MENÜ

A baromfi bélcoccidiosisa

Oldalszám:
2013.02.19.
Coccidiosis néven azokat a kórképeket jelöljük meg, amelyeknek az állatvilágban igen elterjedt, fõleg a hámszövetekben élõsködõ apró egysejtûek, a coccidiumok az okozói. A coccidiosis a házi és vadonélõ szárnyasokban is gyakori és aszerint, hogy ezek az élõsködõk a bélcsatornát vagy a veséket támadják meg, bél- illetve vesecoccidiosisról beszélünk.
A csirkék bélcoccidiosisa a baktériumos betegségek után a második legnagyobb problémát jelentõ betegség az egész világon azokban az országokban, ahol intenzíven, nagy tömegben nevelnek csirkét.



A csirkében elõforduló hét faj közül a legfontosabb az Eimeria tenella (vakbélcoccidium), E.necatrix (vékonybél-coccidium) és E. brunetti vérömléses bélgyulladás kíséretében gyakran vezet tömeges megbetegedéshez és elhulláshoz. Az E.maxima magas morbiditást és mortalitást okoz. Gyakran szubklinikai coccidiosis elõidézésével jelentõs súlyveszteséget idéz elõ. Az E. acervulina és E. praecox kevésbé patogén, mint az elõzõek, de a súlygyarapodás mértékét és takarmányértékesítést lerontja, a coccidiosisból adódó kár 70 %-át okozhatja. Az E.mitis diagnosztizálása nem könnyû, súlyos fertõzöttség esetén az E. acervulinához hasonló tüneteket idéz elõ.



- A betegség leírása



Az eimeria fajok életciklusában két vagy több aszexuális sokszorozódási fázist egy szexuális fázis követ, melynek végeredménye lesz az oocysta, amely a külvilágra a bélsárral kerül ki. A szabadban egy-két napos érési folyamat után fertõzõképessé válik, és az ivóvíz, eleség vagy az emésztéshez nélkülözhetetlen kavicsszemek felvétele során jut ismét a madár szervezetébe. Az emésztõcsatornában az oocystákból kiszabaduló sporozoiták a fajnak megfelelõ bélszakasz nyálkahártyájának hámsejtjeibe hatolva megsokszorozódnak. A hámsejtet „szétrobbantva” kiszabaduló fejlõdési alakok újabb hámsejtekbe hatolnak és abban szaporodva a bélcsatorna hámjának jelentõs részét csupaszítják le. A parazitának ebben a fejlõdési szakaszában a híg, sokszor véres hasmenés, bágyadtság és étvágytalanság a jellemzõ tünet, ami gyógyszeres beavatkozás nélkül elhulláshoz vezet.



- Elõfordulása a hazai állományokban



A baromfi coccidiosis a kistenyészetekben sem ismeretlen parazitás bántalom. Fiatal (2-5 hetes) csirkék között elsõsorban az E. tenella okozta vakbél-coccidiosis fordult elõ, idõsebb (néhány hetes) állatokban pedig az elnyújtott járványokat jelentõ vékonybél-coccidiosis elõfordulásával számolhattunk.



A baromfi coccidiosis különös gazdasági jelentõségûvé a nagyüzemi baromfitartásban vált. Egyike volt azoknak a parazitás betegségeknek, amelyek a kezdetben még ki nem alakult védekezés hiányában a nagyüzemi csirketenyésztés rentabilitását világszerte veszélyeztették.



A gyógyszeres védekezés lehetõségének felismerése után csak akkor kell a klinikai coccidiosis megjelenésével és jelentõsebb kártételével számolnunk, ha technológiai hiba miatt nem vagy nem homogénen kerül coccidium elleni szer az etetett takarmányba.



- A kezelés klasszikus módszerei



A coccidiosis járvány ellen kezdetben kevés védekezési eljárást ismertünk. A fertõzõ anyag megsemmisítésére ill. a fertõzõdés megelõzésére törekedtünk, és e törekvésünknek különféle változatokban a ketreces nevelési mód felelt meg legjobban. A ketreceket úgy képezték ki, hogy a csirkék ürüléke a padlót képezõ hálón keresztül kihullhat és megsemmisíthetõ, miáltal megakadályozható, hogy a bélsárral kiürülõ oocystákkal a csirkék újra fertõzõdjenek és a fertõzõdés bennük kumulálódjon. Ennek a tartási módnak azonban sok hátrányos tulajdonsága is volt.



Megváltozott a helyzet akkor, amikor a szulfonamidok coccidistatikus hatását felismerték, és a baromfitenyésztõ államokban világszerte eredményesen alkalmazták a baromfi coccidiosis kártételének csökkentésére. A coccidiosis terápiájában a szulfonamidok szinte ideális gyógyszercsoportot jelentettek.



Az utóbbi évtizedekben a kutatások során sokféle kémiai csoportba sorolható coccidium elleni szert alkottak és ezzel folyamatosan versenyt futottak az elõbb-utóbb kialakuló rezisztenciával. Az eredményes védekezés érdekében különféle szerkombinációkat is kidolgoztak.



A baromfi coccidiosis elleni védekezés jelenleg nagyrészt az ionofór antibiotikumokra épül. Ilyen az eddigieknél aktívabb maduramicin. Ez – a monenzinnel, narazinnal stb. szemben helyenként észlelt „tolerancia” ellenére – igen hatékonynak látszik, de a jövõ dönti el, hogy nem átmeneti, „a legújabb a legjobb” jelenségrõl van-e szó. Új alternatív lehetõség a toltrazuril alkalmazása. E szintetikus szernek a csirkék 2, 3 és 4 hetes korában 2-2 napig történõ itatása kitûnõ coccidiumellenes hatást és általában immunitás kialakulását ígéri. Az ionofórokkal szemben feltételezhetõen toleráns E. tenella és E. acervulina törzsekkel fertõzött csirkéknél a diklazuril 1 mg-os koncentrációban hatásosnak bizonyult. A toltrazuril itatásos formában (25 mg/l) is hatékony. A nikarbazin és a narazin között szinergizmus létezik, aminek következtében az ionofor antibiotikum takarmány koncentrációját 70-rõl 40 mg/kg-ra lehet csökkenteni. A baromfi-coccidiosis ellen használatban lévõ ionofóroknak a hazánkban elõállított antioxidánssal történõ potenciálhatósága miatt az ionofórok adagja 50-90 %-osan csökkenthetõ.



- A vakcinás védekezés lehetõségei



A szintetikusan elõállított gyógyszerekkel szemben elõbb-utóbb kialakuló rezisztencia miatt a kutatók a vakcinák elõállításának lehetõségeit kezdték vizsgálni. A coccidiosis elleni vakcinázás elve azon alapul, hogy lehetõleg gyengített kórokozó képességû és a házityúkban elõforduló valamennyi eimeria fajt ivóvízben vagy takarmányra permetezve bejuttassanak a fiatal madarakba. Ezek az állat szervezetében a normális életciklusuk egy részét lebonyolítják és ezzel a baromfiban immunitás alakul ki a környezetben esetleg jelen lévõ fertõzõ „vad” törzsek ellen is. Ehhez folyamatos enyhe fertõzöttségre van szükség, tehát a takarmányba nem szabad coccidium elleni szert keverni.



A csirkék coccidiosisa ellen 1992-ig csak a virulens kórokozókat tartalmazó vakcinákat használták. A hátrányuk az volt, hogy a coccidiosis fellépését maguk is elõidézhették.



1989-ben már az attenuált eimeria törzsekkel kedvezõ eredményekrõl számoltak be. Elõrelépést jelentett 1992-ben olyan vakcinák megjelenése, amelyek csökkent virulenciájú, attenuált, de jó immunizáló képességû törzsek sporulált oocystáit tartalmazták. Az egyik készítmény hét eimeria-faj korán érõ törzseinek oocystáit foglalta magában. Ezeket a törzseket („precocious lines”) egy vagy több schizonta generáció kiesése jellemezte. Magas ára miatt eleinte csak a tenyésztésre szánt állományoknál javasolták.



A másik vakcina a korán érõ törzseken kívül még embrionált tyúktojásokban passzált, attenuált eimeria-törzseket is tartalmazott. Ezeket a vakcinákat ivóvízben napos csibéknek 7-10 napon át adagolták. A több mint 20 millió csibére kiterjedt vizsgálatok szerint a vakcinákat jól tolerálják és bennük jó alap immunitás fejlõdik ki. Csehországban az eimeria fajok elterjedésének felmérése alapján ketrecben tartott állományok részére E. tenella és E. acervulina oocystákat tartalmazó, almon tartott állományok részére pedig E. tenella, E. acervulina és E. maxima oocystákat tartalmazó vakcinát hoztak forgalomba. A mintegy 4 millió tojó és szülõpár és 4 millió brojler vakcinázásának tapasztalata szerint az immunizálás a coccidium ellenes kémiai szerek lehetséges alternatívája. Elfogadható ára miatt már brojler állományokban is javasolják a használatát. A brojler állományok coccidiosis elleni vakcinával történõ védését az is indokolja, hogy ezzel kiküszöbölhetõ az emberi fogyasztásra szánt állatok húsának kémiai szerekkel történõ szennyezése, ami a biztonságos élelmiszer elõállításához elengedhetetlen feltétel.



Tomler angol kutató szerint kívánatos cél a génsebészeti eljárással coccidiosis ellen készítendõ vakcina, mert a forgalomba került élõ vakcinák drágák és rövid a tárolhatóságuk. Az erre irányuló kutatások már folynak.



(Dr.Merényi László)



Kokcidiózis elleni készítmények baromfifélék részére (Premixek)
HatóanyagKészítmény neveGyártóHázityúkPulykaÉEVI

hús
ÉEVI

tojás
      gramm/tonna takarmány   
diclazuril 5 mg/gClinacox gyógypremixJanssen2002005 
halofuginon 6 mg/gStenorol gyógypremixIntervet5005005 
lazalocid-Na 176 mg/gAvatec 15% gyógypremixAlpharma5506605 
maduramicin 10 mg/gBanacox 10 gyógypremixISV Bio-Agro5005005 
maduramicin 10 mg/gCygro 1% gyógypremixAlpharma5005005 
monenzin-Na 100 mg/gElancoban 100 premixElanco1000-1250900-10003 
monenzin-Na 100 mg/gMondolar 10% granulátumKrka1000-1250900-10003 
monenzin-Na 200 mg/gElancoban 200 premixElanco500-625450-5003 
monenzin-Na 200 mg/gEcox 200 premixECO500-600450-5003 
monenzin-Na 200 mg/gMondolar 20% granulátumKrka500-625450-5003 
narazin 80 mg/gMaxiban 160 gyógypremixElanco500-625  7 
narazin 100 mg/gMonteban 100 premixElanco700  5 
robenidin-HCI 66 mg/gCycostat 6,6 premixAlpharma5005005 
szalinomicin-Na 4,8 mg/gBad Salinomycin gyógypremixISV Bio-Agro10410-14580  5 
szalinomicin-Na 120 mg/gBio-Cox 120 G premixAlpharma250-583  5 
szalinomicin-Na 120 mg/gSacox 120 mikrogranulátumIntervet500  5 
szalinomicin-Na 120 mg/gKokcisan 12% granulátumKrka500  5 
szalinomicin-Na 120 mg/gSal-Ecox 120 premixECO500  5 
Megjegyzés: ÉEVI= Élelmezés-egészségügyi várakozási idõ – = nincs adat = nem használható


Kokcidiózis elleni készítmények baromfifélék részére (Kokcidiózis terápia)
HatóanyagKészítmény neveGyártóHázityúkPulykaÉEVI

hús
ÉEVI

tojás
      adag/100 liter ivóvíz   
szulfadiazin 200 mg,

trimetoprin 40 mg/ml
Gelliprim orale



Gellini



40 ml



40 ml



5



 
szulfadimetoxin-Na 200 mg,

trimetoprim 40 mg/ml
Sulfa-trim oral solutio



Ascor Chimici



16,5-50 ml



  6



 
szulfadimetoxin-Na 200 mg,

trimetoprim 40 mg/ml
Sultrisol



Ascor Chimici



16,5-50 ml



  6



 
szulfadimetoxin-Na 200 mg,

trimetoprim 40 mg/ml
Trsulmix liquid



Coophavet



100-200 ml



  6



 
szulfadimetoxin-Na 200 mg,

trimetoprim 40 mg/ml
Trisulmix pulvis



Coophavet



50-200



  12



 
szulfadimetoxin-Na 200 mg,

trimetoprim 40 mg/ml
TS solutio



Chemifarma



40-80 ml



40-80 ml



5



 
szulfadimetoxazol 80 mg,

trimetoprim 20 mg/ml
T.S.-Sol



Dopharma



100-200 ml



100-200 ml



2



 
szulfadimidin 500 mg,

trimetoprim 100 mg/g
Rota-TS koncentrátum



Chassot



2,5-3,4 g/100 ttkg



7



10
szulfadimidin 800 mg,

diaveridin 80 mg/g
Vetacox-S pulvis



Ceva-Phylaxia



25 g



  10



12
szulfaklórpirazin-Na 300 mg/gSulfaclosin 30% Na pulvisErnst Kolb100 g100 g5
szulfaklórpirazin-Na 300 mg/gESB3 pulvisNovartis100-200 g  45
szulfaklórpirazin-Na 50 mg/g

trimetoprim 10 mg,

tilozin 50 mg/g


Gallisan pulvis



Phylaxia

Pharma



300-500 g





  15





 
szulfaquinoxalin-Na 100 mg,

trimetoprim 20 mg/ml
Neophykokcin sol. konc.



Phylaxia

Pharma
250 ml



  12



 
szulfaquinoxalin-Na 75 mg,

primetamin 22,5 mg/ml
Pluricoccin oral solutio



INVESA



66-100 ml



66-100 ml



10



 
szulfaquinoxalin-Na 90 mg,

szulfadimidin Na 150 mg,

szulfamerazin 150 mg/g
Tetracoccid pulvis





Phylaxia

Pharma



100 g





  15





 
toltrazuril 25 mg/mlBaycox 2,5% solutioBayer100-300 ml100-300 ml14 
Megjegyzés: ÉEVI= Élelmezés-egészségügyi várakozási idõ – = nincs adat = nem használható


Kokcidiózis elleni vakcinák
Vakcina neveGyártóE. acervulinaE. brunettiE. maximaE. mitisE. necatrixE. praecoxE. tenella
Immucox-gél (brojler)Vetech Lab.A  A  A  A
Immucox-gél (tojó)Vetech Lab.AAA  A  A
Livacox-TBiopharmA  A      A
Livacox-QBiopharmA  A  A  A
Nobilis Cox ATMIntervetA  A*      A
Paracox-5Schering-PloughA  A**A    A
Paracox-8Schering-PloughAAA**AAAA
Megjegyzés: * Az E. maxima ACM és ACVM törzsét is tartalmazza ** Az E. maxima CP és MFP törzsét is tartalmazza