Hatástartama igen kedvezõ, 4-6 héten keresztül megfelelõ védelmet biztosít.
A permetlé mennyiségét a növényállomány fejlettségétõl függõen célszerû változtatni, de a koncentrációt (0,05 %) tartani kell a megfelelõ biológiai hatás eléréséhez. Hajtatott uborkában a permetléhez tapadásfokozó készítményt kell adagolni.
Fürkészdarazsat alkalmazó biológiai védekezéshez úgy illeszthetõ a legjobban, hogy a hasznos paraziták kihelyezése elõtt egy-két permetezéssel radikálisan megtisztítjuk a növényeket a kártevõktõl.
A Mospilan 20 SP felhasználása szintén paradicsomban, uborkában és paprikában lehetséges.
Ez a készítmény kiváló felszívódó tulajdonsággal rendelkezik és elsõsorban a repülõ liszteskék ellen hatásos. Mivel a növényben jól transzlokálódik hatása igen gyors. Hatástartama 10-14 nap!
Különösen erõs molytetû fertõzés esetén az Admirál 10 EC és a Mospilan 20 SP kombinált alkalmazása kiemelten javasolható, a hatásspektrum pedig meggyõzõen széles !
Gazdaságossági megítélés alapján paradicsomkultúrában burgonyabogár, levéltetû és liszteskék együttes fertõzése esetén fentiek prioritása mellett egy másik változat , a Mospilan 3 EC készítmény is javasolható , hasonló kombinációs megoldásban is.
Az említett rovarölõ szerek a fajlagos költségeket tekintve rendkívül elõnyös lehetõségeket kínálnak!
Mándoki András
növényvédõ szakmérnök