Mi az ENAR?
Az ENAR az Egységes Nyilvántartási és Azonosítási Rendszerek rövidítése, amely meghatározott állatfajok (szarvasmarha, juh, kecske, sertés, ló) teljes körû és egységes elvek szerint felépített nyilvántartását jelenti az Európai Uniós és a hazai jogszabályok alapján.
Mit jelent az állattartó gazda számára a gazda- és ügyfél-regisztráció?
A gazdák számára a jelenlegi többszörös adat-bejelentési kötelezettségnek és a különbözõ mezõgazdasági azonosítók alkalmazásának megszûnését. Biztosítja az „egyablakos” ügyintézést és információszolgáltatást. Az ügyfél-regisztráció bevezetését követõen nem kell az Országos Mezõgazdasági Minõsítõ Intézet (OMMI) központi adatbázisa felé az állattartással kapcsolatos nyilvántartásokhoz külön adatszolgáltatást teljesíteni a személyi és cégadatokra vonatkozóan. Az OMMI tehát az új rendszerben csak a tenyészetekkel és az állattartással kapcsolatos adatokat tartja nyilván. Az ehhez kötõdõ bizonylatokon a regisztrációs szám megadásával automatikusan minden bejelentett adat biztosított lesz.
Ezentúl is különbözõ bizonylatokat kell kitöltenie a gazdáknak?
Nem, csak az ügyfél-regisztrációs bizonylatokat kell alkalmazni. A vállalkozási és személyi adatok bejelentésére, illetve az adatok módosítására egységes bizonylatok szolgálnak. Minden személy és cég csak egyszer kerül be a nyilvántartásba. Az egységes bizonylatokon azonban minden mezõgazdasági szereplõnek csak a betöltött szerepéhez szükséges adatokat kell kitöltenie. Ez például azt jelenti, hogy egy állattartónak, aki nem kíván támogatást igénybe venni, nem kell megadnia a pénzügyi elszámolásokhoz szükséges adatokat (pl.: adóigazgatási jelet, bankszámlaszámot).
Mint a példából is látszik, az egységes bizonylatok alkalmazása nem azt jelenti, hogy a megadandó adatok köre is egységes. Az egységes nyilvántartásban is csak azoknak az adatoknak kell szerepelniük, amelyek a gazda által igényelt szolgáltatásokhoz szükségesek.
Gyorsabb lesz-e az ügyintézés?
Mindenképpen, hiszen az egységes bizonylatok feldolgozását követõen „azonnal ”élõ lesz a bejelentés, és így mind a támogatások kezeléséhez, mind az állattartással kapcsolatos további ügyintézés az aktuális adatok ismeretében történik. Ez azt is jelenti, hogy egy címváltozás bejelentését követõen automatikusan a megadott címre történik minden további postázás, illetve egy új elérési telefonszám megadásával ezen keresztül lehet kapcsolatot teremteni a gazdával. A regisztrációs bizonylatok (új bejelentés, adatváltozás-bejelentõ lapok) beszerezhetõek lesznek a falugazdászoknál, az MVH kirendeltségeinél, és az ûrlapok kinyomtathatóak lesznek Interneten is.
Minden állattartónak újból be kell majd jelentkeznie az egységes ügyfélregiszterbe?
Nem. A gazdák bejelentési kötelezettségének egyszerûsítése miatt az OMMI ENAR és Tenyészet Információs Rendszerében már nyilvántartott gazdáknak nem kell bejelentkezési bizonylatokat kitölteniük. A nyilvántartott adatokról hitelesítõ bizonylatokat kapnak a gazdák, amelyek alapján lehetõségük lesz az adatokat ellenõrizni, kiegészíteni és az aláírásukkal hitelesíteni. A hitelesített bizonylatok visszaküldését követõen automatikusan bejelentett ügyfélnek minõsül a gazda, elkészül számára a regisztrációs igazolás. Az igazoláson feltüntetett regisztrációs szám lesz valamennyi bizonylaton az azonosító száma.
Sertésnyilvántartás
Melyek a sertés ENAR felhasználási területei?
Az EU jogszabályi elõírásait figyelembe véve számos területen kötelezõ az állatok és a tartási helyek nyilvántartása, szükség esetén az állat azonosítása, az állattal történt korábbi események, gyógyszeres kezelések, vagy a származási tenyészet visszanyomozása.
A sertés ENAR rendszer által biztosított lehetõségek:
Különbözõ célokra értelmetlen és állatvédelmi okokból sem megengedett a sertések többféle jelölése, így elengedhetetlen az egységes és teljes körû nyilvántartás.
Mi a kísérleti sertés ENAR jelölés?
Egy mûködõképes rendszer létrehozásához elengedhetetlenül szükséges a kísérleti jelölés megszervezése, melynek keretében nem csak a jelölés és nyilvántartás rendszere tesztelhetõ, hanem mód nyílik a közremûködõ szervezetek és személyek feladatainak pontos meghatározására, a feladattal járó nehézségek, költségek felmérésére is.
A fejlesztés érdekében Csongrád megye és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye kijelölt körzeteiben több százezer sertést jelöltek meg a sertés ENAR követelményei szerint. A tenyészetekben, piacokon, vágóhidakon megtörtént az állatok azonosítása, a bizonylatok kitöltése és az állatmozgások adatait jelentették az adatbázisnak. A tapasztalatok alapján a szükséges módosítások megtörténtek az országos bevezetésre kerülõ rendszerben.
Mikor várható az országos bevezetés?
A bevezetés a sertés ENAR végrehajtását elõíró rendelet elfogadását követõen 2004-tõl várható.
Hogyan történik a tenyészetek bejelentése?